Natalia Piekarska-Poneta była opisarką, pedagogiem. Zasłynęła jako jedna z trzech licealistek, które publicznie sprzeciwiły się w 1953 roku zmianie nazwy Katowic na Stalinogród.
Natalia Piekarska-Poneta urodziła się w 1937 roku w Jeleśni koło Żywca, ale w 1945 roku przyjechała z rodziną do Katowic, gdzie spędziła dzieciństwo. Uczęszczała do liceum w Chorzowie. Jej młodość przypadła na lata stalinizmu.
Po śmierci Józefa Stalina 5 marca 1953 roku komunistyczni działacze, na czele z Bolesławem Bierutem, postanowili upamiętnić dyktatora zmieniając nazwę miasta Katowice na Stalinogród, a województwa katowickiego na stalinogrodzkie. Przekonywali, że to „na życzenie mieszkańców Katowic”, co było nieprawdą. Rada Państwa uchwaliła dekret o zmianie nazwy Katowic dwa dni po śmierci Stalina. Oficjalnie zatwierdził ją Sejm 28 kwietnia 1953 r.
Tej zmianie sprzeciwiły się trzy licealistki: Natalia Piekarska, Barbara Galas i Zofia Klimonda. Na własną rękę przygotowały i kolportowały ulotki z hasłami antykomunistycznymi. Na ścianach budynków malowały hasła przeciwstawiające się komunizmowi. Przyklejały plakaty nawet na drzwiach siedziby Urzędu Bezpieczeństwa.
Może Cię zainteresować: