Spodek i MCK idą w zielone. 100 proc. energii używanej w obiektach będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych

Zarządca Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach, PTWP Event Center, podpisał dzisiaj, 6 października 2023 r., umowę z firmą Respect Energy, która będzie dostarczać zieloną energię do tych obiektów.

Katarzyna Pachelska
Spodek stolarz jablonski

Spodek i Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach rocznie zużywają około 6000 MW energii. Sporo zabiera oświetlenie koncertów czy innych imprez, ale też klimatyzatory czy wentylatory.

Spodek i MCK będą zasilane tylko zieloną energią

Dzisiaj (w piątek 6 października 2023 r.) podczas konferencji klimatycznej PRECOP 28 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym podpisano umowę o współpracy między zarządcą dwóch katowickich obiektów oraz marką Respect Energy. W jej wyniku Respect Energy będzie dostarczać do MCK i Spodka zieloną energię, pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

- Zielona piłka, którą trzymam w rękach jest symbolem, że od początku naszego bytowania tutaj, zarządzania tymi obiektami, gramy w zielone - mówi Marcin Stolarz, prezes PTWP Event Center. - To znaczy jesteśmy w pełni świadomi od początku, że to, co tu robimy, skala tych wydarzeń, liczba osób mają duży wpływ na klimat. I chcemy jak najbardziej ograniczyć negatywny wpływ tego, co robimy na zmiany klimatyczne. Już wprowadziliśmy wiele proekologicznych rozwiązań, m.in. wymieniając oświetlenie na ledowe. Wprowadziliśmy czujki ruchu, by zarządzać lepiej oświetleniem. Mamy możliwość wykorzystywania deszczówki do podlewania, czy do innych czynności. Nasi podwykonawcy, np. dostarczyciele cateringu, wprowadzają do menu więcej rozwiązań wegetariańskich, wykorzystują naczynia wielokrotnego użytku. Teraz przyszedł czas na kolejny ruch, czyli podpisanie umowy z Respect Energy - dodaje Stolarz.

Energia ze źródeł odnawialnych będzie stanowić 100 proc. energii wykorzystywanej w Spodku i MCK.

- Zieloną energię pozyskujemy od ponad 600 wytwórców. Mamy swoje elektrownie i kupujemy też ją z innych elektrowni. Energia pochodzi z wiatru, słońca i wody głównie, ale też z biogazu - tłumaczy Sebastian Jabłoński z Respect Energy. - Dostarczamy ją już do 25 tysięcy klientów biznesowych, np. do fabryk, hal, biurowców. Jednak Spodek i Międzynarodowe Centrum Kongresowe są taką naszą perłą w koronie, najważniejszymi obiektami kultury, które będą zasilane naszą energią - dodaje Jabłoński.

Dzięki odnawialnym źródłom energii roczna produkcja CO2 w MCK i Spodku zostanie zredukowana o 5 044 956 kg.

Na dachu MCK powstanie instalacja fotowoltaiczna

Zarządca MCK i Spodka planuje kolejne inwestycje w ekologiczne rozwiązania - m.in. panele fotowoltaiczne, które mają zostać zamontowane na dachu MCK od strony ulicy Ordona. Ta instalacja o mocy 2 x 50 kwp pozwoli na produkcję energii ze słońca na poziomie maksymalnie do 8 MWh miesięcznie, co przełoży się na ograniczenie około 6,4 ton emisji CO2 rocznie.

PTWP Event Center, operator obiektów, już od dłuższego czasu podejmuje liczne działania mające na celu ochronę środowiska i klimatu. Jednym z kluczowych kroków była wymiana tradycyjnego oświetlenia na energooszczędne LED. Pozwoliło to na obniżenie zużycia energii nawet o 60 proc. Działania te realizuje we własnym zakresie spółka PTWP Event Center, a z ramienia Miasta Katowice prowadzą je także Katowickie Inwestycje S.A. Wymiana oświetlenia na lodowisku przełożyła się na średnioroczną redukcję emisji CO2 o imponujących 287,35 Mg/rok. Katowickie Inwestycje kontynuują także wymianę oświetlenia na placu manewrowym, co przynosi oszczędności rzędu 70 proc. w porównaniu z wcześniejszym stanem. Prace nad wymianą oświetlenia na LED nadal trwają na terenach zewnętrznych, takich jak parking VIP i Zielona Dolina. W bieżącym roku planowana jest także wymiana oświetlenia na LED w sali gimnastycznej, a w przyszłym roku w salach wielofunkcyjnych MCK.

Ponadto, nowoczesny budynek MCK jest wyposażony w systemy umożliwiające bieżącą kontrolę temperatury i poziomu CO2, co pozwala na optymalizację zużycia energii. PTWP Event Center dba także o efektywne chłodzenie budynków, korzystając z nocnego powietrza o niskiej temperaturze. Wprowadzono zegar astronomiczny do sterowania oświetleniem zewnętrznym oraz specjalne procesy monitoringu korzystania z oświetlenia.

Zaimplementowano również system ograniczenia zużycia wody, a do podlewania zieleni wykorzystuje się wodę deszczową magazynowaną w zbiornikach retencyjnych. W halach MCK i Spodka zamontowano także specjalne kurtyny w celu wzmocnienia izolacji termicznej oraz rozbudowano system czujek ruchu.

Skarbek katowice jurand jarecki 17

Może Cię zainteresować:

Katowicki Skarbek. Dom handlowy z łuskami na elewacji i schodami ruchomymi. Zobaczcie archiwalne zdjęcia zrobione przez Juranda Jareckiego

Autor: Katarzyna Pachelska

16/12/2024

Widok z KTW II 14

Może Cię zainteresować:

Biuro z najpiękniejszym widokiem w Polsce? W wyższej wieży .KTW. Trudno się skupić na pracy

Autor: Katarzyna Pachelska

16/01/2023

Spodek w czasach PRL

Może Cię zainteresować:

W Spodku zawsze grała najlepsza muzyka, a partyjniacy gwiazdorzyli na najgorszych wiecach. Taka tradycja

Autor: Tomasz Borówka

06/10/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon