Mały Wiedeń. Taki komplement Bytom zawdzięcza właśnie swoim secesyjnym obiektom, które, powstały tu w okresie gwałtownego rozwoju miasta, wraz z początkiem XX wieku. Pierwszym lokalnym akcentem w nowym stylu Jugendstil był budynek szkoły projektu Karla Bruggera z 1901 roku. Dziś, w architektonicznej perełce przy pl. Sikorskiego - mieści się IV Liceum Ogólnokształcące. Po tej śmiałej realizacji w przestrzeni miejskiej zaczęło przybywać secesyjnych kamienic. Na Rynku, ul. Dworcowej, Jainty, Moniuszki… Lista jest naprawdę długa.
Nowa atrakcja turystyczna
Z myślą o miłośnikach lokalnych zabytków, choć nie tylko, powstał specjalny Szlak Architektury Secesyjnej w Bytomiu. W jubileuszowym roku 770-lecia miasta, trudno przecież nie wyróżnić tych niezwykłych budynków. A jest ich całkiem sporo. Na specjalnej trasie uwzględniono 35 obiektów architektonicznych w ścisłym centrum Bytomia. Dodatkowo 10 z nich zyskało specjalne tablice informacyjne. Do zaliczenia wszystkich punktów szlaku potrzebna jest oczywiście mapa. Jej darmową wersję, w formie broszury z dodatkowymi informacjami o najciekawszych realizacjach w stylu Jugendstil, można dostać w Biurze Promocji Bytomia (Rynek 7).
Spacer i nie tylko
Do przejścia Szlaku Architektury Secesyjnej w Bytomiu wystarczy trochę chęci i dobra pogoda. Niewymagającą trasę, przy uwzględnieniu dokładnych oględzin wszystkich wyszczególnionych punktów, można pokonać w niespełna dwie godziny. Spragnieni dodatkowej wiedzy mogą sięgnąć po specjalne podcasty Marka Wojcika. To miłośnik lokalnej architektury, który - wspólnie z Wydziałem Komunikacji Medialnej i Promocji Urzędu Miejskiego w Bytomiu - opracował wspomnianą trasę. Warto dodać, że w planach jest oczywiście rozbudowa szlaku. Ostatecznie, bogactwo bytomskiej secesji nie ogranicza się przecież do ścisłego centrum miasta.
Może Cię zainteresować:
Bytom cały się wali? Wręcz przeciwnie! Bytomskie kamienice pięknieją
Może Cię zainteresować:
Bytom. Legenda placu Rokoko. Rozdział książki Marcina Hałasia "Sekrety Bytomia"
Może Cię zainteresować: