Spółka ElectroMobility Poland wygrała przetarg na działkę w Jaworznickim Obszarze Gospodarczym. Za 128 milionów złotych. To właśnie tam ma powstać fabryka Izery

Przetargowych niespodzianek nie było. ElectroMobility Poland, spółka odpowiadająca za powstanie pierwszego polskiego samochodu elektrycznego, za 128 milionów złotych będzie właścicielem 117-hektarowej działki na terenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego. To właśnie tam ma powstać fabryka Izery.

Mat. ElectroMobility Poland
Fabryka w Jaworznie wizualizacja

W wyniku postępowania przetargowego przeprowadzonego przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczna oraz Urząd Miasta Jaworzna, spółka ElectroMobility Poland SA zostanie właścicielem działki o powierzchni 117 ha. zlokalizowanej na terenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego. Tym samym spółka realizująca projekt polskiej marki samochodów elektrycznych Izera zostaje pierwszym inwestorem na terenie JOG – poinformował Filip Szatanik, rzecznik prasowy UM Jaworzno.

Co ciekawe, jeszcze do środy popołudnia informacji o rozstrzygniętym przetargu próżno było szukać na stronie internetowej Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Ogłoszono ją za to podczas Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi. Zrobili to prezes KSSE Janusz Michałek, prezydent Jaworzna Paweł Silbert oraz prezes ElectroMobility Poland Piotr Zaremba.

Tylko jedna oferta w przetargu

Przypomnijmy, że zakład produkujący Izerę ma powstać na działce o powierzchni 116,9415 ha w Jaworznickim Obszarze Gospodarczym, przy. ul. Wojska Polskiego i Obrońców Września 1939 roku. Cena wywoławcza w przetargu wynosiła 128 milionów złotych. I właśnie taka jest kwota transakcji. Oferta złożona przez EMP była jedyną. Posiedzenie komisji przetargowej organizowane przez KSSE, która z ramienia Jaworzna, zajmuje się zbywaniem terenów na terenie JOG, odbyło się we wtorek, 26 września 2023 roku.

Data przekazania terenu, zgodnie z procedurą wynikającą ze specustawy, która określa warunki zbywania działek na terenie JOG, uzależniona jest od uzyskania niezbędnych zgód na sprzedaż od sejmowej Komisji Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa – wyjaśnia Filip Szatanik.

Jak przypominają w Jaworznie, władze miasta od dawna dążyły do stworzenia dużej strefy przemysłowej, będącej odpowiedzią na zmiany gospodarcze w regionie.

Proces przygotowawczy obejmował prace planistyczne, przyjęto Studium kierunków i uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego miasta Jaworzna z odpowiednimi funkcjami dla zespołu terenów przy funkcjonującej elektrowni oraz uchwalono Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego „Wojska Polskiego Północ”. Obecnie realizowane są kolejne elementy założonego planu, w tym uzbrajanie strefy w niezbędne media: wodę, kanalizację, prąd, gaz oraz drogi. Gmina pozyskała 100 mln złotych z funduszów rządowych przeznaczonych na uzbrojenie wodno-kanalizacyjne – podkreśla rzecznik magistratu.

Mat. UM Jaworzno

Budowa fabryki ma ruszyć za kilka miesięcy

Przypomnijmy, że – jak zapowiada EMP – budowa fabryki ma się rozpocząć w pierwszym kwartale 2024 roku. Jeśli tak się stanie, zakład będzie gotowy pod koniec 2025 roku. Spółka ma już gotowy projekt koncepcyjny zakładu, gotowe są również projekty linii montażowych. Do niedawna trwały prace nad projektem budowlanym, natomiast do końca tego roku mają zostać wybrani generalni wykonawcy robót budowlanych.

W ElectroMobility Poland zakładają, że etap rozruchu technologicznego odbędzie się pod koniec roku 2025, zaś regularna produkcja ma ruszyć w 2026 roku. Według EMP, zdolność produkcyjna fabryki w Jaworznie od 2025 r. ma wynosić 100 tysięcy samochodów rocznie, natomiast od 2030 roku – 200 tysięcy. Ma to być związane ma z zaplanowaną rozbudową wydziałów spawalni i montażu, instalacją dodatkowych linii produkcyjnych w lakierni, a także z budową tłoczni. Budowa fabryki w Jaworznie i uruchomienie produkcji Izery ma kosztować 6 miliardów złotych.

Izera

Może Cię zainteresować:

Co z fabryką Izery? Jest przetarg na teren w Jaworznickim Obszarze Gospodarczym. Cena wywoławcza: 128 milionów złotych

Autor: Grzegorz Lisiecki

30/07/2023

Prototyp Izery w wersji SUV zaprezentowany w 2020 roku

Może Cię zainteresować:

Czy Izera będzie zbyt droga? Ekspert: „200 tysięcy złotych to absolutne minimum. Taniej po prostu się nie da”

Autor: Grzegorz Lisiecki

31/03/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon