Pierwsza taka transakcja. Od dwóch górniczych spółek inwestor kupił 50 hektarów
Warunkowa umowa sprzedaży została podpisana 16 kwietnia, zaś sfinalizowanie transakcji nastąpiło w poniedziałek, 3 czerwca. Spółka Restrukturyzacji Kopalń sprzedała w sumie inwestorowi sześć działek o powierzchni prawie 30 ha z 31 budynkami i drobną infrastrukturą. Dla nabywcy dużą zaletą nieruchomości jest dawna bocznica kolejowa, posiadająca połączenie z siecią kolejową PKP PLK.
Jak podkreśla SRK była to dla niej pierwsza sprzedaż łączona – poprzedziło ją bowiem zawarcie porozumienia z JSW KOKS, która sprzedała 2 działki liczące prawie 20 ha. W sumie zatem cała transakcja obejmowała działki o łącznej powierzchni blisko 50 hektarów.
– To kolejny ważny krok w nowej rzeczywistości, w jakiej od kwietnia działa Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Chcemy wspierać i przyspieszać rozwój na pogórniczych terenach, a nie go hamować. SRK jest istotnym graczem mechanizmu transformacji z ogromnym potencjałem, który chcemy wykorzystać i już to robimy. Kładziemy tu również ogromny nacisk na współpracę z gminami, które są w zasięgu potężnych środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji – mówi Jarosław Wieszołek, prezes SRK.
– To z jednej strony rozwój inwestycyjny i zwiększone wpływy do budżetu z podatków. Z drugiej zaś nowe miejsca pracy i szansa nie tylko dla zabrzan, ale i mieszkańców pobliskich miejscowości – komentuje transakcję prezydent Zabrza Agnieszka Rupniewska.
Kopalnia fedrowała ponad sto lat. Pod ziemią zostało 170 milionów ton węgla
STS Logistic przedstawia się jako jeden „z liderów transportu nowych samochodów w Polsce”. Spółka posiada 325 własnych autotransporterów oraz dysponuje 4 placami składowymi o pojemności 25.000 sztuk magazynowanych aut. Wśród jego klientów są m.in. Audi, Volkswagen, Seat, Scoda, Porsche, Ford, Mercedes, czy Stellantis. W naszym regionie STS Logistic posiada 50 proc. udziałów w spółce ATS (Centrum Dystrybucyjne w Dąbrowie Górniczej).
Kopalnia „Makoszowy” powstała na przełomie XIX i XX wieku. W rekordowym roku 1988 wydobyto w niej ponad 5 mln ton węgla, a zatrudnienie sięgało 10 tys. osób. W 2005 roku na dekadę połączono ją z KWK „Sośnica” tworząc kopalnię „Sośnica – Makoszowy”, z końcem 2016 r. wstrzymano w niej wydobycie i przekazano do likwidacji (proces ten finalnie dobiegł końca w roku 2022). Pod ziemią – co wielokrotnie później wytykano – pozostało 170 mln ton udostępnionego węgla (a sama kopalnia była wolna od zagrożenia metanowego). (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)
Może Cię zainteresować: