Zespół białych budynków przypominających egipskie piramidy to jeden z symboli Ustronia i jego uzdrowiskowego charakteru. Ustrońskie piramidy rezydują na zboczu Równicy w dzielnicy Zawodzie.
Ustrońskie piramidy to symbol uzdrowiskowego charakteru miasta
Zaprojektowali je w latach 60. XX wieku wybitni architekci swoich czasów - Henryk Buszko, Aleksander Franta i Tadeusz Szewczyk. Oczywiście na zlecenie wojewody Jerzego Ziętka, który największe projekty zlecał swoim zaufanym ludziom. Miały być nowoczesnym kompleksem leczniczo-uzdrowiskowym.
Więcej o tym założeniu: Piramidy w Ustroniu były pomysłem wielkich architektów wierzących w harmonię geometrii z krajobrazem
W sumie zbudowano 17 piramid, z czego 11 w Zawodziu Górnym, zaś 6 w Zawodziu Dolnym). Ostatnią oddano do użytku dopiero w 1990 roku, niemal trzy dekady po tym, kiedy zrodziła się sama koncepcja.
Jednak cały kompleks o powierzchni około 200 hektarów tak naprawdę nigdy nie został w całości zrealizowany. Ukończenie inwestycji z planowanym pierwotnie rozmachem zablokował w latach 70. Czesław Grudzień, I Sekretarz Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Katowicach.
Pierwotny projekt nigdy nie został ukończony, jednak współcześni architekci Maciej Franta (wnuk Aleksandra Franty) i Robert Konieczny przygotowali koncepcję, zgodnie z którą na stokach Równicy mają powstać nowe budynki, inspirowane pierwotnymi założeniami zespołu twórców Zawodzia. Zaprojektowali m.in. nowe piramidy, klinowce, kolejkę linową i ścieżki mające połączyć uzdrowisko z bulwarami nad Wisłą, a także deptak.
Dzielnica Zawodzie z piramidami będzie zabytkiem czy nie?
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał decyzję o wpisaniu całego obszaru uzdrowiskowej dzielnicy Ustronia - Zawodzia - do rejestru zabytków nieruchomych woj. śląskiego.
Więcej: Konserwator zabytków wydał decyzję ws. uzdrowiska w Ustroniu. Ma się znaleźć pod ochroną
Lista obiektów uzdrowiskowych, które mają być wpisane do rejestru zabytków woj. śląskiego:
- dom „Magnolia” (ul. Szpitalna 15),
- dom „Maciejka” (ul. Szpitalna 19),
- dom „Tulipan” (ul. Szpitalna 21),
- dom „Złocień" (ul. Szpitalna 31),
- dom „Malwa" (ul. Szpitalna 45),
- dom „Róża" (ul. Szpitalna 1), ..
- budynek szpitala reumatologicznego (ul. Szpitalna 11),
- budynek dyrekcji uzdrowiska (ul. Sanatoryjna 1),
- budynek sanatorium „Równica" (ul. Sanatoryjna 3),
- budynek dawnego domu Zdrojowego (ul. Sanatoryjna 7),
- dom „Narcyz" (ul. Zdrojowa 9),
- dom „Wilga” (ul. Zdrojowa 7),
- dom „Elektron" (ul. Zdrojowa 5),
- dom „Kos" (ul. Zdrojowa 12),
- dom „Jaskółka” (ul. Zdrojowa 10),
- dom „Orlik" (ul. Zdrojowa 8),
- dom „Diament" (ul. Zdrojowa 3),
- dom „Muflon” (ul. Sanatoryjna 32),
- dom „Daniel" (ul. Sanatoryjna 32a),
- dom „Rosomak" (ul. Zdrojowa 2),
- budynek Śląskiego Centrum Rehabilitacji (ul. Zdrojowa 6).
Jednak od decyzji konserwatora stronom (np. właścicielom poszczególnych obiektów) przysługuje prawo do odwołania. Już wiadomo, że jeden z nich (jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie - właściciel jednej z piramid, mieszkaniec Bydgoszczy) wniósł takie odwołanie. Według prawa, teraz sprawę wpisania Zawodzia do rejestru zabytków będzie rozpatrywał minister kultury i dziedzictwa narodowego. On zdecyduje, czy odwołanie jest zasadne i czy zespół uzdrowiskowej dzielnicy Ustronia zostanie w końcu zabytkiem czy nie. Takie postępowanie może trwać nawet pół roku.