Spuścizna "Śląskiego Kopciuszka" nie tylko w okolicach Bytomia. Kopice zapraszają na Jesienne Spotkania z Kulturą

O Joannie Schaffgotsch możnaby nagrywać filmy. Jej historia to prawdziwy American (może raczej Silesian?) Dream. Nic dziwnego, że pamięta się ją jako "Śląskiego Kopciuszka". Poza spuścizną przemysłową, po przedsiębiorczyni pozostał także okazały pałac w Kopicach... no obecnie ruiny pałacu. Mała wieś w województwie opolskim nadal pamięta o swojej dawnej zarządczyni i organizuje Spotkania z Kulturą na których można zapoznać się z dziedzictwem pozostawionym przez rodzinę Schaffgotschów. Najbliższe już 19 października przy kopickiej parafii. A jak wyglądało życie śląskiej arystokracji przed II wojną światową, możecie zobaczyć w naszej galerii.

Śląskie "Downton Abbey"

Pałac w Kopicach to miejsce niezwykłe. Do dzisiaj zachowały się jedynie ruiny okazałej posiadłości, ale nadal czuć tam ducha wspaniałej przeszłości. Budynek wybudowano już w XVIII wieku, ale w 1863 roku Hans Ulryk Schaffgotsch i Joanna Gryczik Schomberg-Godulla przebudowali go w iście nowoczesnym stylu. Przy okazji zmienili założenia urbanistyczne całej wsi, wprowadzając rozwiązania znane im z przemysłowej myśli XIX-wiecznych inżynierów. Pałac w Kopicach był jedną z najnowocześniejszych posiadłości ówczesnej Europy. W pałacu funkcjonowała nowoczesna instalacja elektryczna, architekci wykorzystali lustra do rozświetlenia mrocznych pałacowych wnętrz, a posiadłość ogrzewała specjalnie ukryta kotłownia, która nie zaburzała wystawnego życia arystokratów.

Oczywiście życie hrabiny nie było wypełnione jedynie zabawami i bankietami. Każdy dzień rozpoczynała uroczystą mszą w przypałacowej kaplicy. Ufundowała figurę św. Jadwigi Śląskiej, którą do teraz można podziwiać w kopickim kościele. Zajmowała się też biznesem i rozwojem przemysłu w swoich licznych zakładach na Górnym Śląsku. między innymi zainicjowała budowę elektrycznej kolejki w kopalni Hohenzollern w Szombierkach koło Bytomia. To pierwsza na kontynencie europejskim elektryczna linia kolejowa w podziemiach. Jej śmiałe decyzje zaowocowały pomnożeniem majątku pozostawionego przez jej dobrodzieja i mentora, którym był Karol Godulla.

&t=15s

Spotkania z Kulturą

Mimo że pałac w Kopicach obecnie znajduje się w stanie ruiny, nadal zachwyca zwiedzających. Uroku dodaje też sielankowy pejzaż całych Kopic. Spuścizna "Śląskiego Kopciuszka" jest nadal obecna w całej wsi. Już w sobotę 19 października odbędą się kopickie Spotkania z Kulturą przy lokalnej parafii. W programie piknik z kawą, ciastem i grillem. Będzie też możliwość nabycia książek, kalendarzy i wydawnictw promujących dziedzictwo Schaffgotschów. O godzinie 11.00 odbędzie się msza w intencji hrabiny Joanny Schaffgotsch i jej rodziny oraz pokaz filmu w reżyserii Andrzeja Klamta "Schaffgotsch. Saga zapomnianego rodu". Podczas nabożeństwa dla wiernych zagrają Marcin Lauzer i Mateusz Lauzer na organach oraz Zofia Rudnik na skrzypcach. W godzinach 9.00-15.00 będzie też możliwość zajrzenia do przykościelnego mauzoleum, gdzie spoczywają Hans Ulryk Schaffgotsch i Joanna Gryczik Schomberg-Godulla.

Rod schafgostchow

Może Cię zainteresować:

Śląskie "Downton Abbey". Tak się żyło w pałacu w Kopicach, posiadłości Schaffgotschów, właścicieli m.in. kopalni w Szombierkach

Autor: Redakcja

29/04/2024

Pałac lubie 3

Może Cię zainteresować:

Pałac Baildonów. Zapomniana rezydencja szkockiej familii w Łubiu dziś gości seniorów

Autor: Urszula Gołkowska

02/03/2024

Pałac w Brynku

Może Cię zainteresować:

Pałac w Brynku w woj. śląskim. Kiedyś mieszkali tam arystokraci, teraz uczniowie

Autor: Urszula Gołkowska

23/06/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon