Śląskie "Downton Abbey"
Pałac w Kopicach to miejsce niezwykłe. Do dzisiaj zachowały się jedynie ruiny okazałej posiadłości, ale nadal czuć tam ducha wspaniałej przeszłości. Budynek wybudowano już w XVIII wieku, ale w 1863 roku Hans Ulryk Schaffgotsch i Joanna Gryczik Schomberg-Godulla przebudowali go w iście nowoczesnym stylu. Przy okazji zmienili założenia urbanistyczne całej wsi, wprowadzając rozwiązania znane im z przemysłowej myśli XIX-wiecznych inżynierów. Pałac w Kopicach był jedną z najnowocześniejszych posiadłości ówczesnej Europy. W pałacu funkcjonowała nowoczesna instalacja elektryczna, architekci wykorzystali lustra do rozświetlenia mrocznych pałacowych wnętrz, a posiadłość ogrzewała specjalnie ukryta kotłownia, która nie zaburzała wystawnego życia arystokratów.
Oczywiście życie hrabiny nie było wypełnione jedynie zabawami i bankietami. Każdy dzień rozpoczynała uroczystą mszą w przypałacowej kaplicy. Ufundowała figurę św. Jadwigi Śląskiej, którą do teraz można podziwiać w kopickim kościele. Zajmowała się też biznesem i rozwojem przemysłu w swoich licznych zakładach na Górnym Śląsku. między innymi zainicjowała budowę elektrycznej kolejki w kopalni Hohenzollern w Szombierkach koło Bytomia. To pierwsza na kontynencie europejskim elektryczna linia kolejowa w podziemiach. Jej śmiałe decyzje zaowocowały pomnożeniem majątku pozostawionego przez jej dobrodzieja i mentora, którym był Karol Godulla.
Spotkania z Kulturą
Mimo że pałac w Kopicach obecnie znajduje się w stanie ruiny, nadal zachwyca zwiedzających. Uroku dodaje też sielankowy pejzaż całych Kopic. Spuścizna "Śląskiego Kopciuszka" jest nadal obecna w całej wsi. Już w sobotę 19 października odbędą się kopickie Spotkania z Kulturą przy lokalnej parafii. W programie piknik z kawą, ciastem i grillem. Będzie też możliwość nabycia książek, kalendarzy i wydawnictw promujących dziedzictwo Schaffgotschów. O godzinie 11.00 odbędzie się msza w intencji hrabiny Joanny Schaffgotsch i jej rodziny oraz pokaz filmu w reżyserii Andrzeja Klamta "Schaffgotsch. Saga zapomnianego rodu". Podczas nabożeństwa dla wiernych zagrają Marcin Lauzer i Mateusz Lauzer na organach oraz Zofia Rudnik na skrzypcach. W godzinach 9.00-15.00 będzie też możliwość zajrzenia do przykościelnego mauzoleum, gdzie spoczywają Hans Ulryk Schaffgotsch i Joanna Gryczik Schomberg-Godulla.
Może Cię zainteresować:
Pałac Baildonów. Zapomniana rezydencja szkockiej familii w Łubiu dziś gości seniorów
Może Cię zainteresować: