Stacja Kultury w „mieście kolejarzy”. Nowe życie starego dworca w Pyskowicach. Zobaczcie zdjęcia

Pyskowice były kiedyś nazywane „miastem kolejarzy”. Dziś w budynku dworca kolejowego działa Stacja Kultury, czyli filia Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu. Nadal jednak z budynku mogą korzystać także podróżni. Jak prezentuje się po modernizacji i adaptacji na cele kulturalne można zobaczyć na zdjęciach Tymoteusza Stańka.

Dawny dworzec w Pyskowicach, przy dzisiejszej ul. Wolności, został zbudowany na początku XX w. Od początku XXI w. przez wiele lat stał opustoszały i dopiero w 2018 roku budynek od PKP przejęło miasto, a dwa lata później rozpoczęła się modernizacja jego modernizacja i adaptacja na cele kulturalne. Miasto pozyskało na ten cel dofinansowanie z funduszy unijnych w wysokości ponad 16 mln zł.

Nowe życie starego dworca

Nowe życie starego dworca rozpoczęło się w 13 stycznia 2024 roku. Tego dnia oddano do użytku Stację Kultury, czyli filię Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu. Znajduje się tam sala widowiskowa, miejsca na warsztaty artystyczne i ruchowe, sale na szkolenia, spotkania tematyczne czy konferencja. Są tam również zbiory Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pyskowicach.

- Stacja Kultury to miejsce, w którym stawiamy na otwartość, kreatywność i interakcję. Nasza misja to nie tylko organizacja różnorodnych wydarzeń kulturalnych, ale także aktywizacja i zaangażowanie lokalnej społeczności. W Stacji odbywają się m.in. koncerty różnych gatunków muzycznych, spektakle teatralne, warsztaty artystyczne i spotkania tematyczne. Staramy się tworzyć przestrzeń, w której sztuka łączy się z edukacją, a różnorodność artystyczna staje się źródłem inspiracji dla społeczności lokalnej – czytamy na stronie MOKiS Pyskowice.

Na otwarciu Stacji Kultury zaprezentowano także ekspozycję stałą, tworzoną w ramach projektu „Stacja Pyskowice - Kolej Aglomeracyjna i Muzealna GOP”. Znalazły się na niej pamiątki po czasac świetności pyskowickiego węzła kolejowego.

Ze Stacji Kultury nadal mogą także korzystać pasażerowie pociągów, funkcjonuje tam bowiem poczekalnia.

Katowice w roku 1872

Może Cię zainteresować:

Na tych zdjęciach miasto Katowice ma dopiero 7 lat. Budowano je tak: na jednej osi domy, na drugiej przemysł

Autor: Tomasz Borówka

10/07/2024

Kaufhaus dom towarowy ok2000r arch SWKZ

Może Cię zainteresować:

"Tu w Kaufhausie na Fryncicie...". Osiedle Kaufhaus w Rudzie Śląskiej z najstarszym domem towarowym na obszarze współczesnej Polski

Autor: Redakcja

09/07/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon