Stan klęski żywiołowej w części województwa śląskiego. Tłumaczymy, co to oznacza dla mieszkańców

Na terenie części województwa śląskiego wprowadzony zostanie stan klęski żywiołowej. Obowiązywać będzie przez okres maksymalnie 30 dni w Bielsku- Białej, a także powiatach: bielskim, cieszyńskim, pszczyńskim i raciborskim. Co to oznacza dla mieszkańców?

fot. KPPSP Cieszyn
Powodz 2024

Stan klęski żywiołowej zostanie wprowadzony na obszarze wybranych powiatów, miast na prawach powiatów i gmin na terenie województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego na podstawie rekomendacji wojewodów po posiedzeniach odpowiednich wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego.

- Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej pozwoli na sprawniejsze prowadzenie działań właściwym służbom w celu ochrony życia i zdrowia ludzi oraz ochrony mienia. Pozwoli także usprawnić przemieszczanie się środków transportowych niezbędnych dla prowadzenia działań ratowniczych, a także na sprawniejsze współdziałanie służb i organów państwa – czytamy w opisie projektu rozporządzenia opublikowanego przez kancelarię prezesa Rady Ministrów

Zgodnie z prawem stan klęski żywiołowej jest wprowadzany przez Radę Ministrów dla zapobieżenia skutkom katastrof naturalnych (m.in. intensywnych opadów deszczu i powodzi) lub awarii technicznych „noszących znamiona klęski żywiołowej” oraz w celu ich usunięcia. Czas jego obowiązywania nie może przekroczyć 30 dni (chociaż może zostać przedłużony, o ile Sejm wyrazi na to zgodę).

Wojewoda może wydawać polecenia samorządom i otrzymać do dyspozycji wojsko

W związku z faktem, że stan klęski żywiołowej został wprowadzony na obszarze trzech województw, to prowadzonymi działaniami kierować będzie minister spraw wewnętrznych. W zakresie spraw prowadzonych w celu zapobieżenia skutkom klęski żywiołowej minister ten może wydawać polecenia wiążące organom administracji rządowej oraz organom samorządu terytorialnego. Jeśli jakiś samorządowiec odmówi wykonania takiego polecenia może zawiesić jego uprawnienia w tym zakresie i wyznaczyć pełnomocnika do ich wykonywania.

Działania prowadzonymi w celu zapobieżenia skutkom klęski żywiołowej lub ich usunięcia na poziomie województwa kieruje wojewoda, na poziomie powiatu – starosta, a na poziomie gminy - właściwy miejscowo wójt (burmistrz, prezydent miasta). Wojewodzie są podporządkowane organy i jednostki organizacyjne administracji rządowej i samorządu województwa działające na obszarze województwa. Jeżeli „użycie innych sił i środków jest niemożliwe lub niewystarczające” Minister Obrony Narodowej może przekazać do dyspozycji wojewody, na którego obszarze działania występuje klęska żywiołowa, pododdziały lub oddziały Sił Zbrojnych – szczegółowe zasady ich użycia określa wtedy rozporządzeniem Rada Ministrów.

Na obszarze powiatu starosta może wydawać polecenia wiążące m.in. wójtom (burmistrzom, prezydentom miast niebędących miastami na prawach powiatu), a na poziomie gminy wójt (burmistrz, prezydent miasta) może wydawać polecenia wiążące organom jednostek pomocniczych, kierownikom jednostek organizacyjnych utworzonych przez gminę, kierownikom jednostek ochrony przeciwpożarowej działających na obszarze gminy oraz kierownikom jednostek organizacyjnych czasowo przekazanych przez właściwe organy do jego dyspozycji i skierowanych do wykonywania zadań na obszarze gminy. W razie niezdolności do kierowania lub niewłaściwego kierowania działaniami dotyczące tych kwestii uprawnienia zarówno starosty, jak też wójta, burmistrza, czy prezydenta miasta mogą zostać zawieszone przez wojewodę, który następnie wyznaczy pełnomocnika do kierowania tymi działaniami.

Mogą zostać wprowadzone ograniczenia wolności i praw

W stosunku do osób zamieszkałych lub czasowo przebywających na obszarze, na którym został wprowadzony stan klęski żywiołowej, a także osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, mających siedzibę lub prowadzących działalność na tym obszarze mogą zostać wprowadzone ograniczenia wolności i praw człowieka i obywatela.

Ograniczenia te mogą dotyczyć m.in.: nakazaniu pracodawcy oddelegowania pracowników do dyspozycji organu kierującego działaniami prowadzonymi w celu zapobieżenia skutkom klęski żywiołowej lub ich usunięcia, całkowitej lub częściowej reglamentacji zaopatrzenia w określonego rodzaju artykuły, zakazie okresowego podwyższania cen na towary lub usługi określonego rodzaju, dokonaniu przymusowych rozbiórek i wyburzeń budynków lub innych obiektów budowlanych albo ich części, nakazie ewakuacji w ustalonym czasie z określonych miejsc, obszarów i obiektów; nakazie lub zakazie przebywania w określonych miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach.

Zgodnie z ustawą jeśli siły i środki, którymi dysponuje wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta lub wojewoda albo pełnomocnik, są niewystarczające, można wprowadzić obowiązek świadczeń osobistych i rzeczowych polegających na: udzielaniu pierwszej pomocy osobom, które uległy nieszczęśliwym wypadkom, czynnym udziale w działaniu ratowniczym lub wykonywaniu innych zadań wyznaczonych przez kierującego akcją ratowniczą, oddaniu do używania posiadanych nieruchomości lub rzeczy ruchomych, udostępnieniu pomieszczeń osobom ewakuowanym, bądź przyjęciu na przechowanie i pilnowaniu mienia osób poszkodowanych lub ewakuowanych.

- Będziemy starali się korzystać bardzo powściągliwie. Nie jest naszą intencją ograniczać prawa obywatelskie - mówił po nadzwyczajnym posiedzeniu rządu w poniedziałek premier Donald Tusk.

W celu usprawnienia przemieszczania się środków transportowych niezbędnych dla prowadzenia działań ratowniczych mogą być wprowadzone ograniczenia m.in. w transporcie drogowym, kolejowym i lotniczym, a dla zapewnienia łączności na potrzeby działań ratowniczych mogą być wprowadzone ograniczenia w wykonywaniu pocztowych usług o charakterze powszechnym lub usług kurierskich.

Gliwice Łabędy Kanał Gliwicki

Może Cię zainteresować:

Kanał Gliwicki i Kłodnica w Łabędach na zdjęciach. Z nurtem Kłodnicy na zachód. Po prawej śluza, po lewej rzeka, przed nami jezioro – to gliwickie Łabędy

Autor: Michał Wroński

15/08/2024

Bilsko biala pod woda

Może Cię zainteresować:

Powódź w woj. śląskim. Stany alarmowe na wielu rzekach, wstrzymane kursowanie pociągów, zalana A1

Autor: Redakcja

15/09/2024

Straz bielsko

Może Cię zainteresować:

Blisko 8 tys. interwencji Straży Pożarnej i nocna ewakuacja. Sytuacja powodziowa w woj. śląskim

Autor: Redakcja

16/09/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon