Program "Czyste powietrze" jest skierowany do osób fizycznych, które są właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych w budynkach posiadających wyodrębnioną księgę wieczystą. Minimalny okres własności wynosi 3 lata (nie dotyczy to sytuacji spadkowych). Dotacja jest przeznaczona dla budynków, które uzyskały pozwolenie na budowę do 31 grudnia 2020 r.
- Dzięki reformie programu ukierunkowano pomoc na osoby szczególnie narażone na ubóstwo energetyczne, uszczelniono zasady dofinansowań, wzmocniono rolę gmin przez powierzenie im roli operatorów. Budżet programu został zasilony 10 mld zł bezzwrotnych dotacji ze środków Funduszu Modernizacyjnego - mówią urzędnicy z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Co nowego w programie?
- Potwierdzenie standardu energetycznego domu przed i po inwestycji.
- Wyższe progi dochodowe uprawniające do podwyższonego i najwyższego dofinansowania.
- Najwyższe dofinansowanie uzależnione od dochodów oraz standardu energetycznego budynku.
- Racjonalizacja wydatków – maksymalne kwoty dotacji w poszczególnych rodzajach kosztów kwalifikowanych, w tym limity dotacji jednostkowych na m2 powierzchni ocieplenia.
- Bezpłatna pomoc operatora – od momentu podjęcia decyzji o inwestycji aż po jej rozliczenie.
Z programem Czyste Powietrze można się zapoznać:
- na stronie: czystepowietrze.gov.pl
- przez infolinię: 22 340 40 80, pon.-pt., 8:00-16:00 (ogólne informacje na temat programu),
- w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
- w punkcie konsultacyjno-informacyjnym w gminie,
- u operatora.
- Szczególną rolę w nowej odsłonie programu mają grać gminy. - To samorządy współpracują z nami prowadząc punkty konsultacyjno-informacyjne. Na 167 gmin na terenie województwa śląskiego aż 140 ma punkty konsultacyjno-informacyjne, w ramach których pomagają beneficjentom w przygotowywaniu wniosków o dofinansowanie oraz rozliczaniu wniosków o płatność - wyjaśnia Mateusz Pindel, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Materiał dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony
Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Za treści zawarte w materiale dofinansowanym ze środków WFOŚiGW
w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.