Starych ciuchów na śmietnik już nie wyrzucisz. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 roku

Od nowego 2025 roku koniec z wrzucaniem starych ubrań, butów, pościeli, zasłon, czy firan do kontenerów na odpady. Od 1 stycznia 2025 r. gminy zostaną objęte obowiązkiem segregacji odpadów tekstylnych i odzieży. Na nowe pojemniki przy domach nie ma co liczyć. Gminy sugerują mieszkańcom, aby odpady tego typu zawozili do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych lub.. .przekazali organizacjom charytatywnym.

M. Wroński
Nie wyrzucac smieci
- Przeciętny Europejczyk co roku kupuje ok 26 kg ubrań, z czego aż 87 proc. jest albo spalanych, albo składowanych na wysypiskach. Tylko 22 proc. poddane jest selektywnej zbiórce, a tylko 1 proc. recyklingowi – ubolewa Anita Sowińska, wiceministra klimatu i środowiska.

Koniec z wyrzucaniem starych ubrań do hasioka

Trudno powiedzieć, czy zmiany, jakie 1 stycznia 2025 roku wchodzą w życie, pozwolą zmienić te proporcje. Faktem jest, że wraz z nowym rokiem każda gmina będzie miała obowiązek selektywnej zbiórki odpadów tekstylnych.

- Minimum jakie gmina będzie zobowiązana zapewnić to zbiórka tych odpadów tekstylnych w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych – informuje MKiŚ.

I na tym minimum raczej gminy poprzestaną. Nowe kontenery na odpady na osiedlowych śmietnikach nie pojawią się (to by oznaczało wyższe koszty dla gmin, a finalnie - także dla mieszkańców).

W klatkach schodowych wielu bloków pojawiły się natomiast sygnowane przez spółdzielnie mieszkaniowe (strony miejskich ratuszów dziwnym trafem milczą na ten temat) ogłoszenia informujące mieszkańców, że starych ubrań, butów, pościeli, zasłon, czy firan nie będzie już można po staremu wrzucać do kontenerów na odpady zmieszane, a w razie wykrycia, że tak się dzieje możliwe obciążenie mieszkańców podwyższoną stawką opłaty śmieciowej za „niedopełnienie obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny”.

Co zrobić z tego typu odpadami?

Mieszkańcom radzi się, by dostarczyli ową „kolejną frakcję odpadów” do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, bądź wystawili je na internetowych aukcjach lub przekazali organizacjom charytatywnym, które „następnie przekazują je potrzebującym” (od siebie dodajmy, bo w urzędowej korespondencji nie zawsze jasno to zaznaczono, że ubrania przekazywane organizacjom charytatywnym powinny być w stanie kwalifikującym je do ponownego wykorzystania).

Niektóre miasta (jak np. Mikołów, czy Cieszyn) zapowiadają, że od 2025 roku zaczną organizować okresowe zbiórki tekstyliów (podobne do tych, jakie co pewien czas organizowane są w przypadku dużych gabarytów).

Smieciarka MPGK Katowice

Może Cię zainteresować:

W Katowicach i Mysłowicach mieszkańcy zapłacą więcej za śmieci. Jakie stawki w innych gminach Metropolii?

Autor: Michał Wroński

28/07/2024

Park Zielonej Energii

Może Cię zainteresować:

Gliwice z dofinansowaniem na spalarnię odpadów. Będzie produkować ciepło i prąd

Autor: Michał Wroński

23/07/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon