Koncern ma na świecie siedem takich ośrodków czy hubów – jak nazywają je w koncernie, zaś gliwicki będzie ósmym. Działają w Brazylii (Pernambuco), Francji (Poissy), Niemczech (Rüsselsheim), Indiach (Bengalûru i Hyderabad), we Włoszech (Turyn) i Stanach Zjednoczonych (Auburn Hills, Michigan). Jak informuje koncern, polski ośrodek rozwoju oprogramowania będzie zatrudniał do 300 pracowników zajmujących się analityką danych, a także rozwojem oraz walidacją oprogramowania. Specjalistów pomaga rekrutować firma GlobalLogic Inc., dostawca usług inżynierii cyfrowej. Koncern chce uruchomić gliwicki ośrodek jak najszybciej.
Wybór lokalizacji nie był przypadkowy. Jak podkreślają w Stellantis, hub zlokalizowano w „regionie posiadającym bogate, specjalistyczne zaplecze techniczne i uniwersyteckie”. Nowy zespół dołączy do istniejących już działów technicznych Stellantis w Europie. – Zespół polskiego software hub skupi się przede wszystkim na rozwoju oprogramowania bazowego, rozwoju aplikacji programowych, DevOps i automatycznej walidacji – wyjaśniają w Stellantis.
– Otwarcie nowego ośrodka zajmującego się rozwojem oprogramowania w Polsce to kolejny kamień milowy w realizacji naszego planu strategicznego Dare Forward 2030 – powiedział Yves Bonnefont, dyrektor generalny ds. oprogramowania w Grupie Stellantis. Jak dodał, oprogramowanie odgrywa kluczową rolę w realizowaniu celu, jakim jest osiągnięcie przez koncern do 2038 roku zerowej emisji dwutlenku węgla.
Zespół z Gliwic będzie istotnym elementem działalności Stellantis związanej z tworzeniem samochodów definiowanych oprogramowaniem (Software Defined Vehicles), które przez cały okres użytkowania oferują nowe opcje, w tym aktualizacje i funkcje, które mają być wprowadzane wiele lat po wyprodukowaniu pojazdu. Strategia koncernu oparta na oprogramowaniu przewiduje wykorzystanie platform technologicznych nowej generacji, opartych na istniejących możliwościach samochodów połączonych online tak, aby kierowcy wchodzili w interakcję ze swoimi samochodami. A „przy okazji” ma wygenerować do 2030 roku dodatkowy roczny przychód w wysokości 20 miliardów euro...