Stosowanie środka na grzyba na ścianie – jak przygotować powierzchnię?

Grzyb oraz pleśń na ścianie to poważny problem, który dotyka wiele domów i mieszkań. Choć często tego typu rzeczy kojarzą się ze starymi budynkami, jak np. kamienice, to w rzeczywistości wilgoć na ścianach, a zaraz za nią grzyb, pojawiają także w nowym budownictwie. Jak pozbyć się tego toksycznego zjawiska i jak nie dopuścić do jego ponownego pojawienia się?

Zjv9sbxr5r8j0mp

Skąd bierze się grzyb na ścianach?

Grzyb na ścianach pojawia się głównie z powodu nadmiaru wilgoci, która sprzyja jego rozwojowi. Dodatkowym czynnikiem może być również wysoka bądź niska temperatura. Gdy grzyby znajdujące się na ścianie dojrzeją, rozpoczynają produkcję zarodników, które z kolei unoszą się w powietrzu i tym sposobem przemieszczają się, aby osadzać się na innych powierzchniach, kolonizując je.

Najczęściej do pojawienia się grzybów i pleśni na ścianach przyczynia się słaba wentylacja, która powoduje, że unosząca się w powietrzu wilgoć nie ma gdzie się ulotnić, więc ostatecznie kondensuje się i osadza na ścianach. Winne mogą być również wszelkiego rodzaju nieszczelności budynku, takie jak przecieki w dachu, pęknięcia w ścianach, czy nawet nieszczelne okna. Grzyb najczęściej pojawia się w miejscach zlokalizowanych w pobliżu tzw. mostków termicznych, czyli tam, gdzie ciepło „ucieka” z budynku. Mogą to być na przykład narożniki ścian.


Jak przygotować ścianę do użycia środka na grzyba i pleśń?

Pozbycie się grzybów i pleśni nie jest łatwe. Na szczęście dostępne są różnego rodzaju preparaty, które zwalczają te problemy. Aby jednak środek na grzyba na ścianie zadziałał, a jego użycie przyniosło odpowiedni efekt, konieczne jest właściwe przygotowanie podłoża.

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest usunięcie widocznego grzyba z powierzchni za pomocą szorstkiej szczotki lub szpachelki. Następnie należy przygotować roztwór wody z detergentem i przy użyciu gąbki lub szczotki przemyć nim miejsce zaatakowane przez pleśń. Następnie to samo miejsce należy przemyć czystą wodą.

Aby można było użyć środka na grzyba, oczyszczone miejsce musi być całkowicie wysuszone. By przyspieszyć ten proces, warto wykorzystać nagrzewnicę lub osuszacz powietrza. Ostatnim krokiem jest naniesienie preparatu grzybobójczego na ścianę, zgodnie z instrukcją, która znajduje się na opakowaniu. Po wyschnięciu konieczne jest zaimpregnowanie powierzchni przy użyciu farby lub specjalnego impregnatu o właściwościach grzybobójczych. Bardzo ważne jest, aby po takim zabiegu dbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia.

W wyjątkowych sytuacjach może być konieczne usunięcie zakażonego grzybem tynku lub nawet kucie ścian.


Jak bezpiecznie stosować preparaty do usuwania grzybów ze ścian?

Grzyb na ścianie w pomieszczeniach jest bardzo toksyczny i zagraża zdrowiu domowników. Aby się go pozbyć, konieczne jest użycie silnych chemikaliów, które niewłaściwe stosowane również mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia.

Zawsze należy dokładnie zapoznać się z informacjami na opakowaniu, szczególnie z ostrzeżeniami dotyczącymi środków ostrożności, stosowania oraz czasu działania preparatu. Konieczne jest założenie rękawic ochronnych, maseczki i okularów, co zapobiega bezpośredniemu kontaktowi z chemikaliami i wdychaniu oparów.

Zawsze trzeba pamiętać o otwarciu okien i drzwi, w celu zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Niektóre preparaty mogą emitować silne opary, które są toksyczne. Mając do dyspozycji wentylator, należy skierować go na okno, aby pomóc odprowadzić opary na zewnątrz.

Bardzo ważne jest, aby pamiętać o wyrzuceniu wszystkiego, co miało kontakt z grzybem (np. papierowe ręczniki) i niestosowaniu ponownie wilgotnej szmatki lub gąbki, która mogłaby rozprzestrzenić zarodniki.

Dlaczego usunięcie grzyba ze ścian jest takie ważne?

Grzyby wydzielają mikotoksyny, które powodują różnego rodzaju dolegliwości. Wśród osób wystawionych na kontakt z tymi organizmami zauważono między innymi problemy z układem oddechowym. Grzyby uwalniają zarodniki i toksyny, które po dostaniu się do powietrza mogą wywołać podrażnienia, kaszel, a także astmę lub nasilić istniejące kłopoty z oddychaniem. Mogą pojawić się także alergie. Ponadto osoby z osłabionym układem odpornościowym są bardziej narażone na infekcje związane z ekspozycją na pleśń.

Inne argumenty przemawiające za usuwaniem grzybów ze ścian, to szkody w budynku. Mogą one wnikać w tynk, gips, a nawet w fundamenty, osłabiając konstrukcję ścian. Jeśli grzyb rozwija się przez dłuższy czas, może dojść do uszkodzeń materiału budowlanego, co wymaga kosztownych napraw.

Jak zapobiegać pojawieniu się grzyba na ścianach?

Aby uniknąć pojawienia się niechcianych wykwitów na ścianach, należy zwrócić uwagę na takie kwestie, jak:

  • zapewnienie odpowiedniej wentylacji,
  • utrzymywanie stałej temperatury,
  • kontrola poziomu wilgotności,
  • bieżąca naprawa nieszczelności oraz wszelkich uszkodzeń np. okien,
  • stosowanie farb i powłok przeciwgrzybicznych,
  • hydroizolacja fundamentów budynku.

Dbałość o wymienione wyżej elementy powinna uchronić budynek przed koniecznością stosowania w nim środków na grzyba na ścianie.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon