Studenci Politechniki Śląskiej będą odbywać staże w Polskich Liniach Lotniczych LOT

Studenci Politechniki Śląskiej będą mogli odbywać staże w Polskich Liniach Lotniczych LOT. To efekt umowy podpisanej przez władze uczelni oraz naszego narodowego przewoźnika.

mat. PLL LOT
Samolot LOT

Praktyczne szkolenia i staże na studiach. Bo teoria to nie wszystko

Politechnika Śląska od lat kształci kadry dla branży lotniczej. W zeszłym roku akademickim uczelnia na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej uruchomiła specjalność „Kontroler Ruchu Lotniczego” i „Obsługa Naziemnych Systemów Zabezpieczeń Lotów”. Wcześniej, w ramach transportu, pojawiła się „nawigacja powietrzna” oraz „mechanika i eksploatacja lotnicza”, zaś jako osobny kierunek „inżynieria lotnicza i kosmiczna” (studenci mają tam do wyboru m.in. logistykę lotniczą, eksploatację i konstrukcje silników lotniczych, materiałoznawstwo lotnicze oraz projektowanie statków powietrznych).

Na zajęciach w ramach oficjalnego programu się jednak nie kończy. W Akademickim Ośrodku Szkolenia Lotniczego uczelnia kształci przyszłych pilotów, przygotowując ich do egzaminu państwowego przed Urzędem Lotnictwa Cywilnego. Studenci specjalności Nawigacja Powietrzna, poza obowiązującym programem kształcenia, realizują lotnicze szkolenie teoretyczne do licencji pilota samolotowego liniowego i szkolenie praktyczne licencji pilota samolotowego zawodowego z uprawnieniami do lotów według przyrządów na samolotach wielosilnikowych, a także do lotów w załodze wieloosobowej. Studenci odbywają staże zarówno na studiach inżynierskich (I stopnia) jak i magisterskich.

- O ile te pierwsze są wstępnym kontaktem z pilotażem samolotów i zazwyczaj odbywają się na 3 roku studiów I stopnia, to drugie, realizowane na 2-3 semestrze studiów magisterskich są już stażem potwierdzającym kwalifikacje i swoistym przygotowaniem do pracy. Studenci mają już wtedy za sobą, poza specjalistyczną, kierunkową wiedzą, praktyczne szkolenie z zakresu pilotażu samolotów i są cennym nabytkiem dla przewoźników- powiedział dr inż. Robert Wieszała z Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej.

To szansa dla studentów. O stażu LOT marzyły tysiące chętnych

Od tego roku akademickiego dla marzących o lotniczej karierze studentów PŚ pojawiła się nowa możliwość – staż w PLL LOT. Kilka dni temu umowę w tej sprawie podpisali prof. Marek Pawełczyk, rektor Politechniki Śląskiej oraz Michał Fijoł, prezes zarządu PLL LOT.

– Bardzo inwestujemy w ostatnich latach w lotnictwo. Kształcimy pilotów, mechaników, inżynierów, kontrolerów ruchu lotniczego, mamy własną bazę lotniczą i samoloty. Zależy nam, żeby to kształcenie było prowadzone na najwyższym poziomie, a współpraca z takimi partnerami jak PLL LOT na pewno na to pozwoli – podkreślał przy tej okazji prof. Marek Pawełczyk, rektor Politechniki Śląskiej.

– To ważny dzień dla lotniska w Pyrzowicach i dla Politechniki Śląskiej. Mamy jedno z najlepszych Centrów Kształcenia Kadr dla Lotnictwa w Polsce z Rzeszowem i Warszawą na czele. Od lat kształcimy pilotów, pozwalamy uzyskać licencję pilota, a to otwiera możliwości pracy w takich firmach jak Polskie Linie Lotnicze LOT. Ta rozpoczynająca się współpraca otwiera wielkie szanse przed naszymi studentami – powiedział Artur Tomasik, przewodniczący Rady Uczelni i jednocześnie prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego zarządzającego Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach.

Możliwość odbycia stażu w LOT, to dla studentów nie lada gratka. W ostatnim programie stażowym zainteresowanych udziałem w tego typu praktykach było niemal 5 tysięcy studentów, a tylko 50 mogło już taki staż zrealizować. Jak podkreślają przedstawiciele uczelni LOT organizuje także konkursy na najlepsze prace licencjackie, inżynierskie i magisterskie, co może być ciekawą formą rozpoczęcia współpracy z firmą. Z drugiej strony to także szansa dla naszego narodowego przewoźnika, który musi zabiegać o kadry na trudnym rynku. Według raportu „Boeing’s Pilot and Technician Outlook” w ciągu najbliższych dwóch dekad na świecie będziemy potrzebnych ok. 674 tys. nowych pilotów, 716 tys. techników konserwacji oraz 980 tys. nowych członków personelu pokładowego.

Katowice Airport

Może Cię zainteresować:

Mało znany fakt: lotnisko w Pyrzowicach daje pracę tylu ludziom, co duża fabryka. I szuka specjalistów

Autor: Michał Wroński

07/06/2023

Samolot Boeing767

Może Cię zainteresować:

W Pyrzowicach wylądował frachtowiec z Chin. Przywiózł towary na e-handel

Autor: Michał Wroński

25/09/2024

Elektrownia atomowa

Może Cię zainteresować:

Politechnika Śląska będzie kształcić specjalistów dla energetyki jądrowej. To zawód przyszłości. „Polska nie ma innej opcji”

Autor: Michał Wroński

16/01/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon