Z rozmachem na stadionie
Duża impreza szykuje się w Chorzowie. Mowa oczywiście o Święcie Niepodległości na Stadionie Śląskim. Wydarzenie odbędzie się 11 listopada 2024 r.. Start o godzinie 11:00.
W Parku Śląskim na gości, tych młodszych i starszych, będzie czekać niemało atrakcji: orkiestry dęte, przelot samolotów, wystawa militariów, występy artystyczne, wesołe miasteczko. Na scenie zaprezentują się artyści. Zobaczymy tam znaną grupę z Koszęcina - Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Pojawią się także inne gwiazdy: Modelki, Varius Manx oraz Urszula. O godzinie 12:00 organizatorzy zaplanowali wspólne odśpiewanie hymnu narodowego. Co ważne, wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Imprezy niepodległościowe w Chorzowie
Program w poniedziałek 11 listopada:
Godz. 10.00 Msza w Parafii Rzymskokatolickiej św. Jadwigi w Chorzowie
Godz. 11.00 Przemarsz ul. Wolności do Rynku
Godz. 11.30 Uroczystości na Rynku:
- hymn państwowy z podniesieniem flagi państwowej,
- przemówienia okolicznościowe,
- rota,
- oprawa muzyczna - Bartek Księżyk K-Essence,- występ Chóru Lutnia,- koncert orkiestry Chorzowskiego Brass Bandu
- Zespół Pieśni i Tańca Chorzów,
- wojskowa grochówka.
Ponadto w Miejskim Ośrodku Rekreacji i Sportu w Chorzowie przy ul. Dąbrowskiego 113, odbędzie się miejski turniej siatkówki "Chorzów dla Niepodległej". W rywalizacji udział wezmą między innymi samorządowcy z Miasta Chorzów, a także Siemianowic Śląskich, przedstawiciele AZS Uniwersytetu Śląskiego, Młodzieżowej Rady Miasta Chorzów, Parku Śląskiego czy Ruchu Chorzów. Początek wydarzenia o 10:00.
106. rocznica odzyskania niepodległości w Katowicach
11 listopada 2024 roku w Katowicach odbędą się uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości, organizowane przez wojewodę śląskiego Marka Wójcika. Uroczysty apel, który rozpocznie się o godzinie 9:00 na Placu Bolesława Chrobrego przy Pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego, zgromadzi przedstawicieli władz wojewódzkich i samorządowych, służb mundurowych, kombatantów oraz mieszkańców regionu.
Program obchodów będzie obejmował m.in.:
- Odśpiewanie Hymnu Państwowego.
- Apel Pamięci oraz salwę honorową.
- Złożenie wieńców przy Pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego przez przedstawicieli władz wojewódzkich i delegacje służb mundurowych, samorządów oraz organizacji społecznych i kombatanckich.
Po zakończeniu ceremonii na Placu Bolesława Chrobrego, o godzinie 10:30, w Archikatedrze pw. Chrystusa Króla w Katowicach odbędzie się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny.
Piekary zapraszają melomanów
Teraz coś dla miłośników muzyki. W Piekarach Śląskich, oprócz oficjalnych uroczystości pod pomnikami, odbędzie się także koncert. 11 listopada można się wybrać do Miejskiego Domu Kultury przy ul. Bytomskiej 73. O godzinie 18:30 rozpocznie się tam występ. Przed publicznością zaprezentują się członkowie zespołu Big
Magnetic Band. Wśród solistów usłyszymy: Katarzynę Wyderkę, Antoniego Zimnala (zdobywca II miejsca w The Voice of Poland) oraz Marcina Roszaka. Obowiązują bezpłatne wejściówki. Bilety można odbierać od 4 listopada w Miejskim Domu Kultury w Piekarach Śląskich.
A Little Party Never Killed Nobody
Na pewno nie uczestników Potańcówki z okazji Święta Niepodległości. To już tradycja. Stowarzyszenie Góry Kultury organizuje imprezę taneczną z okazji 11 listopada. Wszystko w stylu dwudziestolecia międzywojennego - razem z proponowanym dress codem. W tym roku wydarzenie odbędzie się w sobotę, 9 listopada, o godzinie 20:00 w Hotelu Opera (ulica Zamkowa 1, Tarnowskie Góry). O muzyczną oprawę zadbają: DJ Mikołaj Witkowski oraz Big Magnetic Band. Zalecana rezerwacja miejsc pod numerem telefonu: 32 381 88 70. Warto także ubrać się w stylu lat 20. lub 30.
Dla pań proponujemy: sukienki do połowy łydki lub długie, błyszczące materiały, dekolt na plecach, obniżona lub dopasowana linia talii, rękawiczki, fryzury z ozdobami lub delikatne fale, ciemny makijaż oczu i czerwone usta. Z kolei panom radzimy: smoking lub frak, szeroka w ramionach marynarka, najlepiej dwurzędowa, cienkie paski i ciemne kolory, poszetka w brustaszy lub kwiatek w butonierce, kapelusz lub cylinder - podpowiadają organizatorzy.
11 listopada Tychy w 3D
Kolejna niestandardowa propozycja. Tychy zapraszają na artystyczno-kulturalne wydarzenia. Pierwsze z nich to mapping 3D. Potrwa on od 16:30 do 20:30 11 listopada. Widowisko będzie można oglądać na fasadzie budynku Urzędu Miasta. Tytuł to "Tyskie mozaiki od A do Z". Inicjatywa jest realizowana przez Fundację Helisa. Odbywa się w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych 2023.
Nieco później, o godzinie 17:00 rozpocznie się koncert "Polski romantyzm vs negro spirituals, co piękniejsze?". Przed publicznością zaprezentuje się Tyski Chór Mieszany Presto Cantabile. Wydarzenie będzie mieć miejsce w kościele pw. św. Marii Magdaleny (ul. ks. Konstantego Damrota 62). Spotkanie realizowane w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych 2024.
"Polonezem czas zacząć" w Sosnowcu
To tytuł wydarzenia muzyczno-tanecznego, jakie odbędzie się w poniedziałek, 11 listopada. Czas przenieść się z Górnego Śląska do stolicy Zagłębia. Święto Niepodległości polonezem uczci Sosnowiec. Podczas koncertu będzie można wysłuchać zarówno utworów dawnych kompozytorów, jak i współczesnych twórców. Do tego spotkanie uświetni występ tancerzy.
Pojawią się zarówno klasyki jak Polonez Michała Kleofasa Ogińskiego, Polonez Henryka Wieniawskiego, utwory Fryderyka Chopina po kompozycje współczesne. Koncert w wykonaniu dwojga skrzypków oraz pianistki będzie ubarwiony ciekawą narracją oraz wyjątkowym występem tanecznym, podczas którego para tancerzy zaprezentuje choreografie do wybranych polonezów, przenosząc widzów w klimat dawnych balów - zapowiadają organizatorzy.
Koncert odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 11 listopada. Rozpocznie się o godzinie 18:00 w Przystanku Otwartej Kultury Kazimierz przy ulicy Głównej 19 w Sosnowcu. Wstęp wolny.
Hanysy z Rudy Śląskiej
Z okazji Święta Niepodległości poznamy tegorocznych zwycięzców konkursu - osoby zasłużone dla regionu. W Rudzie odbywa się 28. gala wręczenia "Hanysów". Odznaczenia mogą otrzymać nie tylko osoby urodzone na Górnym Śląsku, ale także ci, którzy aktywnie przyczyniają się do jego rozwoju. Wyniki tegorocznej edycji poznamy 11.11 o godzinie 17:00 w Śląskim Teatrze Impresaryjnym.
Nagradzani są przedstawiciele świata sportu, nauki, kultury, przemysłu czy biznesu, a także instytucje. Ich pomysłodawcą i reżyserem jest Grzegorz Poloczek, kabareciarz, satyryk, autor tekstów i piosenkarz - podaje Urząd Miasta.
Wojskowe atrakcje w Gliwicach
W tym mieście świętowanie 11 listopada rozpoczyna się już o 10:00. Pierwszym punktem programu jest Bieg Młodego Patrioty w parku Chopina. W wydarzeniu mogą wziąć udział wszystkie dzieci i młodzież.
Bieg ma charakter symboliczny, odbędzie się na krótkich dystansach i nie wymaga zapisów. By podkreślić jego odświętny charakter i wspólnie cieszyć się suwerennością Polski, zachęcamy uczestników do ubrania się w biało-czerwone barwy - zaprasza Urząd Miasta.
Oprócz biegu i oficjalnych części uroczystości, tego dnia odbędzie się także koncert pieśni patriotycznych "Zaśpiewajmy Niepodległej". Rozpocznie się około godziny 14:30 na pl. Marszałka Piłsudskiego. Oprócz tego dla uczestników przygotowano dodatkowe atrakcje w militarnych klimatach. Goście będą mogli zobaczyć pojazdy wojskowe, a także poczęstować się grochówką.
Może Cię zainteresować:
Teraz coś dla prawdziwych miłośników muzyki dawnej. Do Tarnowskich Gór powraca Annum Festival
Może Cię zainteresować: