Kierunek GZM. Zapisujcie się na wycieczki, bo miejsc jest coraz mniej. Gdzie warto się wybrać?

Zbliżają się szóste urodziny Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, a miejsc na wycieczki w ramach obchodów coraz mniej. Gdzie się skończyły, a gdzie nadal można i warto się wybrać? W Radzionkowie odkryjemy tajemnice beboków, a w Gliwicach pospacerujemy śladami m.in. Jana III Sobieskiego, Wincentego Pola czy Johna Baildona. Zapraszamy także do Mikołowa, gdzie redaktor Tomasz Borówka z portalu ŚLĄZAG opowie o cudzie architektury schyłku PRL.

GZM
Kierunek gzm gliwice

W sobotę i niedzielę (1 i 2 lipca) Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia będzie świętować szóste urodziny. W ramach festiwalu "Kierunek GZM" zaplanowano ponad 130 mniejszych lub większych wydarzeń w 41 gminach.

- Metropolia to nie tylko atrakcyjne miejsce zamieszkania, pracy czy nauki, ale też świetny kierunek, jeśli chodzi o turystykę, miejsce do odpoczynku i spędzania czasu wolnego - podkreśla Kazimierz Karolczak, przewodniczący GZM.

Podczas festiwalu będzie można zwiedzić wiele ciekawych i nieoczywistych miejsc. Trzeba się jednak spieszyć, ponieważ na część wycieczek obowiązują zapisy, a zainteresowanie jest spore. Z tego powodu w poniedziałek, 26 czerwca, nie można było się już zapisać na dziesięć wydarzeń:

  • Zabrze (W murach aresztu),
  • Rudziniec (Cudze chwalicie, swego nie znacie),
  • Pyskowice/Zbrosławice (Dramagedon - kajakiem od sztolni do pomników przyrody),
  • Bytom (Ukryte piękno klatek schodowych),
  • Ożarowice (Airdays),
  • Chorzów (Tajemnice teatru),
  • Świętochłowice (Puzzle Tour),
  • Sosnowiec (Egzotarium),
  • Sosnowiec (Kajaki),
  • Wojkowice (Ekologiczne Wojkowice).
Ponad 130 powodów do podróży czyli festiwal Kierunek GZM

Może Cię zainteresować:

Riedel, ikarusy, klatki schodowe, upiory. Ponad 130 powodów do podróży: festiwal „Kierunek GZM"

Autor: Maciej Poloczek

21/06/2023

W Radzionkowie beboki, a w Gliwicach Jan III Sobieski

Choć limit miejsc w przypadku powyższych wycieczek został wyczerpany, to wciąż mamy dla Was sporo godnych uwagi poleceń na zbliżający się weekend i "Kierunek GZM".

Warto wybrać się chociażby do Radzionkowa, gdzie podczas zwiedzania Śląskiego Ogrodu Botanicznego będzie można poznać wiele ciekawostek np. o... bebokach. Przewodnik w tradycyjnym śląskim stroju ludowym opowie o roślinach i ich znaczeniu w obrzędowości ludowej. Do tego w planach jest poszukiwanie atrybutów demonów, wykonywanie wianków z kwiatów i degustacja naparów leczniczych. Wszystko w języku śląskim. Więcej informacji - KLIKNIJ TUTAJ.

W siemianowickim Parku Pszczelnik popularyzator wiedzy przyrodniczej i biolog Adam Balon opowie o tamtejszej tajemniczej przyrodzie. Spacer będzie fabularyzowany, na jego trasie pojawią się bohaterowie nawiązujący do historii tego miejsca. Więcej informacji - KLIKNIJ TUTAJ.

Z kolei w Gliwicach zorganizowana zostanie wycieczka śladami słynnych osób, które kiedyś odwiedziły miasto. To m.in. Jan III Sobieski, Aleksander II, Fryderyk Wilhelm IV, Honoré de Balzac, Wincenty Pol, Ignacy Kraszewski, Jan Ursyn Niemcewicz czy Oscar Troplowitz i John Baildon. Więcej informacji - KLIKNIJ TUTAJ.

Dramagedon

Może Cię zainteresować:

Od Sztolni Fryderyk do pomników przyrody w dawnych rozlewiskach Dramy. Kajakowy Dramagedon z przewodnikiem

Autor: Martyna Urban

24/06/2023

Osiedle nad Jamną - cud architektury

Portal ŚLĄZAG bierze udział w urodzinach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Redaktor Tomasz Borówka, razem z architektką Magdaleną Kaiser (GIGAARCHITEKCI), poprowadzi wycieczkę "Osiedle nad Jamną w Mikołowie - cud architektury schyłku PRL".

- Zaprojektowane przez Stanisława Niemczyka Osiedle nad Jamną w Mikołowie to bez wątpienia jedno z najciekawszych realizacji mieszkaniowych lat 80. w tej części Europy. W trudnych czasach bankrutującego PRL, śmierci architektury, niedoborów w budownictwie, Stanisław Niemczyk odwrócił się od panującej w Polsce wielkiej płyty i - korzystając z prefabrykatów - stworzył magiczne miejsce, nawiązujące do klasycznych wzorców, choćby architektury miast hanzeatyckich, znanej z Bremy, Lubeki, Brugii, Rostocku czy Gdańska - tym opisem do udziału zachęcają organizatorzy "Kierunku GZM".

Wycieczka odbędzie się w sobotę, 1 lipca, o godz. 10.30 oraz 12.00. Zbiórka pod biurem GIGAARCHITEKCI przy ul. Waryńskiego 24. Aby wziąć udział, należy wysłać maila na adres: t.borowka@slazag.pl.

Szyb Franciszek Budynek administracji

Może Cię zainteresować:

Węglowa Atlantyda, czyli wyprawa śladami najstarszej kopalni na Górnym Śląsku. „To ślady zaginionego świata. Świata, który funkcjonuje w dwóch wymiarach”

Autor: Michał Wroński

25/06/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon