Święto Metropolii - Kierunek GZM już w przyszłym tygodniu, 28-30 czerwca 2024. Wycieczki np. śladami Kutza czy Carnalla

Kierunek GZM to festiwal mikrowycieczek do niezwykłych i nietuzinkowych miejsc, okazja do poznawania i doświadczania naszej metropolii w niecodzienny sposób. Wycieczki odbędą się w przyszły weekend, od 28 do 30 czerwca 2024 r. My zachęcamy do uczestnictwa, oprócz wycieczek organizowanych przez Ślązaga (zostały pojedyncze miejsca na dwie z nich), również w tych prowadzących śladami Kazimierza Kutza po katowickich Szopienicach oraz Rudolfa Carnalla po Tarnowskich Górach.

Kierunek gzm 2

Kierunek GZM, czyli festiwal mikrowypraw pod egidą Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Kierunek GZM to nie tylko festiwal mikrowycieczek, ale też Święto Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

- To także nasz sposób na świętowanie 7. urodzin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący Zarządu GZM. - GZM to 41 miast i gmin, z których każde ma własną, wyjątkową tożsamość. Sieciujemy gminy w tych obszarach, które tego wymagają, w których możemy osiągnąć dzięki temu wartość dodaną. Równolegle staramy się wspierać je w umacnianiu tożsamości i dzieleniu się nią. Kierunek GZM jest tego najlepszym przykładem – dodaje Karolczak.

To już trzecia edycja święta Kierunek GZM, które od początku stawia na mikroturystykę. W programie tegorocznego Kierunku GZM znalazło się 178 wycieczek oraz 2 wydarzenia specjalne. Wśród nich nie brakuje wycieczek przyrodniczych i historycznych. Sporo uwagi przewodnicy poświęcą architekturze, miejscom na co dzień niedostępnym, historiom mniej lub bardziej znanych ludzi, których losy wpłynęły na to, kim dzisiaj jesteśmy, takich jak Kazimierz Kutz, Karol Godula, Rysiek Riedel czy grupa KAT (tu oczywiście kłania się ŚLĄZAG!).

Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię przemierzać będziemy na niemal wszelkie możliwe sposoby. Na piechotę, na rowerze, autobusem, kajakiem a nawet…. balonem i windą paciorkową.

Wycieczki odbędą się we wszystkich miastach i gminach tworzących GZM, od Wyr po Siewierz, od Rudzińca po Sławków. Poznamy lepiej centrum GZM i jej obrzeża, centra miast i małe miejscowości, pałace, przemysłowe osiedla, przydrożne kapliczki i podmiejskie lasy.

Wszystkie wydarzenia w ramach Kierunku GZM są bezpłatne. Na większość z nich konieczna jest rezerwacja. Opisy poszczególnych wydarzeń oraz informacje, jak dokonać rezerwacji są dostępne na stronie kierunekgzm.pl

Więcej o wycieczkach organizowanych przez Ślązaga: Ruszaj w rajzę ze ŚLĄZAGIEM w ramach Święta Metropolii - Kierunek GZM! Zaczynamy zapisy. Spieszcie się! ZASADY zapisów

Oprócz dwóch naszych wycieczek, na które zostały pojedyncze miejsca (czyli na wycieczkę po Cmentarzu Hutniczym w Gliwicach oraz wycieczkę Śladami katowickich Żydów po Katowicach), polecamy też dwie inne ciekawe, naszym zdaniem, spacery śladami znanych na Śląsku postaci.

Śladami Rudolfa Carnalla po Tarnowskich Górach

Wycieczka szlakiem działalności w Tarnowskich Górach Rudolfa Carnalla, pracownika Urzędu Górniczego dla Górnego Śląska, dyrektora i cenionego nauczyciela odnowionej szkoły górniczej, z której wyszli m.in. tacy uczniowie jak: Fryderyk Grundmann i Franz Winkler. Był redaktorem branżowego czasopisma górniczego, hutniczego i żupników solnych w Prusach. Pisał wiersze i pieśni (w tym tekst hymnu górniczego – Tarnogórski dzwonek). Gdy awansował do ministerstwa w Berlinie, żegnający go uczniowie sprezentowali mu, specjalnie dla niego zamówiony, porcelanowy serwis ze zdobieniami w formie wizerunków miejsc w Tarnowskich Górach. Postać, która kształciła twórców rozwojowego skoku cywilizacyjnego w XIX w.

Ten spacer będzie prowadził od Muzeum w Tarnowskich Górach do zachowanego do dziś Domu Carnalla (obecnie restauracja), budynku dawnego Urzędu Górniczego oraz prezentacji budynku dawnej Szkoły Górniczej i Dzwonnicy Gwarków. Podsumowaniem spaceru będą warsztaty artystyczne w Tarnogórskim Centrum Kultury. Będą to zajęcia malowania filiżanek, wzorowane na tzw. Serwisie Carnalla oraz nauka śpiewu Dzwoneczka Tarnogórskiego.

Ta wycieczka odbędzie się jednego dnia, w sobotę 29 czerwca, ale za to w kilku turach (godz. 09:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00), więc każdy kto jest zainteresowany historią Tarnowskich Gór będzie miał szansę wziąć udział w tej mikrowyprawie. Miejsce startu to Muzeum w Tarnowskich Górach, Rynek 1. Przewodnikami będą pracownicy Muzeum. Zapisy: Chętni do udziału w bezpłatnej wycieczce mogą zarezerwować miejsca poprzez system internetowy UM Tarnowskie Góry. Bezpłatny bilet na wycieczkę do pobrania.

Śladami Kazimierza Kutza po Szopienicach

Duch wybitnego śląskiego reżysera będzie nam towarzyszył podczas wycieczki po jego rodzinnych Szopienicach, dziś dzielnicy Katowic, a kiedyś przez kilka lat, samodzielnym mieście.

Katowicka dzielnica Szopienice to miejsce, gdzie urodził się i spędził najmłodsze lata życia Kazimierz Kutz. Uczestnicy wycieczki będą mieli okazję poznać historie związane z wybitnym reżyserem oraz zobaczyć miejsca, które były mu bliskie i miały wpływ na późniejszą działalność artystyczną.

Największą atrakcją wycieczki będzie zwiedzanie Ogrodu Dworcowego, w którego pobliżu Kutz mieszkał z rodziną. Warto zwrócić uwagę na zabytkowy kompleks budynków dworca Szopienice Północne, leżącego na trasie Kolei Prawoodrzańskiej. Zobaczymy także domy dla kolejarzy, schrony przeciwlotnicze oraz alejkę, którą spacerował cesarz Wilhelm I.

Spacer obejmuje również kolonię mieszkalną Helgoland oraz ulice Kantorówny i Bednorza, gdzie można poczuć atmosferę miejsc wykorzystanych jako plener w filmach Kutza. To niezwykła podróż w czasie, pozwalająca lepiej zrozumieć konteksty, w których powstawały jego dzieła, i cieszyć się bogatym dziedzictwem kulturowym Szopienic.

Wycieczki odbędą się 29 i 30 czerwca o godz. 10 i 16. Miejsce startu: główne wejście do VI Liceum Ogólnokształcące w Katowicach ul. Lwowska 2. Spacerowiczów powiedzie Daniela Dylus, związana od pokoleń z Szopienicami przewodniczka, nauczycielka, autorka artykułów na temat historii dzielnicy.

Zapisy: Rezerwacja za pośrednictwem poczty elektronicznej katowickiego Centrum Informacji Turystycznej katowice@silesia.travel w temacie maila: Szopienice śladami Kazimierza Kutza Należy wysłać informacje o liczbie rezerwowanych miejsc.

Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter

Ikarus linia 03

Może Cię zainteresować:

Ikarusem albo Jelczem po miastach Metropolii. Startuje pierwsza edycja Śląskich Linii Turystycznych. Kursy we wszystkie weekendy w lipcu

Autor: Katarzyna Pachelska

16/06/2024

Teresa ebis bies bytomski 01 1

Może Cię zainteresować:

Teresa Ebis, znana jako Bies Bytomski. Nasza przewodniczka w ramach akcji Kierunek GZM

Autor: Katarzyna Pachelska

16/06/2024

Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu

Może Cię zainteresować:

Miasto niczym Ziemia Obiecana, pełne pałaców. Oto zaskakujące oblicze Sosnowca. Zapraszamy na krótką wycieczkę

Autor: Marcin Nowak

22/06/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon