Hala sportowo-widowiskowa to jedna z największych inwestycji ostatnich lat w Świętochłowicach. Powstaje na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji „Skałka”, w miejscu dawnych szatni basenowych z lat 70. XX wieku, znajdujących się przy basenie ekologicznym. Umowę na budowę hali podpisano w sierpniu 2023 r., a wykonawcą jest Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A.
- To obiekt, który odpowie na potrzeby naszych mieszkańców dotyczące sportu i rekreacji, potwierdzane przez ogromne zainteresowanie sportem amatorskim, frekwencję w klubach sportowych czy chęć uczestnictwa w wydarzeniach rozrywkowych – przy okazji podpisania umowy mówił prezydent Świętochłowic, Daniel Beger.
Hala na Skałce będzie uniwersalna
Hala na Skałce ma być obiektem uniwersalnym. Jak zapewniają w świętochłowickim magistracie przystosowana będzie do gry w: siatkówkę, koszykówkę, piłkę ręczną, futsal oraz badmintona. Będzie tam również możliwość rozstawienia sceny, co umożliwi organizację wydarzeń rozrywkowych i kulturalnych. W głównej arenie znajdzie się także ścianka wspinaczkowa, a trybuny hali pomieszczą 299 widzów.
W obiekcie znajdą się także cztery mniejsze sale sportowe. Oprócz tego będą również: szatnie, miejsca dla trenerów, sędziów, medyków, strefy odnowy i rozgrzewki, sale techniczno-magazynowe, przebieralnie z toaletami i natryskami, pokoje administracyjno-biurowe, miejsca do obsługi medialnej, do realizacji gastronomii oraz sala konferencyjna. Hala będzie także przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami.
Budowa hali na Skałce opóźniona
Zgodnie z umową wykonawca miał do 4 marca 2025 r. zakończyć roboty budowlane i uzyskać pozwolenia na użytkowanie. Inwestycja zaliczyła jednak poślizg. Nowy planowany termin zakończenia to 4 maja 2025 r.
- Do ukończenia pozostały głównie roboty w zakresie zagospodarowania terenu oraz wykończeniowe – informuje Paula Niewiadomska-Czerwińska z kancelarii prezydenta Świętochłowic.
Koszt budowy hali na Skałce to blisko 56 mln zł. Inwestycja została dofinansowana z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych (25 mln zł) oraz Programu Sportowa Polska (4,7 mln zł), a także z Funduszu Odporności Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (11 mln zł).

Może Cię zainteresować: