Szefowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Ewa Bogusz-Moore, zostanie nową dyrektorką Filharmonii Kolońskiej w Niemczech

Obecna dyrektor programowa i artystyczna Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Ewa Bogusz-Moore, jeszcze tylko przez rok będzie zarządzać katowicką orkiestrą. Od 1 sierpnia 2025 r. obejmie funkcję dyrektora Filharmonii Kolońskiej w niemieckiej Kolonii.

NOSPR/Radosław Kaźmierczak
Ewa bogusz moore

Ewa Bogusz-Moore zostanie nowym dyrektorem Filharmonii Kolońskiej (Köln Philharmonie). Obejmie również stanowisko dyrektora zarządzającego KölnMusik Betriebs und Servicegesellschaft mbH i ACHTBRÜCKEN GmbH.

Polka szefową w muzycznym sercu Niemiec

Zmiana na szczycie władzy tej niemieckiej instytucji kultury nastąpi z dniem 1 sierpnia 2025 roku. Polka zastąpi na stanowisku Louwrensa Langevoorta, który pełni funkcję dyrektora zarządzającego i dyrektora od 1 sierpnia 2005 r.

"Ewo, przed nami jeszcze rok współpracy i rozwijania naszej instytucji. Wysoko postawiłaś poprzeczkę przyszłym kandydatom w konkursie na dyrektora/kę NOSPR" - napisała na LinkedInie ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska.

Kolonia jest znana z miłości do muzyki. W mieście działają liczne instytucje muzyczne, działa największa w Niemczech Akademia Muzyczna, odbywa się tu słynny festiwal . Miasto jest uznawane za współczesną stolicę muzyczną Niemiec.

- Jestem bardzo zadowolona, ​​że ​​mogę przedstawić Ewę Bogusz-Moore, menadżerkę kultury o ogromnym doświadczeniu międzynarodowym, jako następczynię Louwrensa Langevoorta na stanowisku dyrektora - mówi przewodnicząca Rady Nadzorczej, burmistrz Kolonii Henriette Reker. - Zaimponowała mi swoim wyjątkowym profesjonalizmem i holistycznym podejściem do wyzwań artystycznych, programowych i ekonomicznych międzynarodowego domu. Jestem przekonana, że pod jej przewodnictwem Filharmonia Kolońska przyjmie nową, pionierską rolę w krajobrazie muzycznym i kulturalnym - dodała.

Ewa Bogusz-Moore nie kryje, że jest bardzo szczęśliwa, że ​​otrzymał taką szansę.

- Filharmonia Kolońska to kulturalna latarnia morska w Europie i dołączenie do tego zespołu będzie dla mnie wielkim zaszczytem - mówi Bogusz-Moore, cytowana w informacji prasowej. - Köln Philharmonie będzie pionierem, miejscem inspirującym kreatywnością i najwyższym poziomem muzycznym. Jako menadżer kultury pracujący w instytucjach w Polsce i za granicą oraz członek ECHO – Europejskiej Organizacji Sal Koncertowych, obserwuję, jak bardzo zmieniła się branża muzyczna w ostatnich latach i jakie nowe wyzwania przed nami stoją. Wierzę, że instytucje Köln Philharmonie to platformy łączące ludzi i wzmacniające całą społeczność. Nie mogę się doczekać wszystkich wspaniałych rzeczy, które możemy wspólnie osiągnąć - dodaje.

Z Londynu przez Katowice do Kolonii

Ewa Bogusz-Moore zarządza Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach od 2018 roku. Wygrała konkurs na to stanowisko. Objęła je po Joannie Wnuk-Nazarowej. Pochodzi z Wrocławia, z wykształcenia jest wiolonczelistką (skończyła Akademię Muzyczną we Wrocławiu) i menadżerem kultury.

Pełniła funkcję wicedyrektora Instytutu Adama Mickiewicza, z którym jest związana od października 2010 roku. Jej pierwszym zadaniem było stworzenie strategii popularyzacji polskiej muzyki klasycznej na świecie. Opracowany przez nią model działania programu „Polska Music” doprowadził do międzynarodowej współpracy m.in. z London Philharmonic Orchestra, Philharmonia Orchestra, London Symphony Orchestra, English National Opera, Berliner Philharmoniker, Los Angeles Philharmonic, Chicago Symphony Orchestra, Royal Opera House czy Cité de la Musique. W latach 2012–2013, z ramienia IAM, koordynowała obchody Roku Witolda Lutosławskiego. Równolegle, w 2012 roku, objęła stanowisko menedżera I, CULTURE Orchestra – projektu edukacyjnego wspierającego zmiany w rozwoju kulturalnym i społecznym krajów Europy Wschodniej i Kaukazu Południowego, z sukcesem budując wizerunek orkiestry na arenie międzynarodowej. W latach 2014–2017 zarządzała również projektem „Kampusy”, w którym – współpracując z wybranymi prestiżowymi uczelniami w Stanach Zjednoczonych – była odpowiedzialna za budowanie relacji USA i Polski na pograniczu kultury, idei i nauki. W 2017 roku otrzymała stypendium Leadership Academy for Poland.

W latach 2009–2010 pracowała w Instytucie Kultury Polskiej w Londynie jako specjalista ds. muzyki i teatru, odpowiadając za kwestie repertuarowe oraz promocji polskiej kultury w Wielkiej Brytanii. W 2009 roku uzyskała stypendium Clore Leadership Programme.

Bezpośrednio po ukończeniu studiów w City, University of London z zakresu zarządzania kulturą (MA in Arts Management, 2005) objęła stanowisko koordynatora międzynarodowego projektu kompozytorskiego, realizowanego w ramach Sounds New Contemporary Music Festival. W trakcie trzyletniej współpracy z SNCMF (2005–2008) odpowiadała za program, strategię marketingową i rozwój festiwalu, a także pozyskiwanie funduszy, otrzymując w 2007 roku nominację na stanowisko menedżera generalnego festiwalu. Równolegle pełniła funkcję konsultanta projektów realizowanych przez Kent Music.

W październiku 2022 roku Ewa Bogusz-Moore objęła stanowisko współprzewodniczącej European Union Youth Orchestra.

Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter

Projekty konkursowe NOSPR Katowice z 2008 r.

Może Cię zainteresować:

NOSPR, którego nie było. Bryła węgla, bryła lodu, brutal, podróbka muzeum z Bilbao. Zobaczcie odrzucone projekty katowickiego NOSPR

Autor: Katarzyna Pachelska

23/04/2024

Youtube 1920x1080 kopia6

Może Cię zainteresować:

Spacer po Katowicach śladami Grzegorza Fitelberga, muzyka, dyrygenta, dyrektora Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia

Autor: Katarzyna Pachelska

11/06/2023

Marin alsop

Może Cię zainteresować:

Po raz pierwszy w historii NOSPR dyrektorem artystycznym i I Dyrygentem tej świetnej orkiestry będzie kobieta, Marin Alsop

Autor: Katarzyna Pachelska

05/06/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon