Szkaciorze wszystkich krajów, łączcie się! W 2024 roku Katowice będą gospodarzem Mistrzostw Świata w skacie

Górny Śląsk to arena wielkich wydarzeń sportowych. Na Stadionie Śląskim rywalizują ze sobą najlepsi lekkoatleci. W Spodku można podziwiać gwiazdy siatkówki. Ale to nic. Nic w porównaniu do tej informacji. W 2024 roku w Katowicach odbędą się… Mistrzostwa Świata w skacie, czyli śląskim brydżu.

Josef Wagner Höhenberg partia skata

Do Katowic przyjechali przedstawiciele Światowej Federacji Skata. Podczas wizyty zapoznali się m.in. z bazą noclegową oraz miejscami, w których można urządzić skatowe rozgrywki. Decyzja nie mogła być inna - Mistrzostwa Świata w Skacie odbędą się właśnie tutaj. W sierpniu 2024 roku na Górny Śląsk przyjedzie prawie 1000 graczy.

- Górny Śląsk jest niekwestionowaną stolicą skata w Polsce i dlatego bardzo zależało mi na tym, żeby tak ważne wydarzenie w naszym skatowym świecie odbyło się właśnie w Katowicach. Mistrzostwa to ogromne wyzwanie, ale jestem przekonany, że Polski Związek Skata jest na nie gotowy, a przy okazji zaprezentujemy region i miasto od najlepszej strony - podkreślił Krzysztof Kołodziejczyk, prezes Polskiego Związku Skata.

- Nie miałem wątpliwości, że to się uda i bardzo się cieszę, że mogłem dołożyć swoją cegiełkę! Nie od dziś wiadomo, że miasto stawia na gaming, przygotowuje się do adaptacji i rewitalizacji budynków po KWK „Wieczorek” pod funkcje hubu gamingowo-technologicznego, a od wielu lat organizuje IEM, niezwykle popularny turniej e-sportowy. To najlepszy adres dla organizacji tego typu wydarzenia. Tym bardziej, że skat to jedna z tych ważnych śląskich tradycji, które w moim przekonaniu warto i trzeba pielęgnować - podkreślił Łukasz Kohut, europoseł Nowej Lewicy, który zabiegał o zorganizowanie tego turnieju w Polsce.

Kierunek gzm gliwice

Może Cię zainteresować:

Kierunek GZM. Zapisujcie się na wycieczki, bo miejsc jest coraz mniej. Gdzie warto się wybrać?

Autor: Patryk Osadnik

27/06/2023

Skat, czyli śląski brydż

Skat to gra, która wywodzi się z Niemiec, a dokładnie z miejscowości Altenburg w Turyngii. Tam jest m.in. jego muzeum, a także fabryka kart do gry. W Polsce największą popularnością skat cieszy się na Górnym Śląsku. Sporo grali w niego górnicy - nie tylko na szychtach, ale również na organizowanych przez zakłady pracy turniejach.

Skat jest nazywany śląskim brydżem, choć ma z nim niewiele wspólnego. Do gry potrzebne są co najmniej trzy osoby, choć najczęściej przy stole siadają cztery - jedna rozdaje karty, reszta rozgrywa partię. Gra się 32 kartami. Każdy otrzymuje po dziesięć. Następnie prowadzona jest licytacja etc. Co ważne, solista mierzy się z dwójką graczy.

W Polsce rozgrywki skata są prowadzone na kilku poziomach. W 2024 roku, kiedy w Katowicach odbędą się Mistrzostwa Świata, Polski Związek Skata będzie świętował 40-lecie.

Aha, na zdjęciu partia szkata właśnie. Na XIX-wiecznym obrazie niemieckiego realisty Josefa Wagnera-Höhenberga. Tak, żeby przykuć Waszą uwagę.

500 Plus

Może Cię zainteresować:

Prezes obiecał, to ludzie dzwonią do ZUS i pytają, kiedy dostaną 800 Plus. "Nie ma żadnej podwyżki"

Autor: Michał Wroński

27/06/2023

Gornik w 1930 roku

Może Cię zainteresować:

Dariusz Zalega: O czym marzyli śląscy górnicy sto lat temu? „Strzelić jednego i nie oglądać paszczy szybu"

Autor: Dariusz Zalega

05/01/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon