Współpraca między SRK, a EDF Renewables Polska i firmą szkoleniową Vulcan ma trwać przez kilka lat. W tym czasie, w ramach programu „Wiatr – kopalnia możliwości” przeszkolonych pod kątem serwisowania instalacji na lądowych farmach wiatrowych ma zostać od 60 do 90 odchodzących z kopalń górników - w ramach każdej tury od 6 do 8 osób (pierwsza tura ma rozpocząć się jesienią tego roku).
Wszyscy potrzebują specjalistów: górnicy kuszą młodzież, branża OZE kusi górników
- EDF Renewables patrzy na swoją obecność w Polsce długofalowo, dlatego inwestycje w rozwój kompetencji i kadr są podstawą funkcjonowania naszej firmy – mówi cytowana w komunikacie dla mediów Alicja Chilińska-Zawadzka, prezes EDF Renewables w Polsce.
Innymi słowy, podczas gdy podczas polskie spółki wydobywcze zachęcają (z różnym efektem) młodzież do nauki w klasach górniczych, firmy z sektora energetycznego wśród odchodzących z górnictwa ludzi chcą szukać kandydatów do pracy w sektorze OZE. Ich rekrutacją do procesu szkolenia ma zająć się SRK.
- Pozyskanie nowych kompetencji będzie dla nich gwarancją otrzymania propozycji pracy w sektorze OZE, który zgodnie z założeniami PEP2040 będzie odgrywał coraz większą rolę w miksie energetycznym Polski – zwraca uwagę Janusz Smoliło, prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
Pracę będzie można znaleźć nie tylko w Polsce
- Transformacja energetyczna jest faktem. Uważamy, że należy przeprowadzić ją w sposób uwzględniający zasady solidarności społecznej oraz sprawiedliwości. Naszym – jako polskiego rządu – zadaniem jest zapewnienie pracownikom odchodzącym z sektora węgla kamiennego atrakcyjnych miejsc pracy oraz dostarczenie im możliwości rozwoju kompetencji, by mogli podjąć zatrudnienie w obszarze nowej energetyki – mówi Marek Wesoły, wiceminister aktywów państwowych, a zarazem pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.
Jak podkreślono w wysłanej do mediów informacji program szkoleniowy opracowany przez firmę szkoleniową Vulcan Training & Consultancy jest zgodny ze standardami Global Wind Organisation, Urzędu Dozoru Technicznego oraz Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Oznacza to, że osoby, które przejdą kurs, będą mogły pracować przy instalacji i serwisowaniu turbin nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.
- Górnicy otrzymają honorowane na całym świecie uprawnienia wydawane przez jednostkę Global Wind Organisation. Kurs, poza częścią praktyczną, obejmuje także naukę specjalistycznych zwrotów i zagadnień w języku angielskim oraz spotkania z ekspertami sektora energetyki wiatrowej – wyjaśnia Artur Ambroziewicz, CEO spółki Vulcan Training & Consultancy, realizującej program szkoleń dla górników.
Może Cię zainteresować:
W Pawłowicach w cieniu kopalni powstanie farma wiatrowa. Dzięki zmianom w ustawie wiatrakowej
Może Cię zainteresować: