Szkolne ekopracownie rosną jak na drożdżach. W województwie powstanie 77 nowych

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przyjął w tegorocznej - drugiej w historii - edycji konkursu na zielone szkolne pracownie przyrodnicze aż 77 zgłoszeń z całego województwa. Ten sposób nauczania nauk przyrodniczych zdobywa coraz większe uznanie.

Przed początkiem roku szkolnego rozstrzygnięty został konkurs „Ekopracownia pod chmurką 2024” skierowany do prowadzących placówki oświatowe z terenu województwa śląskiego, które chciałyby stworzyć je ze wsparciem finansowym WFOŚIGW. Jego owocem będzie założenie w naszym województwie 77 nowych pracowni dydaktycznych na świeżym powietrzu; projekt wart jest około 5 milionów złotych.

Zamiast biurka - altana, zamiast tablicy - ogród

Miejsca nauki na świeżym powietrzu wyposażane są w różne angażujące zmysły i wyobraźnię urządzenia: altany do prowadzenia zajęć, ścieżki sensoryczne, zagajniki, grządki, karmniki, domki dla owadów, zbiorniki na wodę deszczową czy nawet stacje meteorologiczne. W niektórych uczniowie mogą zrelaksować się na hamakach czy pobawić za pomocą specjalnych tablic.

Szkoły podstawowe i średnie zgłaszające się do konkursu mogą uzyskać wsparcie finansowe w tworzeniu przestrzeni urozmaicającej naukę przyrody, biologii, ekologii, geografii czy geologii. O granty w kwocie do 70 tysięcy złotych w tej edycji ubiegały się 192 placówki.

- Dla dzieci i młodzieży to możliwość samodzielnego obserwowania zjawisk oraz korzystania z urządzeń, między innymi meteorologicznych. To także urozmaicenie tradycyjnych lekcji z możliwością organizacji ciekawych warsztatów - mówił o wynikach konkursu burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

Konkurs WFOiGŚW na ekopracownie - gdzie powstaną żywe lekcje?


W Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
konkursy na dofinansowanie ekopracowni przeszły pomyślnie SP nr 1 i nr 9 oraz I LO w Będzinie, Technikum nr 1 w Czeladzi, Technikum nr 6 oraz branżowa szkoła I stopnia nr 8 w Bytomiu, SP nr 18 w Chorzowie. SP z oddziałami integracyjnymi w Paniówkach, SP w Kleszczowie (gmina Rudziniec), SP nr 6 w Pyskowicach, ZSP w Wielowsi i ZSP nr 14 w Gliwicach, SP nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaworznie, SP w Międzyrzeczu (gmina Bojszowy), technikum w ZS w Bieruniu, SP nr 2 i 3 w Łaziskach Górnych, SP nr 2 w Orzeszu, ZST w Mikołowie, ZS w Ornontowicach, ZSP w Ćwiklicach, SP nr 6 w Pszczynie, SP nr 24 w Tychach, SP nr 13 w Mysłowicach, SP nr 35 i nr 22 w Rudzie Śląskiej, Zespół Edukacji Wspomagającej w Świętochłowicach, SP w Ożarowicach, SP nr 10 w Tarnowskich Górach, ZSP w Boruszowicach (gmina Tworóg), SP w Czekanowie Gmina Zbrosławice), SP w Zbrosławicach, ZS Centrum Kształcenia Rolniczego w Nakle Śląskim, SP nr 41 (specjalna) i II LO w Zabrzu.

W południowej, beskidzkiej części województwa
(Podbeskidzie, Śląsk Cieszyński i Żywiecczyzna) wsparcie WFOŚiGW otrzymają ZSP
w Kaniowie,ZSP w Mazańcowicach, SP w Pisarzowicach, ZS Specjalnych nr 4 w Czechowicach-
Dziedzicach, SP nr 1 w Cieszynie, SP w Simoradzu (gmina Dębowiec), ZSP w Cisownicy (gmina Goleszów), SP nr 8 w Skoczowie, SP w Olzie (gmina Górzyce), ZSP w Gorzyczkach, SP nr 3 w Pszowie, SP nr 15 w Wodzisławiu Śląskim,
SP nr 3 w Dzwono-Sierbowicach (gmina Pilica), Integracyjna SP z Oddziałami Przedszkolnymi w
Soli-Kiczorze, SP nr 2 w Międzybrodziu Bialskim, SP nr 1 i nr 2 w Jeleśni, SP w Radziechowicach, SP w Glince (gmina Ujsoły), SP w Żabnicy (gmina Węgierska Górka) oraz SP nr 3 i SP nr 10w Żywcu.

Na północy województwa śląskiego - w rejonach Częstochowy, Jury, Kłobucka i Lublińca - środki na ekopracownie trafią do SP w Kłomnicach, Sp w Witkowicach, ZSP w Lelowie, SP w Czarnym Lesie (gmina Mykanów), ZSP w Przyrowie, ZSP w Kościelcu (gmina Rędziny), SP nr 1 w Krzepicach, SP w Starokrzepicach, ZSP w Lipiu, SP w Mokrej (gmina Miedźna), SP w Węglowicaach (gmina Wręczyca), III LO w Kłobucku, ZSP w Koszęcinie oraz SP nr 2 w Myszkowie.

Wreszcie w okolicach Rybnika, Jastrzębia-Zdroju i Wodzisławia Śląskiego granty na ekopracownie otrzymają SP nr 17 w Jastrzębiu-Zdroju, ZSP nr 4 w Raciborzu, ZSP w Jejkowicach oraz SP nr 9 (sportowa) w Rybniku.

***

Pierwsza edycja konkursu zorganizowana została w ubiegłym roku. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przeznaczył wówczas na ten cel ponad 4,5 miliona złotych, na rozdzielenie których wpłynęło 151 wniosków.
Mikołaj Marcela

Może Cię zainteresować:

Mikołaj Marcela: Doszliśmy do momentu, w którym dzieci jeszcze przed przedszkolem zmuszane są do myślenia o sukcesie w życiu dorosłym

Autor: Mateusz Schuler

01/09/2024

Politechnika Slaska Gliwice

Może Cię zainteresować:

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2024 pokazał miejsce uczelni wyższych z woj. śląskiego

Autor: Michał Wroński

27/06/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon