Szlak 25-lecia PTTK, ruiny alpinarium, stawy, leśne ścieżki… Park Śląski jakiego nie znacie

Park Śląski odwiedza rocznie około 3 mln osób. Część spacerowiczów kończy jednak swoje niedzielne wypady do Parku Śląskiego na promenadzie Jerzego Ziętka – są tu lokale gastronomiczne, jest tu też Rosarium, Duży Staw, Kanał Regatowy czy główne wejście do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Tymczasem im dalej w las, tym więcej drzew... I nie tylko.

Park Śląski ma 535 hektarów powierzchni, jest więc gdzie chodzić i co oglądać. Stawy Perkoz czy Hutnik mają swój klimat; można do nich dojść nie tylko alejkami, ale także leśnymi dróżkami i szlakami; à propos szlaków – zielony zaczyna się przy wspomnianym stawie Perkoz. To szlak 25-lecia PTTK, który kończy się także w Parku Śląskim. Prowadzi przez Wyżynę Śląską, lasy, parki, ale także przez miasta – Chorzów, Siemianowice Śląskie, Będzin, Dąbrowę Górniczą, Sosnowiec, Jaworzno, Rude Śląską i Katowice. Szlak ma – według różnych źródeł – od 116 do 122,8 km długości.

Wchodząc w zalesione tereny w pobliżu znajdującej się nad stawem Hutnik Łabędziarni natkniemy się na ruiny alpinarium – na przełomie lat 50. i 60. wybudowano tu altany oraz pergole i posadzono rośliny pochodzenia alpejskiego – różne odmiany floksów czy jałowców. Alpinarium zajmowało wówczas teren o powierzchni 0,7 hektara. W innych częściach parku również znajdziemy pozostałości po budowlach sprzed kilkudziesięciu lat. Warto wejść w parkowe „leśne” ścieżki, gdzie spotkać można także zwierzęta – nie tylko różne gatunki ptaków (pojawiają się także większe drapieżniki), ale także sarny czy zające.

Park uatrakcyjniły niedawne inwestycje. Ogród Japoński powstał w 1967 roku, choć wówczas nie został w pełni ukończony. W zeszłym roku został oddany do użytku po modernizacji, która kosztowała ponad 14 mln zł. Wybudowano tu między innymi zbiornik wodny i wodospad z tarasem widokowym – to jedno z tych popularnych miejsc, które znajduje się blisko głównego wejścia do parku, nic zatem dziwnego, że jest wręcz oblegane. Warto zwrócić też uwagę na efekty uregulowania systemu wodnego w Parku Śląskim. Między stawami Hutnik i Perkoz powstał polder przeciwpowodziowy. To także ciekawe miejsce do spacerów.

Zobaczcie w galerii, jakie są nasze ulubione miejsca w Parku Śląskim.

Planetarium Śląskie

Może Cię zainteresować:

Odliczamy dni do otwarcia Planetarium Śląskiego. Jak wygląda po remoncie? Sprawdźcie sami: sprzed obiektu zniknęło ogrodzenie

Autor: Grzegorz Lisiecki

07/05/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon