Czym dla amerykańskich wspinaczy pozostaje dolina Yosemite, a dla austriackich – Hollental, tym dla pasjonatów wspinaczki w Polsce jest Jura Krakowsko-Częstochowska.
Dla doświadczonych wspinaczy, ale i amatorów
To tutaj wspinały się najsłynniejsze polskie legendy tego sportu, włącznie z tymi, które potem kontynuowały swą pasję w najwyższych górach świata. Jura to prawdziwy raj dla wspinaczy oferujący możliwość wspinania się na drogach o różnej skali trudności, poprowadzonych na wapiennych ostańcach.
Mnogość działających tu szkół wspinaczkowych sprawia, że swoich sił mogą tu próbować nie tylko zaprawieni wspinacze, ale też osoby, które w tym sporcie stawiają dopiero pierwsze kroki lub wręcz w ogóle nie miały z nim wcześniej do czynienia. Część dróg obita jest stalowymi ringami, inne wymagają własnej asekuracji i to już rzecz jasna jest wyzwanie dla mających pojęcie o tej sztuce.
Najsłynniejsze jurajskie rejony wspinaczkowe to okolice:
- Rzędkowic,
- Mirowa,
- Olsztyna k. Częstochowy,
- zamku Ogrodzieniec,
- Góry Zborów,
Pieszo i rowerem
Ci, którzy wolą jednak inne aktywności znajdą na Jurze liczne szlaki piesze i rowerowe wiodące przez tutejsze dolinki, u podnóża wapiennych garbów i ruin dawnych zamczysk.
Więcej o atrakcjach Jury: jura.travel
Najsłynniejszym szlakiem jest oczywiście Szlak Orlich Gniazd, wiodący od Krakowa do Częstochowy (szlak ma swój wariant pieszy liczący sobie ok. 160 km i o 30 km dłuższy wariant rowerowy). To crème de la crème jurajskich szlaków. Przemierzający go mijają m.in. średniowieczne warownie w:
- Olsztynie,
- Mirowie,
- Bobolicach,
- Podzamczu.
A także zjawiskowe skały, takie jak Okiennik Wielki czy rezerwat „Sokole Góry”.
Drugim długodystansowym szlakiem poprowadzonym przez ten region jest Szlak Warowni Jurajskich (154 km) wiodący z podkrakowskiej Rudawy do położonego na północny – wschód od Częstochowy Mstowa.
Dawne warownie wciąż tętnią życiem
Znakiem rozpoznawczym Jury, obok wapiennych ostańców, są tamtejsze zamki i ruiny warowni, które stanowiły tło w wielu filmach, np. Zamek Ogrodzieniec w „Zemście” Andrzeja Wajdy. Ruiny Zamku Ogrodzieniec zachwyciły też muzyków z angielskiego zespołu Iron Maiden, którzy postanowili umieścić je w swoim teledysku. Filmowców przyciągnęły też piękne plenery pustyni Błędowskiej, gdzie nakręcono film Jerzego Kawalerowicza „Faraon”.
Jurajskie zamki i ruiny przyciągają tysiące gości swymi wybitnymi walorami krajobrazowymi, niebanalną historią sięgającą czasów piastowskich, a także organizowanymi w ich murach imprezami plenerowymi. Turnieje rycerskie, koncerty, pokazy dawnego rzemiosła i uzbrojenia, wieczory z duchami, średniowieczne jarmarki i rekonstrukcje bitew – to wszystko mocno przemawia do wyobraźni odwiedzających sprawiając, że chcą tu znowu wracać na kolejne wydarzenia.
Juromania od 16 do 18 września 2022
Imprezą wieńczącą sezon jest Juromania - święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej, odbywające się od 2018 r. i organizowane co roku we wrześniu. W roku 2022 odbywać się będzie w dniach 16-18 września. To kilkudniowy festiwal będący esencją wszystkiego co Jura ma do zaproponowania turystom.
W programie znaleźć można koncerty, historyczne parady, inscenizacje, turnieje rycerskie, pokazy dawnej broni, mody i rzemiosła, warsztaty i szkolenia (od kulinariów, ceramiki, tańców i muzyki po podstawy wspinaczki i udzielania pierwszej pomocy), degustacje lokalnych potraw, wykłady, rajdy i gry terenowe, czy zwiedzanie wybranych obiektów.
Wydarzenia podczas tegorocznej Juromanii odbywać się będą m.in. w Częstochowie na Jasnej Górze, na zamkach w Olsztynie, Siewierzu, Podzamczu, Smoleniu oraz w takich miejscach jak a Podlesice, Zawiercie, Złoty Potok, Żarki, Koziegłowy czy Lelów.
Może Cię zainteresować: