Szlakiem cieszyńskiego tramwaju i filmowa majówka w Cieszynie!

Co nam przychodzi do głowy, gdy myślimy o Cieszynie? Polska, Czechy, przejście graniczne. A czy wiecie, że ponad sto lat temu, przed podziałem miasta, oba brzegi Olzy łączył tramwaj, który kursował od dworca kolejowego (obecnie po stronie czeskiej) do koszar (teraz po stronie polskiej)? Dziś tramwaj znowu łączy obie części miasta – tym razem spajając je atrakcyjną ofertą turystyczną.

W Cieszynie i Czeskim Cieszynie od niedawna działa transgraniczna atrakcja turystyczna inspirowana historią tramwaju, który przed podziałem miasta, tj. w latach 1911-1921, kursował jego ulicami. Tą atrakcją jest rzeczywistej wielkości replika wagonu tramwajowego marki Ringhoffer stojąca przy budynku Transgranicznego Centrum Informacji Turystycznej (TCIT) wybudowanego w miejscu, gdzie dawniej znajdowało się przejście graniczne. To właśnie Transgraniczne Centrum Informacji najpełniej oddaje ducha tego polsko-czeskiego projektu. Miejsce, które dwie dekady temu stanowiło barierę między narodami i dwoma częściami jednego miasta, zostało zamienione we wspólną i integrującą przestrzeń.

Dodatkowo centrum Cieszyna przeszło „lifting”, tj. zmodernizowano Rynek, ulice Głęboką
i Zamkową, oraz ul. Nádražní w Czeskim Cieszynie. Na uwagę zasługuje także mapping – multimedialna projekcja prezentująca historię miasta, którą wieczorową porą możecie zobaczyć, na elewacji cieszyńskiego ratusza oraz budynku informacji turystycznej w Czeskim Cieszynie.

Zwiedzając Cieszyn i Czeski Cieszyn i kierując się nową trasą turystyczną, koniecznie musicie też odwiedzić punkty na Kulinarnym szlaku cieszyńskiego tramwaju i skosztować lokalnych przysmaków.


Kino na Granicy w Cieszynie - największy przegląd filmów z Polski, Czech i Słowacji!

Kino na Granicy to największy przegląd filmów z Polski, Czech i Słowacji. To jedyne wydarzenie filmowe, które już od ponad dwóch dekad odbywa się w jednym mieście, ale po dwóch stronach granicy – w polskim i czeskim Cieszynie. Miasto podzielone rzeką Olzą łączy most Przyjaźni symbolizując jednocześnie ideę festiwalu. Od samego początku, czyli od 1999 roku celem Kina na Granicy jest wzajemne promowanie kina środkowoeuropejskiego po obu stronach granicy. Projekcjom filmowym towarzyszą koncerty, wystawy, dyskusje i spotkania z twórcami oraz warsztaty. Bogaty i oryginalny program Kina na Granicy oraz niepowtarzalny klimat festiwalu zaskarbił serca tysięcy fanów i został doceniony przez środowisko filmowe licznymi nagrodami. Na program tegorocznego Kina na Granicy, oprócz prezentacji nowego kina z Europy Środkowej, tradycyjnie złożą się także retrospektywy i sekcje tematyczne. Widzowie festiwalu uczestniczą też w spotkaniach literackich, które są ważnym punktem programu imprez towarzyszących, podobnie, jak koncerty: plenerowe i bardziej kameralne, w klubie festiwalowym. Będzie także coś dla najmłodszych widzów. Co roku biorą oni udział w przygotowanych specjalnie dla nich wydarzeniach i seansach filmowych.

Leszek Możdżer na otwarcie Kina na Granicy!

27. Przegląd Filmowy Kino na Granicy w Cieszynie i Czeskim Cieszynie otworzy projekcja filmu „Przybysz z ciemności”. Muzykę do niemego obrazu zagra Leszek Możdżer. „Przybysz z ciemności” w reżyserii Jana Stanislava Kolára z1921 roku to jeden z najbardziej cenionych filmów czechosłowackiego ekspresjonizmu. W tajemniczej Czarnej Wieży Bohdan odkrywa ciało swojego przodka żyjącego w XVI wieku. Mężczyzna odnajduje tam także instrukcję, jak wskrzesić zmarłego: okazuje się bowiem, że nieżyjący krewny był uczniem alchemika, który wynalazł eliksir życia. Zaskakujące znalezisko uruchamia lawinę nieoczekiwanych zdarzeń, które dotkną Bohdana i jego najbliższych.

Wydarzenie, inaugurujące 27. Przegląd Filmowy Kino na Granicy, odbędzie się 30 kwietnia w osiemnastowiecznym Kościele Jezusowym w Cieszynie – największym ewangelickim kościele w Polsce, w którym znajduje się aż 3 i pół tysiąca miejsc siedzących. Ogółem może on pomieścić nawet około 7 tysięcy osób. Wstęp na projekcję i koncert jest wolny. Wydarzenie jest zaplanowane na godzinę 20. Publiczność będzie mogła zajmować miejsca w kościele od 19.30.


Muzyka w klubie festiwalowym 27. Przegląd Filmowy Kino na Granicy

W pierwszy dzień festiwalu, 30 kwietnia, oprócz wielkiej muzyczno-filmowej atrakcji o 20.00, jaką będzie wieczorny pokaz niemego filmu „Przybysz z ciemności” z muzyką na żywo Leszka Możdżera, o 22.30 w klubie festiwalowym zagra DUKLA – zespół z Pragi, którego muzyka to gitarowy pop z wpływami nowej fali, post punka, rocka lat 90. i współczesnej muzyki klubowej. Po koncercie o dalszą dobrą zabawę zadba DJ OMSON, którego twórczość można określić jako mieszankę disco, funku oraz jackin house.
Drugiego festiwalowego dnia, 1 maja, w klubie festiwalowym wystąpi jeden z najbardziej oryginalnych artystów polskiej sceny alternatywnej – Baasch , czyli Bartosz Schmidt, który w swojej twórczości balansuje między nastrojowym synth popem a euforią muzyki klubowej. O północny na j klubowej scenie zastąpi go duet didżejsko-wokalny MR. LEX i NOVIKA.
Trzeciego dnia Kina na Granicy, w piątek 2 maja zagra znany wszystkim aktoro – Arkadiusz Jakubik ze swoim zespołem DR MISIO. Po północy natomiast zzastąpi go MNIAM COLLECTIVE, czyli DJ-e Matek i Gladky z programem vocal, old i tech house.

Europa jest kobietą – niezwykły koncert w majówkę

Jednym z najważniejszych wydarzeń towarzyszących tegorocznemu Przeglądowi Filmowemu Kino na Granicy będzie niezwykły koncert plenerowy na cieszyńskim rynku „Europa jest Kobietą”. - 3 Maja usłyszymy znane artystki z Polski, Słowacji i Czech: Renatę Przemyk, Agatę Karczewską, Katarzię i Radůzę. Wymiana kulturowa wspierająca integrację i dialog międzykulturowy w tej części Europy to idee od początku przyświecające naszemu Przeglądowi. Dobór artystek ma podkreślać właśnie te wartości oraz istotną rolę kobiet w świecie kultury.

Program koncertu:
18:00 – 19:00 Katarzia
19:15 – 20:15 Agata Karczewska
20:30 – 21:30 Radůza
21:45 – 23:00 Renata Przemyk
Wstęp wolny!

To wszystko i wiele więcej atrakcji czeka uczestników i gości tegorocznego 27. Przeglądu Filmowego Kino na Granicy. Więcej informacji o festiwalu oraz szczegółowy program projekcji znajduje się na stronie https://kinonagranicy.pl/. Do zobaczenia w Cieszynie!

Program festiwalu do pobrania

Zapraszamy, bo CIESZYN ROBI WRAŻENIE!

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon
Reklama