W kultowym serialu z lat 70. "Wakacje z Duchami" grupa chłopców próbuje rozwikłać zagadkę, którą skrywa położony nieopodal zamek. Krążące plotki wskazują na to, że pojawiły się tam duchy. Młodzieńcy w serialu reżyserii Stanisława Jędryki na własną rękę próbują dowieść prawdy. "Pikador", "Mandaryn" i "Perełka" prowadzą tysiące nastolatków po świecie młodzieńczej fantazji.
Motywem PRL-owskiego serialu staje się zamek, jako obiekt, którego wnętrza skrywają wiele tajemnic. Takich miejsc, jak świat przedstawiony w fabule, w Polsce nie brakuje, a na pewno jest ich pod dostatkiem w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Przepis na wyprawę pełną przygód jest prosty. Bierzesz paszport, a w nawigację jako pierwszy na szlaku zamków wpisujesz... Sosnowiec.
Zamek Sielecki, czyli Sosnowieckie Centrum Sztuki
Przez wiele lat uważano, że początki Zamku Sieleckiego sięgają roku 1620 roku. Jednak dzięki badaniom archeologicznym i licznym zapiskom w archiwach okazało się, że jego początki tkwią w średniowieczu. Pierwsza informacja o obiekcie obronnym w Sielcu pochodzi z 1430 r., w dokumentach wspomniane jest fortalicium, czyli miejsce obronne. Obiektem władał wówczas Bodzanta.
Na przełomie XV i XVI wieku dobra sieleckie przeszły na własność króla Kazimierza Jagiellończyka, po jego śmierci władał nimi Jan Olbracht, a po nim Aleksander Jagiellończyk. Wkrótce jednak dobra te ponownie wróciły w szlacheckie ręce. W 1620 roku obiekt został przebudowany, jednak wskutek pożaru w 1824 roku jego większa część wnętrz została zniszczona, który ukończono 8 lat później.
- W 1994 zniszczony zamek przejęło miasto Sosnowiec. Wkrótce rozpoczęto kolejny remont tego najstarszego na terenie miasta obiektu. W 2002 roku część wyremontowanego zamku przeznaczono na siedzibę Sosnowieckiego Centrum Sztuki – Zamek Sielecki, które powstało z przekształcenia Miejskiej Galerii Sztuki „Extravagance” - czytamy na stronie Zamku Sieleckiego.
Obecnie na terenie zamku można skorzystać z wielu atrakcji - obejrzeć wystawę, poznać historię obiektu, wziąć udział w warsztatach i wykładach, a od czasu do czasu posłuchać koncertu w murach średniowiecznego zamku. Sosnowieckie Centrum Sztuki jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8-19, a w weekendy od 15 do 19.
Romantyczny neogotycki zamek w Będzinie
Kolejnym historycznym obiektem jest Zamek w Będzinie. Historia warowni sięga XIV wieku, kiedy to została wzniesiona przez Kazimierza Wielkiego w systemie tzw. Orlich Gniazd. Zamek ten wielokrotnie był odbudowywany. W 1616 warownia wraz z częścią miasta spłonęła. Zamek na własny koszt odbudował starosta będziński Andrzej Dębiński. Jednak już w czasie tzw. potopu szwedzkiego w latach 1655–1656 zamek ponownie został spalony i częściowo zburzony przez wojska Hartfelda, Montecuculliego i Sporka. Jego odbudowa nastąpiła w 1665 roku.
Obiekt niejednokrotnie stał się celem wizyt władców. Odwiedzili go: Jan III Sobieski, August II Mocny, a nawet Stanisław August Poniatowski. Późniejsi właściciele Mieroszewscy dopuścili zamek do ruiny, Jednak w 1833 roku do Będzina przybył komisarz Banku Polskiego, a także miłośnik pamiątek narodowych, hr. Edward Raczyński. Gdy ujrzał romantyczne zwaliska zamku postanowił go odbudować. Zamek wrócił do świetności już rok później, jego odbudowę wykonano według projektu architekta i budowniczego włoskiego Franciszka Marii Lanciego, Zamek ponownie przez blisko 100 lat popadał w ruinę. W końcu Towarzystwo Opieki nad Górą Zamkową otrzymało przystąpiło do odbudowy w 1929 roku.
W lipcu 1956 r. urządzono w nim Muzeum Zagłębia, która była pierwszą placówkę muzealną na terenie Zagłębia. Do 1982 warownia była również siedzibą dyrekcji Muzeum. W 1969 r. udostępniono zwiedzającym okrągłą basztę, z której roztacza się panorama Zagłębia. W 1974 r. w piwnicach zamkowych otwarto stylową kawiarenkę. Oprócz tego co roku odbywają się Strzelania Zamkowe z Broni Czarnoprochowej i Pneumatycznej przy współudziale Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego, konkursy i spotkania plenerowe: turnieje rycerskie z okazji Dni Będzina. Ponadto przy zamku działa Bractwo Rycerskie Zamku Będzin. Zamek można zwiedzać od wtorku do piątku, w godzinach 9-16, a w soboty i niedziele od 9 do 17.
Warownia rodem z horrorów, czyli Zamek Biskupi w Siewierzu
Początki murowanego Zamku zwanego Biskupim nie zostały do tej pory jednoznacznie ustalone. Prowadzone badania historyczne wykazały istnienie murowanego zamku na początku II poł. XIV w. Przypuszcza się, że pierwsza murowana faza gotyckiego zamku powstała już za panowania książąt bytomskich w 1 połowie XIV w. Zamek Biskupi w Siewierzu dość często zmieniał właścicieli, jednak jak wskazuje nazwa zamku byli nimi w większości biskupi m.in. - krakowski Zbigniew Oleśnicki oraz Jan Małachowski. Zamek jeszcze w czasie wojen napoleońskich był wykorzystywany w celach militarnych. Jednak od 1807 r. pozostał niezamieszkany.
W latach 50. i 70. XX w. rozpoczęto prace mające na celu zabezpieczenie budowli. Kontynuowano je w 1999 r. zmierzając do zachowywana zamku w stanie tzw. trwałej ruiny. Z historycznych elementów zachowały się w pełni m.in. zewnętrzne mury skrzydeł mieszkalnych, dwa pełne fragmenty ścian skrzydeł mieszkalnych od strony dziedzińca oraz baszta nad bramą główną.
W sezonie od maja do września zamek można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 10-15 oraz w weekend w godz. 10-18.