Sztaby kryzysowe i odwołane imprezy. Nadciąga wielki deszcz. Zagrożenie podtopieniami w województwie śląskim

W województwie śląskim i w dużej części południowej Polski czeka nas trudny weekend z powodu zapowiadanych dużych opadów deszczu. W naszym regionie zwoływane są sztaby kryzysowe, a większość masowych imprez zaplanowanych na 14 i 15 września przesunięto na późniejsze terminy. Synoptycy ostrzegają, że należy liczyć się z gwałtownym wzrostem stanów wody w rzekach, lokalnymi podtopieniami oraz zalaniami.

Zdj. ilustracyjne
Deszcz

12 i 13 września nagła zmiana pogody była spowodowana genueńskim niżem Boris. Teraz nad Śląsk nadciąga Anett. Jak ostrzega Damian Dąbrowski, kierownik stacji meteorologicznej w Planetarium Śląskim w Chorzowie i twórca bloga Pogoda dla Śląska, „obecność deszczowego układu niskiego ciśnienia najbardziej odczujemy w nocy z piątku na sobotę, w sobotę w ciągu dnia oraz w nocy z soboty na niedzielę”. Ekspert przewiduje opady na poziomie 70 do 100 litrów na metr kwadratowy w północnej części woj. śląskiego. Znacznie gorzej będzie na południu, gdzie spaść może nawet 200 litrów wody na metr kwadratowy.

W obliczu zagrożenia wiele miast województwa zdecydowało się powziąć kroki zabezpieczające swoich mieszkańców. Sztaby kryzysowe zwołano między innymi w powiecie raciborskim, Bielsku-Białej oraz w powiecie pszczyńskim. Starosta raciborski Grzegorz Swoboda zwołał pilną wideokonferencję z kierownictwem Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego i służbami wojewódzkimi w celu omówienia sytuacji meteorologicznej na terenie powiatu raciborskiego. Powiat gotowy jest na uruchomienie Zbiornika Racibórz Dolny.

W Bielsku-Białej władze dmuchają na zimne i również przygotowują się na nadejście gwałtownych opadów deszczu. 12 września zwołano sztab kryzysowy. Władze miasta podkreślają, że sytuacja nie powinna być tak ciężka, jak podczas czerwcowej błyskawicznej powodzi, ale tym razem chcą dmuchać na zimne, podjąć działania prewencyjne i uniknąć ewentualnych konsekwencji.

W powiecie pszczyńskim również zwołano sztab kryzysowy. Starosta Grzegorz Wanot zapewnia, że służby są postawione w gotowości i zwraca się do właścicieli, zarządców oraz użytkowników nieruchomości o sprawdzenie odpływów rynien, wyczyszczenie kratek i studzienek kanalizacyjnych oraz o stosowanie się do poleceń wysyłanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

– Wszystkie służby są w pełnej gotowości do podjęcia działań na wypadek wystąpienia zagrożeń. Strażacy, policja i administrujący zbiornikami wodnymi monitorują sytuację, dokonano przeglądu sprzętu i urządzeń. W dyspozycji jest sprzęt z naszego magazynu powodziowego. Omówiliśmy także newralgiczne miejsca do zabezpieczenia, w których – przy intensywnych opadach – woda bardzo szybko się gromadzi – poinformował Grzegorz Wanot, starosta pszczyński.

Nieciekawie wygląda sytuacja w Zagłębiu, gdzie władze przygotowują się na najgorsze. Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ.

Imprezy przesunięte na późniejsze terminy

Przypominamy, że zaplanowane na 14 i 15 września obchody 170-lecia Górnośląskiej Kolei Wąskotorowej w Bytomiu-Karbiu zostały przesunięte na pierwszy weekend października w związku z zapowiadanymi ulewami.

Do Górnośląskich Kolei Wąskotorowych dołączyły Świętochłowice. Prezydent Daniel Beger ogłosił w czwartek, że planowane na 14 września Święto Miasta zostanie przełożone na 22 września.

Piekary slaskie komunikat pogoda

Może Cię zainteresować:

Komunikat Urzędu Miasta o sytuacji pogodowej: "W Piekarach nie ma zagrożenia powodziowego"

Autor: Urszula Gołkowska

13/09/2024

SlaZaq Adam Kowalski

Może Cię zainteresować:

Czas wbić szpadel pod nogi. Zaczyna się Rudzki Festiwal Dziedzictwa „Kop gdzie stoisz”. Adam Kowalski: To festiwal interpretacji tej najmniejszej ojczyzny

Autor: Michał Wroński

13/09/2024

Andrzej Chwiluk

Może Cię zainteresować:

Co robi były górniczy związkowiec Andrzej Chwiluk w szeregach Zielonych? „Chcę bronić górników”

Autor: Michał Wroński

13/09/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon