Szyb Wilson w Katowicach Janowie. Zrewitalizowany, zanim to było modne. Pozostałość po KWK "Giesche" dziś jest galerią sztuki

Dziś to największa prywatna galeria sztuki na Śląsku, w której odbywają się wystawy dzieł artystów światowego formatu, choć szkoda, że już nie Festiwal Sztuki Naiwnej ArtNaif, za którym tęskni wielu miłośników sztuki. Wielka przestrzeń zrujnowanego Szybu po zamkniętej KWK "Wieczorek" (wcześniej "Giesche") zachwyciła Monikę Pacę i Johanna Brosa w czasach, gdy takie obiekty były jedynie wstydliwymi, zrujnowanymi reliktami górniczej przeszłości Katowic.

Szyb Wilson, ul. Oswobodzenia 1, Janów, Katowice - wiele osób kojarzy ten adres z wystawami, Industriadą i rozmaitymi lokalnymi wydarzeniami. Przywrócono go do życia zanim rewitalizacja stała się modna.

Szyby Wilson - duma kopalni Giesche

Wilson (wymawiamy z angielska, bo szyb nazwę ma od nazwiska prezydenta USA, z czasów gdy kopalnia należała do Amerykanów) ostał się do dziś tylko jeden, a była ich dwójka. Jak piszą Barbara Zygmańska i Piotr Fuglewicz w trzeciej części "Spacerownika po Katowicach" (książkę za 35 zł można kupić w Centrum Informacji Turystycznej przy Rynku w Katowicach): "Szyb Wilson I nazywał się wcześniej Richthofen i był pierwotnie szybem wydobywczym kopalni Morgenroth (pol. Jutrzenka), która prowadziła wydobycie węgla już od 1834 r. Po połączeniu tej kopalni z innymi zakładami górniczymi w jedną kopalnię o nazwie Giesche nadal prowadzono nim wydobycie". Pobliski Wilson II był nieco młodszy, powstał jako szyb Hulda w 1864 r.

Kopalnia Giesche fedrowała intensywnie, w latach 1910-1933 była na podium (III miejsce) wśród 63 kopalń węgla kamiennego w okręgu górnośląskim pod względem wydobycia węgla. W 1913 roku pracowały w niej 6694 osoby.

Oba szyby zakończyły pracę już jako KWK "Wieczorek" pod koniec XX wieku - Wilson I w 1986 r., a II - 10 lat później. Przez wiele lat niszczały, opuszczone. Dawna sortownia oraz budynek nadszybia nie doczekały ratunku, zostały rozebrane w 2010 roku. Za to cechownia i łaźnia obu szybów ocalała dzięki wizjonerstwu Johanna Brosa i Moniki Pacy-Bros.

2500 m2 miejsca i światła dla sztuki

Johann Bros, Ślązak z Wodzisławia, który dorobił się w Niemczech, wrócił do hajmatu z wizją modernizowania poprzemysłowych obiektów, co było już modne w Niemczech w latach 80. i 90. Był prekursorem rewitalizacji. Zaczął od browaru Mokrskich w Szopienicach, który przerobił na przestrzenie biurowe. Kolejnym obiektem był Szyb Wilson.

- W 1997 roku dyrektor odchodził na emeryturę i miał obawy, że Szyb zostanie zniszczony i poprosił nas, żebyśmy się tym zajęli - wspomina Monika Paca-Bros. - To była kompletna ruina, ale było tu przepiękne światło, które mnie urzekło. I ta przestrzeń! Pomyślałam, że można by tu urządzić galerię i realizować też swoje pasje, w tym rewitalizację społeczną poprzez sztukę, bo sztuka jest najlepszym medium do tego.

W 1998 roku firma Brosów, Pro Inwest oraz Fundacja Eko Art Silesia, zostały dzierżawcami Szybu Wilson. Remont całości (bo to nie tylko cechownia i łaźnia, ale też mniejsze budynki) zajął w sumie osiem lat, w 2001 r. udało się otworzyć tzw. średnią galerię i mniejszą, dwa lata później - największą salę (w sumie przestrzeń wystawiennicza w Galerii Szyb Wilson to 2500 m2). W cechowni zaaranżowano też biura, by budynek mógł zarabiać na swoje utrzymanie.

Fundacja prowadziła tu zajęcia dla dzieci z okolicy, zaczęły się wystawy, w tym ArtNaif, czyli Międzynarodowy Festiwal Sztuki Naiwnej, na którym wystawiali się artyści z całego świata. Impreza odbywała się co roku od 2008 do 2021 roku.

Zabudowania Szybu Wilson są w posiadaniu Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Podczas konferencji prasowej w sprawie przekazania miastu Katowice terenów w dzielnicy Janów-Nikiszowiec, prezes SRK Jarosław Wieszołek wspomniał o tym, że spółka szykuje się do przekazania miastu również Szybu Wilson. Rozmowy trwają.

- Prezydent Marcin Krupa wystąpił z wnioskiem o przekazanie tej nieruchomości miastu - mówi Wieszołek. - Współpracujemy, by wypracować taką formułę, by móc przekazać tę nieruchomość Katowicom na działalność kulturalną - dodaje.

Spacer po kato youtube 1920x1080 wyzwolenia

Może Cię zainteresować:

Spacer po placu Wyzwolenia na osiedlu Nikiszowiec w Katowicach, czyli po nikiszowieckim Rynku

Autor: Katarzyna Pachelska

11/10/2024

Osiedle Nikiszowiec, Katowice

Może Cię zainteresować:

Osiedle Nikiszowiec w Katowicach. Tutaj rządzi geometria. Widać to zwłaszcza z góry. Zobaczcie świetne zdjęcia z drona

Autor: Katarzyna Pachelska

14/03/2023

Rewitalizacja szybu „Krystyna” i EC Szombierki z dofinansowaniem z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

Może Cię zainteresować:

Bytomska wieża Eiffla, czyli monumentalny Szyb Krystyna, zostanie uratowany. Za projekt odpowiada Medusa Group. Wizualizacje

Autor: Katarzyna Pachelska

04/04/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon