„Tak! Dla Polski” po śląsku. Prezydenci mówią, że ich ruch to samoobrona, a państwo się zwija. "Pierwszy cel: wygrać wybory"

Samorządowcy chcą więcej pieniędzy z podatków, więcej na oświatę, likwidacji kadencyjności, a załatwić to wszystko chcą sami. Startując w wyborach parlamentarnych w ramach zjednoczonej opozycji. W czwartek (7 kwietnia 2022 r.) w Katowicach odbył się regionalny kongres założycielski Ruchu Samorządowego „Tak! Dla Polski”.

Tak Dla Polski Śląskie

Ruch Samorządowy „Tak! Dla Polski” powstał w grudniu 2021 r. Organizacja skupia ponad 300 wójtów, burmistrzów i prezydentów, którzy reprezentują ponad 22 mln mieszkańców polskich miast, miasteczek i metropolii. Prezesem ruchu został prezydent Sopotu, Jacek Karnowski, a w jego zarządzie znalazł się m.in. prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński. Samorządowcy akcentowali swoje postulaty. Tym najważniejszym jest zwiększenie udziału w podatku PIT do 49 proc. (dziś to niespełna 40 proc.). Inne istotne to także zwiększenie subwencji oświatowej oraz usamorządowienie wojewódzkich oddziałów NFZ i wprowadzenie funduszu rozwoju Polski lokalnej.

Obecna opozycja nie wygra

Jak przypominał senator Zygmunt Frankiewicz, były wieloletni prezydent Gliwic, "Tak! Dla Polski" domaga zniesienie limitu dwóch kadencji (2x5 lat) dla prezydentów, burmistrzów i wójtów. W jaki sposób? Tu cele są polityczne. Samorządowcy mówią m.in. o współtworzeniu wspólnych list wyborczych w ramach opozycji.

- Budowa tego ruchu to gest samoobrony - podkreślał senator Frankiewicz. - Mamy dwa podstawowe cele. Pierwszy to wygrać wybory i odwrócić trend: sprawy w kraju w każdej dziedzinie idą w bardzo złym kierunku, mamy zwijanie państwa, którego jeszcze powszechnie nie widać.

Frankiewicz zaznaczył, że obecna opozycja wyborów nie wygra i jedyną rezerwą jest samorząd: "Jeśli zechce się ruszyć, to przy swojej potędze, zasobach i organizacji, jest w stanie przesądzić wynik wyborów. Ale naprawa tego, co zostało zniszczone, będzie wymagała podejmowania niepopularnych decyzji i to będzie jeszcze trudniejsze".

- Wybory wygra tylko szerokie porozumienie, trzeba pójść do nich przygotowanym również programowo. Stąd postulaty, które prezentujemy naszym potencjalnym partnerom w wyborach i ewentualnym rządzeniu. To logiczny i czytelny plan, który ma szansę realizacji. Ruch samorządowy musi mieć podmiotowość i musi być silny, to jedyny optymistyczny scenariusz, jaki znam - dodał były prezydent Gliwic.

Prezydent Sosnowca: Chcemy jedynie stabilizacji

W czwartek, 7 kwietnia 2022 r., w Katowicach zawiązały się regionalne struktury ruchu „Tak! Dla Polski” w województwie śląskim. Jak podkreślał prezydent Sosnowca celem jest wspólna walka o samorząd. Walka o środki, które do samorządów powinny trafić i walka o mieszkańców, by mogli cieszyć się coraz lepszą jakością życia.

– My chcemy jedynie stabilizacji. Chcemy wiedzieć jaka część podatku PIT wróci do samorządów. W tej chwili to właściwie loteria, trwa żonglowanie słupkami i nikt z nas nie wie na co będzie mógł liczyć za 2, 3 czy 4 lata. Jak skutecznie i długofalowo zarządzać finansami miasta, przecież to negatywnie wpływa na jakość życia naszych mieszkańców – tłumaczył Arkadiusz Chęciński.

Prezydent Katowic: Za rządów PiS tylko w tym roku stracimy 160 mln zł

Prezydent Katowic Marcin Krupa dodał, że mocny i niepodległy samorząd, tak jak nazwa wskazuje, ma się sam rządzić. Zaznaczył, że za to, co się dzieje lokalnie powinny odpowiadać lokalne władze wspólnie z mieszkańcami.

- Rząd ma nas wspierać i zajmować się dużymi projektami infrastrukturalnymi, takimi jak budowa autostrad czy kolei, a nie odbierać nam pieniądze. W ten sposób za rządów PiS tylko w tym roku stracimy w sumie 160 mln zł – mówił podczas inauguracji kongresu.

Na inaugurację śląskich struktur „Tak! Dla Polski” przyjechali do Katowic prezydenci, burmistrzowie oraz wójtowie z całej Polski: Jacek Sutryk (Wrocław), Jacek Karnowski (Sopot), Roman Szełemej (Wałbrzych), Arkadiusz Wiśniewski (Opole) oraz Artur Kozioł (Wieliczka) i Dorota Zmarzlak (Izabelin). Wśród gości kongresu było także dwóch byłych wojewodów śląskich - prof. Tomasz Pietrzykowski oraz Zygmunt Łukaszczyk.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon