Przypomnijmy. Stadion Śląski został zbudowany w latach 1952–1956. Zespołem, który stworzył projekt, kierował Julian Brzuchowski, a wzorowano go w pewnym stopniu na berlińskim Stadionie Olimpijskim. Zajął powierzchnię 24 hektarów w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, stając się jednym z najważniejszych zlokalizowanych tam obiektów (a najważniejszym sportowym)
W chwili swego powstania Stadion Śląski był największym stadionem w Polsce, licząc sobie 83 800 miejsc siedzących. Był klasycznym, amfiteatralnym stadionem ziemnym (rozwiązanie to wybrano, by sprostać deficytowi materiałów budowlanych), gdzie widownia otaczała płytę boiska z wszystkich stron (choć dla komfortu widzów liczba miejsc za bramkami została ograniczona, a zwiększono ilość tych po bokach boiska.
Elementy Stadionu Śląskiego parokrotnie rozbudowywano czy przebudowywano (np. zmieniając na tor dla żużla bieżnię lekkoatletyczną), a już w XXI wieku przeszedł on gruntowną modernizację, całkowicie zmieniającą jego formę architektoniczną, a i częściowo przeznaczenie: od 2020 r. jest Narodowym Stadionem Lekkoatletycznym.
Do tego czasu zdążył przejść do historii polskiego sportu - przede wszystkim piłki nożnej za sprawą legendarnych meczów reprezentacji z ZSRR w 1957 r. (wygranym 2:1) czy z Anglia w 1973 r. (wygranym 2:0).
Na
Stadionie Śląskim miały też miejsce głośne koncerty
światowych gwiazd muzyki. Zagrały na nim takie sławy, jak np. The
Rolling Stones, U2, AC/DC, Metallica, Genesis, Red
Hot Chili Peppers, The Police, Guns
N' Roses i Rammstein. A co było wcześniej? Zerknijcie do galerii powyżej - zdjęcia potwornie dobre!