Tak startowało Śląskie Wesołe Miasteczko w Chorzowie. Te duże samoloty latają już od ponad 60 lat!

Śląskie Wesołe Miasteczko jest w Parku Śląskim od zawsze. Nie tak do końca, bo w rzeczywistości jest o niego nieco młodsze. Ale tak przecież wydaje się większości z nas. Czy pamiętasz Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku jeszcze bez popularnego śląskiego (a pierwszego w Polsce) lunaparku? To znaczy, że musisz mieć dobrze ponad 60 lat (nie wypominamy wieku, a nawet gratulujemy!). Wesołe Miasteczko funkcjonuje już od końca lat 50. W tym roku obchodzi 65. urodziny.

Urodzinowy weekend Legendii Śląskiego Wesołego Miasteczka tuż-tuż. Co prawda z powodu prognozowanej deszczowej aury, program 14 i 15 września został okrojony, to jednak nic nie zabierze dostojnemu jubilatowi radości z tak szacownego wieku.

Sobota 14.09.2024 – spotkania z Cosplayerami, zabawy ze Skrzatami oraz urodzinowy tort z 650 donutów (miejsce: Jama Bazyliszka).

Sobota 21.09.2024 – atrakcje z Dooti Donuts (miejsce: strefa eventowa) oraz Legendia At Night od 20:00 do północy .

Wesołe Miasteczko zaczęto budować w roku 1956. W 1959 roku otwarto je dla publiczności. I rozbudowywano dalej o kolejne atrakcje. W 1960 roku na 39 hektarach lunaparku było ich już 63. Wesołe Miasteczko cieszyło się ogromną popularnością. W dni pracujące było w stanie przyciagnąć kilka tysięcy klientów, w wolne od pracy - kilkadziesiąt.

W Archiwum Państwowym w Katowicach wyszperaliśmy fotografie z czasów budowy Wesołego Miasteczka, zdjęcia jego makiety oraz zdjęcia Wesołego Miasteczka wkrótce po otwarciu. Na jednym z nich widać nawet w oddali całe Planetarium Śląskie, którego nie przesłaniają jeszcze niskie w tym czasie parkowe drzewa (akcja ich sadzenia rozpoczęła się w 1951 roku).

Tu powstanie WPKiW

Może Cię zainteresować:

Park Śląski i jego narodziny. Tak wyglądał teren WPKiW na początku lat 50.

Autor: Tomasz Borówka

20/12/2022

Na zdjęciach zobaczymy już 45-metrowej wysokości wieżę Samolotów Dużych, czyli największej karuzeli w Wesołym Miasteczku (działającej do dzisiaj). Na jednym z nich widać też popularną, pływającą kawiarnię "Arizona" w kształcie spodka, której kariera w Wesołym Miasteczku trwała do lat 80. Natomiast tylko na makiecie projektowanego Wesołego Miasteczka ujrzymy jedno z najbardziej kultowych urządzeń lunaparku, jakim jest obecnie Diabelski Młyn. Jednak ta największa karuzela w Polsce (ma 40 metrów wysokości) stanęła w Wesołym Miasteczku dopiero w roku 1978.

Dzisiaj lunaparkiem zarządza firma ze Słowacji. Nazywa się Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko. Nowy inwestor ocalił kilkanaście zabytkowych już wręcz karuzel, na czele z Diabelskim Młynem, Dużymi Samolotami i filiżankami.

Zoo w Chorzowie w latach 70.

Może Cię zainteresować:

Początki zoo w Chorzowie. Najstarsze zdjęcia Śląskiego Ogrodu Zoologicznego [GALERIA]

Autor: Tomasz Borówka

06/10/2023

Planetarium Śląskie po modernizacji

Może Cię zainteresować:

Planetarium Śląskie już po modernizacji. Zajrzeliśmy do środka. To teraz Planetarium - Śląski Park Nauki RECENZJA

Autor: Tomasz Borówka

10/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon