Arkadiusz Czech w ŚLĄZAQ: Tarnogórskie Gwarki to impreza ponadregionalna. Do miasta przyjeżdżają tysiące gości

Każdego roku na początku września do Tarnowskich Gór przyjeżdżają tysiące gości nie tylko z najbliższej okolicy. Powód to Gwarki, wydarzenie z blisko siedemdziesięcioletnią tradycją. - To zdecydowanie impreza ponadregionalna. Przyjeżdżają na nią goście z całego Śląska i nie tylko. Często widać samochodowe rejestracje m.in. z województwa małopolskiego czy łódzkiego – mówi w ŚLĄZAQ Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór.

Czech poloczek

Gwarki 2024 to trzy dni koncertów i zabawy, ale także wielu imprez towarzyszących. Wydarzenie rozpocznie się w piątek, 6 września i potrwa do niedzieli, 8 września. W mieście, jak co roku, szykują się na tysiące gości.

- To zdecydowanie impreza ponadregionalna. To jest taka impreza, na którą przyjeżdżają goście z całego Śląska i nie tylko. Często widać samochodowe rejestracje m.in. z województwa małopolskiego czy łódzkiego. Jest to także wielkie wyzwanie dla miasta, służb, organizacji czy policji. Ale jakoś sobie przez te lata radziliśmy – mówi w ŚLĄZAQ Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór.

Pierwsze Gwarki zorganizowano w 1957 roku

Pierwsze Gwarki odbyły się w 1957 roku, a impreza nawiązuje do prawa organizowania jarmarków nadanego Tarnowskim Górom w XVI wieku. Pomysłodawcą imprezy był Antoni Gładysz, działacz Stowarzyszenia Miłośników Historii i Zabytków Ziemi Tarnogórskiej (obecnego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej) i ówczesny I sekretarz Komitetu Powiatowego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Od tego czasu Gwarki organizowane były prawie co roku. Impreza czterokrotnie nie doszła do skutku – w latach 1982 i 1983 z powodu stanu wojennego, w 1989 r. w wyniku przemian ustrojowych w kraju oraz w 2020 r. z powodu pandemii COVID-19. Jak widać Gwarki może powstrzymać tylko kataklizm, choć – jak mówi burmistrz Tarnowskich Gór – po latach tłustych, przychodzą lata chude.

- Przez ostatnich kilka lat tłustych organizowaliśmy Gwarki przez cztery dni. W tym roku wracamy do tradycji, do tych starszych, biedniejszych czasów. Będą to trzy dni, ale… wypas jest pełny – zaznacza Arkadiusz Czech.

W piątek, 6 września, Gwarki tradycyjnie rozpoczną się przemarszem Tarnogórskiej Orkiestry Dętej przez ulice miasta na rynek, gdzie nastąpi uroczyste otwarcie imprezy przez burmistrza. Na scenie scenie tego dnia pojawią się: TG Big Band, Ania Karwan oraz Artur Rojek.

W sobotę, 7 września, na tarnogórskim rynku wystąpią: Zespół Marty Mansfeld, Zespół Tańca Nowoczesnego Tess, bryska oraz Kaliber 44. Z kolei w niedzielę, 8 września: „300-tu chórzystów”, Anna Jurksztowicz, Andrzej Piaseczny oraz T.Love. Imprezę zakończy pokaz laserów.

Pochód Gwarkowski opisuje historię Tarnowskich Gór

W niedzielę odbędzie się także Pochód Gwarkowski, wpisany w tym roku na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tym razem tematem przewodnim będzie 240. rocznica założenia Kopalni Fryderyk.

- Będą nowe postacie, ale nie chcę jeszcze zdradzać wszystkiego. Przed przejściem pochodu wśród widzów będą rozdawane informacje z opisem postaci, które biorą w nim udział. Pochód jest co roku wzbogacany o kolejne postacie oraz o nowe stroje. Kiedyś bazowaliśmy głównie na zasobach łódzkiej Szkoły Filmowej czy Opery Śląskiej. Dziś posiadamy już duży zestaw własnych strojów. Myślę, że będzie na co popatrzeć – zaznacza burmistrz Czech.

Kto jest najważniejszą postacią w Pochodzie Gwarkowski? Król Jan III Sobieski czy kto inny? Burmistrz Tarnowskich Gór podkreśla, że nad tym od zawsze w mieście dyskutowano. - Próbowaliśmy nawet kilkanaście lat temu zmienić akcenty w pochodzie, bardziej wskazując na zasługi dla historii naszego miasta ojców założycieli, czyli Jana II Dobrego i Georga Hohenzollerna. Tych, dzięki którym to miasto powstało. To się jednak niezbyt przyjęło i wróciliśmy do tej pierwotnej formuły i staramy się, aby ten pochód opisywał historię miasta – mówi Arkadiusz Czech.

Podczas tegorocznego Pochodu Gwarkowskiego ulicami miasta przemaszerują więc znane postaci z historii Tarnowskich Gór, m.in.: Chłop Rybka z mieszkańcami Tarnowic, królowie i dworzanie, górnicy, hutnicy, kolejarze, mieszkańcy Tarnowskich Gór, grupy wojskowe oraz znane postacie historyczne odwiedzające miasto.

Gwarki Tarnogórskie przed laty

Może Cię zainteresować:

Skąd się wzięły Gwarki? Już w XVI wieku Tarnowskie Góry miały prawo urządzać wrześniowe "zabawy i komedyje"

Autor: Tomasz Borówka

08/09/2023

Pochód gwarkowski

Może Cię zainteresować:

W Tarnowskich Górach Reden przybija piątkę Sobieskiemu, a w tle koło młyńskie. Gwarki 2024 w weekend 6-8 września

Autor: Urszula Gołkowska

01/09/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon