Były już prezes Spółki i Grupy Kapitałowej Enea objął funkcję 30 czerwca 2020 r. Niecałe dwa lata później, w piątek 8 kwietnia 2022 r. zarząd spółki Enea poinformował, że złożył on rezygnację z pełnienia funkcji prezesa z upływem 10 kwietnia 2022 r.
– W dniu 8 kwietnia 2022 roku wpłynęła rezygnacja Pana Pawła Szczeszka z pełnienia funkcji Prezesa Zarządu ENEA S.A. z upływem dnia 10 kwietnia 2022 roku – informuje zarząd spółki Enea w swoim komunikacie.
W sierpniu 2021 roku zakończyło się postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko Prezesa Zarządu TAURON Polska Energia S.A., jednak nie ostatecznie nie dokonano wyboru kandydata . 8 kwietnia 2022 r., w dzień rezygnacji prezesa Enei, spółka Tauron ogłosiła, że 11 kwietnia nowym prezesem zarządu Spółki zostanie Paweł Szczeszek.
Paweł Szczeszek ukończył studia na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki oraz Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. Ma również studia podyplomowe w zakresie dyplomacji. Od grudnia 2018 do 26 maja 2020 prezes zarządu Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA SA. W latach 2017–2018 zastępca prezesa zarządu PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa S.A. Od 2016 r. do sierpnia 2017 r. prezes zarządu Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A. w Jastrzębiu-Zdroju, wcześniej wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Regionalnego w Częstochowie, gdzie realizował kilkanaście projektów współfinansowanych z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej.
Spółka Enea i Tauron
Jak możemy przeczytać na stronie Enei, spółka ta jest wiceliderem polskiego rynku elektroenergetycznego w zakresie produkcji energii elektrycznej. Zarządza łańcuchem wartości na rynku energii elektrycznej od paliwa, poprzez produkcję energii elektrycznej, dystrybucję, sprzedaż i obsługę klienta. Z kolei spółka Tauron zajmuje się dostarczaniem ponad 51 TWh energii elektrycznej rocznie do 5,6 milionów klientów, co sprawia, że jest największym dystrybutorem energii elektrycznej w Polsce. Jest też drugim co do wielkości jej producentem i sprzedawcą w kraju oraz największym dostawcą ciepła na Górnym Śląsku. Holding kontroluje ok. 29 proc. polskich zasobów energetycznego węgla kamiennego.