Klasyczny tekst rosyjskiego dramaturga Antona Czechowa wzięła na warsztat Małgorzata Bogajewska. To jej trzecie spotkanie z dramatem Czechowa. Pierwsze w realiach wojny w Ukrainie.
"Płatonow" w Teatrze Śląskim o oszalałej, wściekłej Rosji
"Płatonow" w Teatrze Śląskim nie unika nawiązań do rosyjskiej agresji na Ukrainę. Choć dyrektor Teatru Śląskiego czuł się w obowiązku, by w czasie konferencji prasowej przed premierą "Płatonowa" od razu wyjaśnić, dlaczego scena zdecydowała się na wystawienie sztuki rosyjskiego dramatopisarza.
- Putin nie może nam zabrać Czechowa. To jest literatura, która powinna zawsze być, powinniśmy o niej dyskutować - mówi Robert Talarczyk.
Co ciekawe, „Płatonow” w adaptacji i reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej to spektakl bez tytułowego bohatera. Ma obnażać mechanizmy, w których uwięzione są nasze życia, nadzieje i pragnienia.
Są ludzie, wokół których dzieje się historia. Którzy są w jej sercu, napędzają ją, przez nich toczą się opowieści. Co by się stało, gdyby z jednej z takich historii owa kluczowa postać całkowicie zniknęła? Co napędza opowieść, gdy nie ma w niej kluczowego bohatera? Wokół czego skupi się reszta postaci?
A co, gdy Płatonow się w ogóle nie pojawi?
- "Płatonow" zawsze był czytany jako wielka opowieść miłosna - mówi Małgorzata Bogajewska. - Wycinano z niego rozmowy o pieniądzach, długach. A co jeśli wytniemy miłość? A może nie... A co jeśli Płatonow się nie pojawi? Nie przyjdzie. Zostaniemy sami. Kto nada sens, kto pociągnie nas za sobą? Czy jesteśmy w stanie wziąć odpowiedzialność za nasze życie, za nasze wybory życiowe, miłosne, ale też szerzej - polityczne? Czy potrafimy się obudzić, ocknąć, stać się osobnym bytem walczącym o świat, czy musimy zawierzać nasze myśli, nasze życia komuś – podporządkowani, bierni i – nie wiedząc nawet o tym – przegrani? - pyta retorycznie reżyserka.
- Czechow był jednym z bardziej przenikliwych i krytycznych obserwatorów rosyjskiego społeczeństwa. "Płatonow" jest próbą opowiedzenia słowami Czechowa o ludziach dziś, ale także o Rosji dziś (czy może bardziej o tym jak ją widzimy): oszalałej, wściekłej, tkwiącej w jakimś niezrozumiałym dla nas śnie - dodaje Bogajewska.
Twórcy spektaklu:
- adaptacja i reżyseria Małgorzata Bogajewska
- scenografia i kostiumy Anna Maria Kaczmarska
- muzyka Bartłomiej Woźniak
- reżyseria światła Dariusz Pawelec
Występują:
- Piotr Bułka,
- Antoni Gryzik,
- Anna Kadulska,
- Irmina Liszkowska,
- Aleksandra Przybył
- Grzegorz Przybył
- Agnieszka Radzikowska
- Kamil Suszczyk,
- Marcin Szaforz,
- Mariusz Znaniecki
Premiera spektaklu odbędzie się 10 czerwca 2022 roku o godz. 19.00 na Scenie Kameralnej.
Kolejne spektakle: 11, 12 i 14 czerwca 2022.
Może Cię zainteresować: