Tego jeszcze nie było! 50 tygodni festiwalu nauki w 2024 r. w Katowicach, by uczcić Europejskie Miasto Nauki

Zakończył się już 7. Śląski Festiwal Nauki, ale to wcale nie jest zła wiadomość, bo w 2024 r. czeka nas aż 50 tygodni festiwalu nauki w Europejskim Mieście Nauki, czyli w Katowicach. Każdy tydzień będzie poświęcony osobnemu zagadnieniu, w planach są m.in. tydzień czarownic, miłości, zimna, sztucznej inteligencji czy humoru.

Katarzyna Pachelska
Katowice europejskie miasto nauki 2024

Katowice zdobyły tytuł Europejskiego Miasta Nauki 2024. Oprócz konferencji i debat naukowców, duży nacisk położono też na kontakt naukowców ze społeczeństwem. Dlatego jednym z głównych punktów programu obchodów Europejskiego Miasta Nauki jest festiwal nauki, który potrwa aż 50 tygodni.

50 tygodni w Mieście Nauki Katowice 2024

Na każdy tydzień złożą się wydarzenia naukowe, popularnonaukowe, kulturalne i inne, adresowane do odbiorców w każdym wieku. Tematem przewodnim każdego tygodnia jest idea, którą mieszkańcy naszego regionu będą mogli poznać z różnych perspektyw i różnymi sposobami. Wydarzenia będą się odbywać codziennie nie tylko w Katowicach, ale też w innych miastach akademickich województwa śląskiego. (Interesujesz się Śląskiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Pierwsze dwa miesiące EMNK 2024:

  • Tydzień zimna (1-7 stycznia)
  • Tydzień skarbów (8-14 stycznia)
  • Tydzień rysunku (15-21 stycznia)
  • Tydzień żywności (22-28 stycznia)
  • Tydzień sztucznej inteligencji (29 stycznia - 4 lutego)
  • Tydzień gór (5-11 lutego)
  • Tydzień humoru (19-25 lutego)
  • Tydzień trzech kultur (26 lutego - 3 marca)

Program wydarzeń można znaleźć na stronie 50-tygodni-w-miescie-nauki

- Można sobie to obrazowo wyobrazić jako 50 festiwali nauki, rozciągniętych w całym 2024 roku, ponieważ podzieliliśmy rok 2024 na 50 tygodni tematycznych - mówi prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego. - Te 50 tygodni obrazują z jednej strony zagadnienia, które są ważne z punktu widzenia polskiej, europejskiej, światowej nauki, ale także pozwalają pokazać bogactwo nauki śląskiej, nauki polskiej, nauki europejskiej i zainteresować nią publiczność. Chcemy bardzo mocno położyć nacisk na związek nauki i edukacji z życiem każdego z nas, bez względu na to, czym się zajmuje.

Program 50 tygodni nauki ma być wielkim eksperymentem społecznym, a nie tylko popularnonaukowym eventem

- Staraliśmy się tak podzielić program Europejskiego Miasta Nauki, aby znalazły tam odzwierciedlenie najważniejsze zagadnienia, które dzisiaj nas zajmują i które mają wpływ bezpośredni na nas, na nasze życie, a więc będą tam oczywiście sprawy związane z klimatem, ze środowiskiem, z transformacją przemysłową, ale także ze światem cyfrowym, z bezpieczeństwem cybernetycznym, sztuczną inteligencją, rzecz jasna. No i nie zaniedbamy, bo nie może być inaczej, tego, co czyni nas ludźmi rozumiejącymi, mówiącymi, a więc kreacji, sztuki, myślenia analitycznego, myślenia krytycznego, które sprawia, czy które pozwala nam zaadoptować tę wiedzę, jakiej dostarczają nam nauki przyrodnicze, nauki ścisłe, i przemienić ją w nasze wspólne życie, w życie społeczne - obiecuje rektor Uniwersytetu Śląskiego.

Jak dodaje prof. Koziołek, warunkiem było to, żeby z Miasta Nauki jak najwięcej rzeczy zostało na trwałe w mieście i w regionie, aby to nie był tylko wielki, popularnonaukowy event, ale aby był to eksperyment społeczny. - Gdy 2024 rok już się skończy, chcemy aby jak najwięcej z tego zostało w postaci programów naukowych, programów edukacyjnych, inwestycji, a przede wszystkim zbudowania zaufania między obywatelami a naukowcami i różnych dróg rozmawiania o tym, w jaki sposób wiedza i nauka może poprawić nam wspólne życie - kończy profesor.

Kato Science Corner 01

Może Cię zainteresować:

Tu Katowice chcą promować Miasto Nauki 2024. Na winklu Młyńskiej i Pocztowej powstał Kato Science Corner

Autor: Katarzyna Pachelska

14/09/2023

Samorząd województwa będzie współfinansował Europejskie Miasto Nauki 2024

Może Cię zainteresować:

Samorząd województwa śląskiego dołoży do Europejskiego Miasta Nauki. Ile? "Kilkanaście milionów złotych"

Autor: Maciej Poloczek

11/07/2023

Katowice Europejskim Miastem Nauki 2024 Prof Pietrzykowski Uwaga świata naukowego skupi się na mieście

Może Cię zainteresować:

Katowice Europejskim Miastem Nauki 2024. Prof. Pietrzykowski: Trzeba dobrze wykorzystać ten rok

Autor: Redakcja

14/06/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon