Ten zespół miał wszystko, by zrobić międzynarodową karierę. Gotowi na (nieautoryzowaną) biografię zespołu Kat?

Kat to jeden z najważniejszych zespołów w historii polskiego metalu. Obok grup Turbo i TSA zaliczany był do tzw. wielkiej trójcy. Jego wieloletni wokalista, Roman Kostrzewski, przez wielu nazywany był ojcem polskiego metalu. Wkrótce ukaże się nieautoryzowana biografia zespołu, pod nazwą „Piekło i metal”.

Piekło i metal Nieautoryzowana biografia zespołu Kat

Kat powstał w Katowicach na początku lat 80. ubiegłego wieku, z inicjatywy gitarzysty Piotra Luczyka i perkusisty Ireneusza Lota. Później dołączył do nich wokalista Roman Kostrzewski. Kat, obok grup Turbo i TSA, zaliczany jest do tzw. wielkiej trójcy polskiego metalu, a sam Kostrzewski nazywany jest ojcem polskiego metalu. Historia zespołu to wzloty i upadki oraz rozstanie z Romanem Kostrzewski, który po konflikcie z Piotrem Luczykiem, wraz z Ireneuszem Lothem, założył zespół Kat & Roman Kostrzewski.

Cztery dekady wzlotów i upadków zespołu Kat

O historii zespołu opowiada książka „Piekło i metal. Historia zespołu Kat”, autorstwa Matusza Żyły, która ma się ukazać 27 września 2023 r. Jej wydawcą jest Wydawnictwo SQN. - Kat to zespół, który wielu zamyka w szufladce z etykietą „satanizm”. Zdefiniowanie tej jednej z najważniejszych polskich grup metalowych wymaga jednak o wiele więcej słów, o czym przekonacie się, czytając tę książkę – zachęcają w wydawnictwie.

W biografii zespołu znalazły się m.in. szaleństwa muzyków Hanoi Rocks i Kata podczas wspólnej trasy, opis koncertów z Metalliką w katowickim Spodku i legendarnych występów w Jarocinie, kulisy nagrań, m.in. albumu Oddech wymarłych światów, „rytualne” morderstwo i obrona przed zarzutami oraz analiza ostatecznego rozłamu w 2004 roku.

- Mateusz Żyła zabierze Was w podróż po czterech dekadach wzlotów i upadków zespołu – będzie to opowieść o sukcesie i uwielbieniu fanów, ale też o niespełnionych ambicjach i porażkach; o zaklinaniu szarej rzeczywistości PRL-u diabolicznym tańcem; o walce i napięciach pomiędzy Katem a TSA; o bezkompromisowym przeciwstawianiu się zakłamaniu Kościoła; o muzycznym porozumieniu dusz oraz o konflikcie, którego nie złagodziła nawet śmierć – dodają w wydawnictwie.

Autor książki – jak zaznaczają w wydawnictwie - dotarł do większości członków Kata, ich rodzin, (nie)przyjaciół, byłych menedżerów i wielu znanych postaci ze środowiska muzycznego. Z tych opowieści wyłania się obraz zespołu, który miał wszelkie atuty potrzebne do tego, by zrobić światową karierę. Zespołu, który na przestrzeni 40 lat działalności tworzyli niebanalni muzycy, mający odwagę grać iście piekielne dźwięki, a jednocześnie silne osobowości, które – niestety – nie zawsze potrafiły postawić muzykę ponad wszystkim.

Roman kostrzewski irek loth

Może Cię zainteresować:

Hetfield nas pyta: „Czemu wy tak szybko gracie? Czasem trzeba też wolniej, a wy łoicie bardziej niż my”. Ireneusz Loth wspomina Romana Kostrzewskiego

Autor: Marcin Zasada

10/02/2023

Nergal i Roman Kostrzewski

Może Cię zainteresować:

"Kat i Roman jak Black Sabbath". Gwiazdy polskiego metalu wspominają Romana Kostrzewskiego

Autor: Maciej Poloczek

10/02/2023

Popiór łoi jak Kat Roman Kostrzewski Nowy zespół na metalowej scenie

Może Cię zainteresować:

Popiór łoi jak Kat & Roman Kostrzewski. "Romek przesłuchał, niestety nie zdążył zaśpiewać"

Autor: Maciej Poloczek

13/07/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon