Tereny po byłej KWK Rozbark w Bytomiu są dziś symbolem industrialnej transformacji miasta

Projektu rewitalizacji o podobnej skali raczej trudno szukać w okolicy. Gdy 31 lipca 2004 roku z KWK Rozbark w Bytomiu wyjechała ostatnia, symboliczna, tona węgla - nikt nie spodziewał się, że tereny likwidowanego zakładu górniczego w niespełna dwie dekady staną się głównym symbolem industrialnej transformacji miasta.

Sól ziemi czarnej

Każdy, kto widział pierwszą część tzw. tryptyku śląskiego - w Rozbarku już był. Przynajmniej w jednym z najciekawszych, pokopalnianych obiektów. Chodzi oczywiście o dawną cechownię, w której Kazimierz Kutz nakręcił jedną ze scen do swojego filmu. Po likwidacji kopalni to właśnie cechownia, razem z budynkiem administracyjnym - przeszła kompleksową rewitalizację (2012-2014). Do dziś swoją siedzibę ma tam bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark.

Wspinaczka w kotłowni

W 2021 roku, na terenach dawnej KWK Rozbark zakończyły się główne prace związane z powstaniem jedynej tego typu przestrzeni w okolicy. W ramach inwestycji, która powstała oczywiście dzięki dofinansowaniom unijnym, udało się odbudować i zaadaptować budynek dawnej kotłowni. Dziś, podczas codziennych aktywności - wykorzystują go wspinacze. W obiekcie znajdują się ściany dla amatorów i profesjonalistów. Kombinacje powstałych tam dróg wspinaczkowych o zróżnicowanych trudnościach powinny przypaść do gustu nawet wybrednym sportowcom. W Skarpie jest kilterboard, beastboard czy strefa do boulderingu. Wspinać można się nawet solo. Wszystko dzięki dostępnym wyciągarkom automatycznym. Z bogatej oferty z powodzeniem korzystają także dzieci i młodzież.

Największa w Polsce

Oprócz ścian wewnętrznych, na terenie byłej kopalni jest także sporo możliwości usytuowanych na świeżym powietrzu. Ze szczytu kotłowni, przy dobrej pogodzie, pięknie prezentuje się panorama Śródmieścia. Co ważne, na takie widoki mogą przygotować się nawet amatorzy wspinaczki. Z kolei w miejscu dawnego komina kopalnianego - powstała największa zewnętrzna sportowa ściana wspinaczkowa w Polsce. Ta konstrukcja ma ponad 20 metrów.

Trening w maszynowni

Poczuć sportowego ducha, bez konieczności korzystania z lin czy automatów - mogą także entuzjaści sportów siłowych. W byłej maszynowni szybu Bończyk KWK Rozbark, powstała dwupoziomowa siłownia. Nazwa zobowiązuje, tak więc w maszynowni - dostępne są oczywiście maszyny. Takie, dzięki którym, nawet początkujący będą w stanie przećwiczyć całe ciało. Siłownia w Skarpie wyposażona jest we wszystkie niezbędne do kompletnego treningu elementy. Jest także strefa cardio, miejsce do treningów obwodowych, crossfitu i innych grupowych zajęć, sala do pole dance, a także bogato wyposażone strefy zewnętrzne. Dla fanów kalisteniki i nie tylko.

Relaks, a nawet nocleg

Na terenie Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa skorzystać można także z trzech dostępnych saun. W budynku zlokalizowanym przy dawnej cechowni dostępne są noclegi. Jest też przestrzeń do organizowania spotkań o różnorodnym charakterze. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców, w ramach Bytomskiego Budżetu Obywatelskie, przed obiektem powstał Gryfny Plac Zabaw.

Skarpa nie zwalnia tempa

Po niespełna 20 latach od likwidacji kopalni i niespełna 4 latach od uruchomienia Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa - na terenach byłej KWK Rozbark, w dalszym ciągu realizowane są inwestycje. W tej chwili, trwa odbudowa budynku dawnej kopalnianej łaźni przy tzw. stróżówce. Z kolei za budynkiem cechowni, trwa rozbudowa obecnego centrum konferencyjno-noclegowego Przy Skarpie. W dłuższej perspektywie, na rewitalizowanych terenach ma powstać samowystarczalne centrum transformacji energetycznej. A to tylko jeden z planów w ramach tzw. Zielonego kwartału KWK Rozbark.

Druga szansa kolejnych obiektów

Dokładnie 20 stycznia 2025, Skarpa podpisała umowę dzierżawy z gminą Bytom. Wszystko po to, by przywrócić do życia kolejne budynki po byłej KWK Rozbark. Tym razem - centralę telefoniczną, w której ma powstać mieszkanie o charakterze socjalnym oraz obiekt dawnej dyrekcji, w której planowane jest utworzenie Izby Tradycji, Izby Przyszłości i Mieszkania Rozbarskiego.

Pamięć o tragedii

Oprócz wielu imponujących inwestycji, dzisiejsi posiadacze terenów po dawnej potędze górniczej - nie zapominają o pielęgnowaniu historii. W centralnym punkcie Skarpy, na dziedzińcu - stoi tablica upamiętniając ofiary jednej z największych tragedii w dziejach górnośląskiego górnictwa. 31 stycznia 1923, w wyniku pożaru na Heinitzgrube (późniejszej KWK Rozbark)- zginęło 145 osób. Pamiątkową tablicę wraz z informacjami o wypadku i historii zakładu odsłonięto w 100. rocznicę tej katastrofy. Ponadto, przy wsparciu Skarpy, do dzielnicy wróciło Święto Rozbarku w nowej formie. Jego kolejna odsłona odbędzie się już we wrześniu. A jak już o powrotach. Na mur oporowy wróciła nawet część dawnego napisu. Dzisiejszy ROZBARK, z zielonym Z - to już po prostu symbol. Nie tylko zielonej transformacji.

Miejsce upamiętnienia ofiar tragedii w kopalni „Heinitz” (później „Rozbark”) w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Mijają 102 lata od katastrofy w kopalni „Heinitz” (później „Rozbark”) w Bytomiu, największej tragedii w dziejach górnośląskiego górnictwa

Autor: Michał Wroński

31/01/2025

Autostrada A4

Może Cię zainteresować:

Znów drożej na autostradzie A4 Katowice-Kraków. Stalexport szykuje podwyżki

Autor: Maciej Poloczek

31/01/2025

Dzień Szakala

Może Cię zainteresować:

Dzień Szakala na Śląsku i w Zagłębiu. Kogo, gdzie i jak zaatakowałby zamachowiec: de Gaulle'a, a może Koniewa?

Autor: Tomasz Borówka

31/01/2025

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon