Przypomnijmy, że Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna powstała w 1996 roku i dziś jest jedną z największych w Polsce. Swoje tereny ma nie tylko w województwie śląskim, ale także opolskim i małopolskim. Wśród obszarów należących do KSSE są również tereny w Bytomiu. Zostały one włączone do KSSE – zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów – 31 maja 2014 roku.
Bytomski teren należący do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej to obszar po dawnej kopalni Powstańców Śląskich. Działka ma 17,05 ha, leży przy ul. Strzelców Bytomskich, jest własnością Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym gminy Bytom. Częścią tego terenu jest obszar przy ulicy Ignatza Hakuby, która ma powierzchnię 8,4 ha. Właścicielem jest Skarb Państwa, a teren w użytkowaniu wieczystym ma gmina Bytom. Zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu byłej KWK „Powstańców Śląskich” w Bytomiu teren przy ulicy Ignatza Hakuby przeznaczony jest pod zabudowę 1P, czyli zabudowę innowacyjnej produkcji, produkcyjną (za wyjątkiem zabudowy związanej z wydobyciem w kopalni), składową i magazynową, usług produkcyjnych, zabudowę związaną z logistyką oraz handlem hurtowym, targowiskowym handlem artykułami przemysłowymi, maszynami i pojazdami mechanicznymi.
Nieruchomość gruntowa jest niezabudowana i zlokalizowana na terenie poprzemysłowym o nieregularnym kształcie. Teren jest skomunikowany z ulicami Strzelców Bytomskich (istniejący wyjazd z byłej KWK „Powstańców Śląskich”), Dąbrowa Miejska, Narutowicza (połączenie planowane). Co istotne, Bytom jest w sercu górnośląskiej konurbacji, co oznacza łatwą komunikację. Miasto jest na szlaku Bursztynowej Autostrady A1 łączącej północ z południem Europy, a bytomski węzeł A1 znajduje się około kilometra od granic KSSE przy ul. Hakuby. Dodać również warto, że przez Bytom biegnie pięć dróg krajowych (11, 78, 79, 88 i 94), zaś dojazd do Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach zajmuje około 20 minut.
Z włączeniem terenów do KSSE miasto wiąże spore nadzieje. – To przede wszystkim szansa na nowe miejsca pracy i większe wpływy do budżetu z podatków oraz rozszerzenie bazy gospodarczej o firmy związane z nowymi technologiami – podkreślają w bytomskim magistracie.
Może Cię zainteresować: