To kobiety trzymały śląski świat w ryzach w czasie wojen i kryzysów gospodarczych. Po to właśnie jest ten konkurs

Poszukiwane są kobiety z górniczych rodzin, które w celach archiwizacyjnych podzielą się swoimi wspomnieniami.- Co się takiego stało, że kobiety z rodzin górniczych zostały wymazane z pamięci kulturowej? - pytają organizatorzy konkursu, czyli przedstawiciele Stowarzyszenia "Ruch Rozwoju Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny".

Rafał Roguski
Jarmark nikiszowiec roguski

Górnictwo to branża zdominowana przez mężczyzn, ale w domach na Górnym Śląsku prym zawsze wiodły kobiety.

- Co się takiego stało, że kobiety z rodzin górniczych zostały wymazane z pamięci kulturowej? - pytają w komunikacie prasowym przedstawiciele Stowarzyszenia "Ruch Rozwoju Miasta i Gminy Czerwionka-Leszczyny". - Niewiele postaci kobiecych pochodzących z górnośląskich rodzin górniczych znajdziemy w literaturze współczesnej, zarówno tej polskiej, jak i śląskiej. Raptem kilka postaci kobiecych można spotkać w industrialnych muzeach powstających w ramach projektów rewitalizacji pogórniczych przestrzeni. Nie ma ich w izbach tradycji, zbiorach lokalnych muzeów, archiwach. A przecież wiemy, że istniały i to one trzymały cały ten świat w ryzach, nawet wtedy kiedy wielokrotnie się rozpadał w okresach wojen i kryzysów gospodarczych.

W związku z tym ogłoszono konkurs na pamiętniki kobiet z rodzin górniczych na terenie województwa śląskiego. Poszukiwane są zarówno kobiety, które zajmowały się wychowywaniem dzieci i prowadzeniem domu, jak i pracą zawodową. Zarówno kobiety, w których rodzinach byli górnicy, jak i pracujące w górnictwie.

- Opowiedzcie o swojej codzienności. O radościach i troskach, dumie i strachu, o najważniejszych wydarzeniach w życiu, o pracy domowej i pracy zawodowej. O tym, co dla was w życiu jest ważne, ale i o tym, czego wam brakuje - wskazują przedstawiciele "Ruchu Rozwoju Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny". - Projekt "Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych" ma na celu stworzenie przestrzeni, w ramach której głosy kobiet staną się słyszalne: wybrzmią i zostaną wysłuchane - dodają.

Nabór do konkursu potrwa od 1 do 30 września. Zgłoszenia można wysyłać mailowo na adres archiwumwegla@gmail.com (w temacie wiadomości należy wpisać „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych”) lub do kancelarii Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny przy ul. Parkowej 9. Wspomnienia mogą być spisane lub nagrane.

Familoki w Czerwionce-Leszczynach

Może Cię zainteresować:

Prawdziwe miasto ogród, które przetrwało PRL. Familoki w Czerwionce-Leszczynach trzeba odwiedzić

Autor: Katarzyna Pachelska

08/08/2024

Krzysztof Kolumb przysłużył się śląskiej kuchni

Może Cię zainteresować:

Wiecie, komu zawdzięczamy gumiklyjzy? No więc, są trzej ojcowie śląskiej kuchni: Kolumb, Pizarro i Fryderyk Wielki

Autor: Tomasz Borówka

19/01/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon