To tu wykuwa się przyszłość polskiej piłki

Warszawa, Zabrze, Kraków, Chorzów, Poznań, Łódź – niektóre miasta na mapie Polski to ogrom tytułów i wspaniała tradycja. Dziesiątki stron historii polskiej piłki dotyczy właśnie tych miast. Wielu próbuje pójść w ich ślady z mniejszymi lub większymi sukcesami. Od kilku lat swój własny rozdział pisze klub z Częstochowy. I trzeba przyznać, że rozdział ten prezentuje się coraz bardziej okazale.

To tu wykuwa się przyszłość polskiej piłki

O Rakowie Częstochowa w ostatnich latach powiedziano i napisano naprawdę wiele. Prywatny właściciel, który jest zarazem sprawnym liderem ambitnego projektu, znawcą piłki, a także autentycznym kibicem. Plany pięcioletnie, systematyczny rozwój, trener pracujący z sukcesami od lat. Wicemistrzostwa Polski, triumfy w pucharze kraju i pierwsze sukcesy na europejskiej arenie. Spis osiągnięć jest imponujący, a przecież to dorobek zaledwie kilku minionych sezonów. Dzisiejszy Raków to spełnienie marzeń kibiców z Częstochowy, ale też wzór, do którego porównuje się coraz więcej klubów w całym kraju.

Ale jest i inna strona częstochowskiego projektu, o której słyszymy mniej, a szkoda. Mowa o Akademii Rakowa Częstochowa. To niezwykle ważny element funkcjonowania klubu i fundament jego przyszłości. Tak jak sukcesy seniorów zostały zaplanowane, rozpisane na lata i są systematycznie realizowane, tak też równie szczegółowo planuje się w Częstochowie rozwój pionu młodzieżowego. W akademii swoje umiejętności podnosi ponad 300 młodzieżowców z różnych grup wiekowych. Dzięki systematycznemu rozwojowi zasilają oni drugi zespół. Rozwój projektu zaowocował też między innymi powstaniem sekcji kobiecej w klubie.

Ważnym elementem planu akademii Rakowa jest współtworzenie systemu edukacji wychowanków na wielu płaszczyznach. Dokonuje się to poprzez system klas sportowych w częstochowskiej Szkole Podstawowej nr 7, utworzenie Szkoły Mistrzostwa Sportowego, czy też otwarcie bursy dla jej uczniów. Starając się powiększyć zasięg swoich działań, klub wprowadza program dowożenia swoich zawodników na zajęcia lekcyjne i sportowe spoza Częstochowy, a także rozbudowuje Projekt Klubów Filialnych. Zakłada on współpracę pomiędzy akademią Rakowa a dwudziestoma siedmioma klubami z województw śląskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, lubelskiego i pomorskiego. Obejmuje on takie obszary takie jak metodyka szkolenia, organizacja pracy, dostęp do staży trenerskich, udział w wydarzeniach organizowanych przez akademię Rakowa i wiele innych form współpracy.

Oprócz zatrudniania kilkudziesięciu trenerów akademia angażuje się w organizację staży trenerskich, na które przyjeżdżają trenerzy z Polski i zagranicy. To efekt pasji do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem, jaka od samego początku towarzyszy projektowi Akademii Rakowa Częstochowa. Nic dziwnego, że akademia doczekała się złotej gwiazdki. Jest to najwyższy możliwy poziom, jaki może osiągnąć szkółka w ramach Programu Certyfikacji Szkółek Piłkarskich prowadzonego przez PZPN. Realizowany przez Polski Związek Piłki Nożnej program ma za zadanie wskazywać najwyższe standardy szkolenia młodzieży. To właśnie dzięki nim może się wykuwać przyszłość polskiej piłki. I tak też dzieje się w Częstochowie. Program dofinansowano ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon