"Myśli ukryte"
Karol Gwóźdź to pochodzący z Siemianowic Śląskich dj i producent muzyczny, a przede wszystkim poeta. Zadebiutował w 2005 roku wierszem "Uona", który ukazał się w Gazecie Wyborczej. Później regularnie publikował w Internecie i lokalnej prasie. W 2010 roku ukazał się jego tomik "Myśli ukryte" napisany śląskim zapisem dr Felixa Steuera (dla niewtajemniczonych, to ten z ů). Głównym tematem poruszanym w tomiku poezji jest oczywiście Śląsk. O dziele wydawca, czyli Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, pisze tak:
Debiutancki tomik śląskiego poety Karola Gwoździa, którego wiersze zadziwiają dojrzałością i przenoszą w świat niezwykły, świat tęsknoty za ojczyzną, w krainę dzieciństwa, a jednocześnie oddają krzyk tysięcy Ślązaków, dla których ziemia śląska to wartość najwyższa. Przestrzeń tomiku wypełniają rozmyślania patriotyczne, wspomnienia, miłość, natura i nostalgia. – pisze Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego
Tłumaczenie na język ukraiński
Tytuł nowego wydania dzieła poety to „КАРОЛЬ ҐВУЗДЗЬ / KAROL GWÓŹDŹ — ПРИХОВАНІ ДУМКИ / MYŚLI UKRYTE”. Wydaniem tomiku poezji w języku śląskim i towarzyszącym mu języku ukraińskim, Uniwersytet Warszawski chce pokazać wsparcie zarówno dla Ślązaków, jak i dla narodu ukraińskiego. Tłumaczenie na język naszych wschodnich sąsiadów, których ogromna diaspora mieszka obecnie na terenie Polski, w tym na Górnym Śląsku, ma pozwolić ukraińskiemu czytelnikowi na zrozumienie Śląska i Ślązaków, a także zobrazować pewnego rodzaju paralele między losami Ślązaków i Ukraińców.
Za pierwsze w historii tłumaczenie śląskojęzycznej literatury na język obcy odpowiedzialni są dr Natalia Shlikhutka, językoznawczyni, badaczka języków słowiańskich na Uniwersytecie Wrocławskim, wykładowczyni na Uniwersytecie Jagiellońskim, tłumaczka przysięgła języków słowackiego i ukraińskiego oraz Bartłůmjej Wanot, absolwent Instytutu Filozofii Uniwersytetu Śląskiego, tłumacz, redaktor, korektor, miłośnik języków słowiańskich. Wydanie jest także opatrzone przedmową Artúra Jablonskjiego w języku kaszubskim. Autorem okładki jest Wojciech Orliński.
Może Cię zainteresować: