Laureaci III edycji Nagrody Honorowej IPN Świadek Historii przyznawanej przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zostali uhonorowani w Panteonie Górnośląskim w Katowicach. W uroczystości wziął udział zastępca prezesa IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk.
Świadek Historii to wyróżnienie honorowe, przyznawane instytucjom, organizacjom i osobom fizycznym szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii narodu polskiego oraz wspierającym pion edukacyjny IPN w realizacji ustawowej działalności w obszarach edukacyjnym, naukowym i wydawniczym w poszczególnych regionach kraju. Nagroda Świadek Historii uzupełnia ogólnopolską nagrodę IPN Kustosz Pamięci Narodowej. Przyznaje ją Kapituła, której przewodniczącym jest Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Laureatami tegorocznej, III edycji nagrody Świadek Historii, zostali:
- Tomasz Borówka
- Anna Dziadek
- Maria Lorens
- Krzysztof Toboła
- Ogólnopolskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 z siedzibą w Katowicach
- Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Śląski
10 grudnia wręczono również nagrodę im. Grażyny Langowskiej, przeznaczoną dla nauczyciela, wychowawcy, instruktora i opiekuna za krzewienie postawy patriotycznej w młodym pokoleniu. Jej tegoroczną laureatką została Anna Morajko-Fornal z Rudy Śląskiej.
W Katowicach po raz pierwszy nagrodę Świadek Historii przyznano w 2020 r.. Od tego czasu w dwóch edycjach uhonorowano 12 osób/instytucji.
Laureaci I edycji nagrody Świadek Historii to:
- Grzegorz Grześkowiak
- Jan Jurkiewicz (pośmiertnie)
- Ewelina Kosałka-Passia, Stanisław Płatek
- Andrzej Sikora
- ks. dr Andrzej Suchoń
Laureatami II edycji nagrody „Świadek Historii” zostali :
- Barbara Adamczyk
- Aneta Kuberska–Bębas
- Aleksander Markowski
- Andrzej Rozpłochowski (pośmiertnie)
- XV Liceum Ogólnokształcące im. rtm. Witolda Pileckiego w Katowicach
- Śląskie Centrum Wolności i Solidarności
Tomasz Borówka to jeden z najbardziej znanych śląskich dziennikarzy zajmujących się tematyką historyczną. Ma w dorobku głośne historyczne odkrycia. Są wśród nich:
- odkrycie autorstwa słynnych zdjęć Katowic z września 1939 roku
- ustalenie losów archiwum katowickiego gestapo
- odnalezienie tajnej kwatery gauleitera Górnego Śląska Fritza Brachta (wspólnie z dr. Mirosławem Węckim z IPN Katowice)
- rekonstrukcja losów ostatniego oddziału WP na Górnym Śląsku we wrześniu 1939
Borówka to także kilkukrotny laureat konkursu Silesia Press. W 2023 r. zdobył I nagrodę za opublikowany w Ślązagu artykuł „Chcę Ci zaraz odpisać, czyli Leo i Greta w Wilijo 1945. Bardzo śląska historia”. Opisał w nim historię miłości śląskiego żołnierza Wehrmachtu i śląskiej dziewczyny na tle dramatycznych wydarzeń II wojny światowej. Jak później zdradził - bohaterami artykułu byli jego dziadek i babcia.
Tomasz Borówka był dziennikarzem Ślązaga od założenia naszego portalu w 2022 r. do grudnia 2023. W grudniu 2024 z powrotem dołączył do naszej redakcji.
Może Cię zainteresować: