1. Żelazny Szlak Rowerowy
Żelazny Szlak Rowerowy (cz. Železná cyklotrasa) poprowadzony jest po pograniczu polsko-czeskim, a dokładnie przez tereny pięciu gmin: Godów, Jastrzębie-Zdrój i Zebrzydowice, a także czeską Karwinę i Piotrowice koło Karwiny. Pętla główna ma 54 km długości, ale w terenie istnieje również trasa alternatywna, która ma 36 km i daje rowerzystom możliwość wyboru kilku wariantów przejazdu. Szlak jest łatwy, więc poradzą sobie z nim nawet mniej zaawansowani rowerzyści. Jest też przejezdny dla rowerów szosowych oraz przyczepek. Ułożony jest w formie pętli, więc można dojechać samochodem do punktu startu i zaparkować przy Urzędzie Gminy w Godowie. Najbliższe dworce kolejowe znajdują się w Zebrzydowicach i Czyżowicach.
Na trasie znajduje się wiele miejsc wartych odwiedzenia. W Jastrzębiu-Zdroju to Dolina Szotkówki, Las Biadoszek czy Park Zdrojowy, założony na początku lat 60. XIX wieku, w którym znajdują się: Dom Zdrojowy, Galeria Historii Miasta oraz inhalatorium solankowe. W Zebrzydowicach warto zwiedzić pałac i jego okolicę, gdzie znajduje się staw „Młyńszczok”, amfiteatr, molo widokowe oraz ośrodek sportów wodnych. Ciekawymi obiektami w gminie Zebrzydowice są także: kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaczycach (obiekt Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego), zamek, kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kończycach Małych oraz kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zebrzydowicach.
Na czeskim odcinku Żelaznego Szlaku Rowerowego najciekawszym turystycznie miastem jest Karwina. Warto się tam dłużej się zatrzymać na Rynku Masaryka i pozwiedzać Zamek Frysztat, a także pokręcić się po Parku Zdrojowym i Parku Bożeny Nemcovej z wieloma ciekawymi miejscami, jak mini zoo czy przystań.
2. Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Szlak Orlich Gniazd to jeden z najstarszych i najpiękniejszych polskich szlaków turystycznych. Przebiega przez województwa śląskie i małopolskie, łącząc Częstochowę z Krakowem. Szlak ma dwa warianty: pieszy (168,9 km) oraz rowerowy (190 km). Rowerowy Szlak Orlich Gniazd rozpoczyna się w Częstochowie przy dworcu kolejowym. Stamtąd prowadzi w kierunku pierwszego na trasie zamku w Olsztynie. Kolejna jest miejscowości Złoty Potok, gdzie znajdują się: Pałac Raczyńskich, Dworek Krasińskich, Staw Amerykan, znana w okolicy Pstrągarnia, Dolina Wiercicy czy Diabelskie Mosty. Na dalszej części szlaku znajdują się pozostałości zamku Ostrężnik oraz ruiny strażnicy w Przewodziszowicach.
Następnie na trasie są dwa znajdujące się nieopodal siebie zamki: w Bobolicach i Mirowie. Dalej na południe szlak prowadzi do Podlesic, tam warto pozostawić rowery i przespacerować się na widokową Górę Zborów oraz do Jaskini Głębokiej. Stamtąd szlak prowadzi do Kromołowa, gdzie można zobaczyć zrewitalizowane źródła Warty. Dalej do najbardziej znanego Orlego Gniazda - wspaniałego Zamku Ogrodzieniec w Podzamczu. Później trasa przebiega przez wieś Ryczów, gdzie istniała niewielka średniowieczna strażnica obronna, a ostatnim punktem na Szlaku Orlich Gniazd w województwie śląskim jest miejscowość Smoleń, znana z charakterystycznych ruin zamku wznoszących się ponad lasami stożkowatego wzgórza.
3. Wiślana Trasa Rowerowa
Wiślana Trasa Rowerowa to projekt ogólnopolski, w który zaangażowanych jest kilka województw. Swój początek trasa bierze w Beskidzie Śląskim – w Wiśle i biegnie wzdłuż rzeki Wisła przez Ustroń, Skoczów, Ochaby, Drogomyśl, zakręcając przed Strumieniem do Zabłocia, dalej przez Zarzecze, Chybie, Zabrzeg (zahaczając o Jezioro Goczałkowickie) i Czechowice-Dziedzice, przez Kaniów w kierunku granicy z Małopolską.
Odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej w województwie śląskim ma 79 km długości. Trasa prowadzi od dworca PKP Wisła Uzdrowisko do Wsi Dankowice, skąd kontynuuje swój bieg na terenie kolejnego województwa. Ten malowniczo poprowadzony szlak jest łatwy, ale ze względu na swoją długość zalecany raczej dla rowerzystów doświadczonych w całodniowych wycieczkach. Jedzie się drogami asfaltowymi w mniejszym lub większym ruchu ulicznym, asfaltowymi drogami rowerowymi, a także drogami szutrowymi. Drogi rowerowe stanowią 31% szlaku, asfaltowe drogi publiczne 53%, a drogi terenowe 16%.
Wiślana Trasa Rowerowa w województwie śląskim nie prowadzi bezpośrednio obok atrakcji turystycznych. Warto więc zjechać ze szlaku np. nad Jezioro Czerniańskie w Wiśle, gdzie łączy się Biała i Czarna Wisełka tworząc rzekę Wisłę, czy pod skocznię narciarską im. Adama Małysza, na którą można wjechać wyciągiem krzesełkowym i podziwiać widoki okolicznych wzgórz. W Ustroniu, trasa rowerowa wiedzie obok Wielkiej Czantorii, bulwarami Wisły. Można zwiedzić park miejski i Muzeum Ustrońskie oraz Leśny Park Niespodzianek. Z kolei w Skoczowie wzgórze Kaplicówka, z którego rozciąga się przepiękna panorama na Beskidy. Na trasie są także m.in. Jezioro Goczałkowickie, Rezerwat Rotuz czy Pałac Kotulińskich w Czechowicach-Dziedzicach.
4. Liswarciański Szlak Rowerowy
Liswarciański Szlak Rowerowy liczy 108 km długości, oznaczony jest kolorem niebieskim i znajduje się w północno-zachodniej części województwa śląskiego. Rozpoczyna się w Woźnikach i prowadzi wzdłuż rzeki Liswarty, która według wielu kajakarzy znajduje się w gronie najciekawszych turystycznie rzek w Polsce, aż do Wąsosza Górnego w powiecie kłobuckim, na granicy z województwem łódzkim. Trasa jest długa, dlatego wymagająca fizycznie. Dodatkowo trudna pod względem logistycznym, więc często rozkładana na dwa dni, ale zdecydowanie warta przejechania.
Szlak poprowadzony jest głównie asfaltowymi drogami lokalnymi o małym natężeniu ruchu (80%). Pozostałą część stanowią drogi rowerowe (6%), drogi leśne i polne o nawierzchnie gruntowej (8%) i szutrowej (4%), a także mało przyjazne rowerzystom drogi kamieniste, piaszczyste i z płyt ażurowych, które łącznie mają ok. 2,5 km długości. Na takich nawierzchniach dobrze sprawdzi się rower crossowy lub trekkingowy.
Liswarciański Szlak Rowerowy w wielu miejscach prowadzi w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki, wśród łąk, wiekowych lasów, malowniczych zbiorników wodnych w Lisowie i Piłce oraz przez urokliwe tereny Parku Krajobrazowego „Lasy nad Górną Liswartą”. Na trasie szlaku można zobaczyć obiekty związane z historią tego regionu. W Woźnikach i Lubszy pomniki Józefa Lompy przypominają o zasłużonym górnośląskim działaczu i poecie, a cmentarz żydowski i ruiny synagogi o historii społeczności żydowskiej w Krzepicach. Przez Woźniki, Lubszę, Boronów oraz Lisów prowadzi niebieski, pieszy szlak Józefa Lompy. Na trasie znajduje się również drewniany kościół pw. Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Boronowie, a także liczne młyny wodne i przydrożne figurki św. Jana Nepomucena.
5. Folga na zakolu
Folga na Zakolu to właściwie dwa szlaki: niebieski centralny i czerwony wschód-zachód. Centralny ma 39 km długości i prowadzi z miejscowości Rudniki przez gminę Mykanów i Kruszyna do Kłomnic. Szlak jest łatwy i spokojnie poradzą sobie z nim początkujący rowerzyści i dzieci. Jedzie się głównie po asfaltowych drogach publicznych (94%), które mają charakter lokalny. Pozostałą część stanowią drogi rowerowe oraz terenowe. Zwłaszcza gruntowa droga między lasem, a polami w Łochyni jest mało przyjazna rowerzystom. Można ją jednak łatwo ominąć, dzięki czemu szlak będzie przejezdny również na rowerze szosowym.
Niebieski szlak przebiega obok kilku bardzo ciekawych i atrakcyjnych turystycznie miejsc. Już w Rudnikach można zachwycić się zrekultywowanym kamieniołomem Lipówki oraz zjechać z trasy do lotniska i z bliska obserwować startujące samoloty. W Borownie i Kruszynie na uwagę zasługują pałace (pałac Denhoffów w Kruszynie) i kościoły (kościół pw. św. Macieja w Kruszynie), a w Widzowie zobaczyć można stadninę koni, która jest jednym z ważniejszych ośrodków na hodowlanej i jeździeckiej mapie Polski.
Czerwony szlak rowerowy Folga na zakolu liczy 87 km długości i prowadzi ze wschodu na zachód północnej części powiatu częstochowskiego. Swój początek ma w Cielętnikach w gminie Dąbrowa Zielona, skąd przez gminy Kończyce, Kruszyna i Mykanów biegnie do miejscowości Mokra w gminie Miedźno. Trasa szlaku w większości prowadzi po lokalnych drogach asfaltowych o małym natężeniu ruchu samochodowego (81%). Dróg rowerowych jest mało, bo tylko 900 metrów (1%). Pozostałą część stanowią drogi terenowe: szutrowe (13%), gruntowe (2%) i kamieniste (3%).
Trasa prowadzi przez spokojne miejscowości, w których jest sporo ciekawych zabytków historycznych i sakralnych. Już w Cielętnikach zobaczyć można najstarsze w Polsce drzewo z gatunku lip drobnolistnych. Ma 750 lat i rośnie tuż przy pięknym kościele pw. Przemienienia Pańskiego. W pobliżu znajduje się również zabytkowy dwór oraz malownicze stawy hodowlane. W Kruszynie natomiast trasa prowadzi w pobliżu wczesnobarokowego pałacu Denhoffów, a w Garnku obok Stróżówki, będącej pozostałością po dawnym zespole parkowo-dworskim słynnego śpiewaka operowego Edwarda Reszke. Trasa kończy się w miejscowości Mokra, gdzie rozegrała się jedna z pierwszych bitew II wojny światowej.
6. Leśno Rajza
Leśno Rajza to jeden z najpopularniejszych szlaków rowerowych w województwie śląskim. Przebiega przez powiaty tarnogórski i lubliniecki, a powstał na podstawie porozumienia partnerskiego sześciu gmin: Kalety, Świerklaniec, Koszęcin, Woźniki, Tworóg i Miasteczko Śląskie. Szlak rowerowy poprowadzony jest głównie przez obszary leśne Nadleśnictwa Świerklaniec, Koszęcin i Brynek. Aż 70% trasy stanowią drogi szutrowe i gruntowe, dlatego zalecany jest rower na szerszych oponach, który poradzi sobie w terenie, np. górski, crossowy czy gravel. Pozostałą część stanowią asfaltowe drogi publiczne o małym ruchu samochodowym oraz alejki parkowe i drogi rowerowe.
Pętla główna Leśnej Rajzy liczy 94 km długości. Jest dość trudny, więc pełna pętla przeznaczona jest dla zaawansowanych rowerzystów. Jednak jego przebieg daje możliwość skrócenia i podzielenie szlaku na dwie mniejsze pętle, których punktem wspólnym będą Kalety. Północno-zachodnia pętla z Kalet przez Koszęcin i Tworóg ma około 53 km. Południowo-wschodnia pętla z Kalet przez Miasteczko Śląskie, jezioro Nakło-Chechło i zalew Zielona ma około 46 km.
Leśno Rajza prowadzi obok malowniczo położonych zbiorników wodnych: jezioro Nakło-Chechło i zalew Zielona, przy których można odpocząć na piaszczystych plażach. Miłośników przyrody zaciekawi rezerwat Jeleniak-Mikuliny oraz uroczysko Potempowe z grupą dwustuletnich dębów. Jednak główną atrakcją turystyczną jest zespół pałacowo-parkowy w Brynku, w jego znajduje się park krajobrazowy z ogrodem botanicznym, a w pobliżu są także inne zabudowania, jak np. okrągła wieża wodna z budynkiem bramnym, stajnia, wozownia, oraz budynki mieszkalne - wszystkie wzniesione z cegły klinkierowej. W pobliżu głównej pętli Leśnej Rajzy znajdują się jeszcze inne warte odwiedzenia miejsca, do których doprowadzają odnogi szlaku. Są nimi park w Świerklańcu, pałace w Nakle Śląskim i Koszęcinie oraz zatopiona kopalnia Bibiela.
7. Velo Soła
Rowerowy szlak Velo Soła jest poprowadzony wzdłuż rzeki Soły w kierunku Jeziora Żywieckiego, przez obszary beskidzkich gmin: Rajcza, Milówka, Węgierska Górka, Radziechowy-Wieprz i Żywiec. W całości prowadzi po drogach utwardzonych, chociaż nawierzchnie te są różne: od wyasfaltowanych dróg lokalnych ze znikomym ruchem samochodowym, poprzez wybrukowane trasy rowerowe, często wyłączone z ruchu samochodowego, po szutrowe fragmenty, najczęściej na granicy poszczególnych gmin.
Trasa szlaku liczy 40 km i co ciekawe, w tym górskim obszarze w całości prowadzi po płaskim terenie. Szlak jest więc łatwy i dostępny nawet dla rodzin z dziećmi. Początek szlaku znajduje się w Parku w Rajczy, leżącym tuż obok stacji kolejowej Rajcza Centrum. Stąd trasa wiedzie wzdłuż Soły, kolejno przez Milówkę, Węgierską Górkę, Radziechowy-Wieprz i Żywiec. Z centrum Żywca jest do pokonania ok. 4 km do Jeziora Żywieckiego, a ostatni sześciokilometrowy odcinek szlaku Velo Soła prowadzi wzdłuż brzegu Jeziora Żywieckiego.
Już początek trasy w Parku w Rajczy jest bardzo atrakcyjnym miejscem. Park jest rozległy, znajduje się w nim m.in. inhalatorium solankowe, a w jego pobliżu XIX-wieczny pałac Lubomirskich. W Milówce szlak prowadzi obok parku miejskiego i Amfiteatru nad Sołą oraz kieruje do Muzeum Stara Chałupa. W Węgierskiej Górce z trasy rowerowej można odbić do kilku polskich schronów bojowych. W Żywcu wystarczy odbić kilkaset metrów od przebiegu szlaku, by dojechać do żywieckiego rynku i Pałacu Habsburgów otoczonego zabytkowym parkiem. Po drodze można zwiedzić Muzeum Browaru Żywiec.
8. Trasa rowerowa Katowice - Pszczyna
Trasa rowerowa Katowice – Pszczyna to podróż rowerowym, czerwonym szlakiem turystycznym przez Tychy, Kobiór, Piasek aż do Pszczyny. Szlak liczy nieco ponad 32 km i rozpoczyna swój bieg na granicy katowickiego osiedla Zaopusty. Stamtąd prowadzi przez Las Ogoniok do tyskich dzielnic Mąkołowiec i Wilkowyje. Dalej biegnie nadal cały czas lasami, po drodze mijając Kobiór aż do miejscowości Piasek. Ostatnie kilometry do Pszczyny prowadzą drogami polnymi i ulicami osiedlowymi. Trasa nie jest trudna i biegnie równolegle do trasy szybkiego ruchu dla samochodów, więc jest całkiem bezpieczna nawet na wycieczkę rodzinną. Gdyby okazało się, że trasa tam i z powrotem jest za długa, do Katowic z Pszczyny można wrócić pociągiem.
Po drodze można zobaczyć w Tychach zabudowania Browaru Obywatelskiego z 1898 r. W samej Pszczynie jest szereg miejsc do odwiedzenia. Najważniejsze atrakcje turystyczne do zobaczenia w Pszczynie to oczywiście Park z Muzeum Zamkowym, a nieopodal muzeum znajdują się też Stajnie Książęce. Oprócz tych miejsc nie sposób przegapić układu urbanistycznego Pszczyny z rynkiem, kamienicami z XVIII i XIX w., neobarokowym ratuszem i neobarokowym kościołem ewangelickim, ławeczką księżnej Daisy oraz pokazowej Zagrody Żubrów, do której dojedziemy rowerem w kilka minut.
9. Pętla rowerowa Lasy Rudzkie
Pętla rowerowa Lasy Rudzkie ma 35 km długości i oznakowana jest kolorem zielonym, a jej początek i koniec znajduje się przy Pocysterskim Zespole Klasztorno-Pałacowym w Rudach. Trasa aż w 86% prowadzi wyłączonymi z ruchu samochodowego duktami leśnymi o nawierzchni gruntowej, szutrowej i asfaltowej. Szlak jest bezpieczny i łatwy, dlatego poradzą sobie z nim początkujący rowerzyści, a także rodziny z dziećmi. Zalecany jest rower na szerszych oponach, np. crossowy, trekkingowy lub górski.
Największą atrakcją turystyczną znajdującą się na trasie jest Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach. Klasztor wznieśli w II połowie XIII wieku cystersi, a w 1820 roku stał się siedzibą księcia raciborskiego, który przebudował go na rezydencję magnacką. W Rudach koniecznie trzeba odwiedzić także zabytkową stację kolejki wąskotorowej, która kursowała tutaj od początku XX wieku, łącząc Gliwice z Raciborzem. Prócz tych dwóch wielkich i znanych atrakcji turystycznych województwa śląskiego, w Lasach Rudzkich można zobaczyć także wiele kamieni upamiętniających ważne wydarzenia.
10. Graniczne Meandry Odry
Zielony szlak rowerowy Meandry Rzeki Odry prowadzi przez małe miejscowości południowej części gminy Krzyżanowice: Chałupki, Zabełków i Rudyszwałd. Trasa liczy 12 km długości i jej poziom trudności należy określić jako łatwy, więc w zupełności poradzą sobie z nią początkujący rowerzyści oraz dzieci. Na trasie dominują drogi publiczne o nawierzchni asfaltowej (71%) i są tam krótkie odcinki o dość dużym ruchu samochodowym.
Najciekawszym odcinkiem szlaku są Graniczne Meandry Odry w Chałupkach. To unikatowy w skali europejskiej obszar chronionej fauny i flory, wpisany do sieci Obszarów Chronionych NATURA 2000. To miejsce, gdzie przyroda zachowała swój dziewiczy charakter, a koryto rzeki kształtowała natura, a nie działalność człowieka. Przy 3,5-kilometrowej ścieżce dydaktycznej, dostępnej dla pieszych i rowerzystów, znajdują się tablice informacyjne, miejsca odpoczynkowe oraz wieża widokowa, z której można podziwiać polsko-czeskie pogranicze. Innym bardzo ciekawym miejscem na szlaku jest zamek w Chałupkach. Jest to średniowieczna twierdza w stylu barokowym, otoczona parkiem z okazami starodrzewia.
Informacje zawarte w artykule pochodzą ze strony slaskie.travel.
Może Cię zainteresować: