Tour de Pologne 2024. Etap Katowice-Mysłowice-Jura-Katowice 16 sierpnia. Utrudnienia w Katowicach

5. etap największego wyścigu kolarskiego w Polsce zawita do Katowic, ale też Mysłowic i Jaworzna, już jutro, w piątek 16 sierpnia. Tym razem nie będzie to etap typowo miejski, bo kolarze pojadą z Katowic na Jurę Krakowsko-Częstochowską. W Katowicach odbędą się też zawody dla dzieci i młodzieży. Uwaga! W Katowicach będzie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu.

S. Rybok
Tour de pologne 03

Po dzisiejszym, 4. etapie Tour de Pologne, liderem wyścigu nadal pozostaje Jonas Vingegaard. Czy zdoła utrzymać pierwsze miejsce po 5. etapie, dowiemy się jutro w Katowicach.

Piąty etap, start i meta w Katowicach

W piątek, 16 sierpnia podczas piątego etapu TdP kolarze wystartują z ul. Olimpijskiej obok siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia około godziny 12.10. Następnie pojadą ulicami Góreckiego i Dobrowolskiego w stronę Dudy-Gracza i dalej ulicami Graniczną, Powstańców, Damrota i Francuską, dojadą na Muchowiec, by rolkostradą przejechać przez Dolinę Trzech Stawów. Stamtąd peleton przejedzie ul. Gospodarczą, gdzie rozpocznie się tzw. start ostry o godz. 12.30. Dalej kolarze pojadą ulicą Górniczego Dorobku, przez Nikiszowiec i ulicami Ociepki i Oswobodzenia wyjadą z miasta w kierunku Mysłowic.

W tym czasie, po godz. 13.00 rozpocznie się rywalizacja Tour de Pologne Junior, gdzie młodzi zawodnicy w kategoriach Młodzik, Młodziczka oraz Żak i Żakini rywalizować będą ulicami: Roździeńskiego – Korfantego – Olimpijska – Góreckiego – Dobrowolskiego - Roździeńskiego.

Trasa Tour de Pologne Junior
Trasa Tour de Pologne Junior

Około godziny 16.10 spodziewany jest powrót kolarzy do Katowic, którzy do mety zlokalizowanej na al. Roździeńskiego na wysokości NOSPR dojadą tą samą trasą, którą ze stolicy województwa śląskiego wyjeżdżali, z tą różnicą, że z ul. Dudy-Gracza skręcą w al. Roździeńskiego w stronę Strefy Kultury. Trasa piątego etapu ma łącznie 187 km długości, z czego 28 km kolarze pokonają w Katowicach.

– Piąty etap rozpocznie się i zakończy w Katowicach, które są od lat stałym miejscem na trasie Tour de Pologne. Pojedziemy „Szlakiem Orlich Gniazd” – przejedziemy przez Mysłowice, Jaworzno, będziemy chcieli zaprezentować widzom i kolarzom Jurę Krakowsko-Częstochowską. Nie będzie to łatwy etap, ponieważ różnica przewyższeń wyniesie około 1500 metrów. Pod względem walorów turystycznych będzie to piękny etap – mówi Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne.

Zmiany w organizacji ruchu

Dla tak ogromnego przedsięwzięcia, jakim jest Tour de Pologne, konieczne będzie wprowadzenie tymczasowej organizacji ruchu oraz zmian w organizacji transportu publicznego. Dlatego warto zapoznać się z informacjami, dotyczącymi zakresu oraz godzin wprowadzanych zmian. Dodatkowo informacje w tym zakresie będą z początkiem sierpnia kolportowane do mieszkańców oraz firm znajdujących się pobliżu trasy wyścigu poprzez plakaty oraz ulotki.

  • W dniu wyścigu, czyli 16 sierpnia, przez cały dzień będą wyłączone z użytkowania parkingi w Strefie Kultury.
  • Od godz. 6.00 w związku z budową infrastruktury mety i 1 km finiszu jest planowane zamknięcie alei Roździeńskiego od ronda gen. Ziętka do ul. Dudy-Gracza (w obu kierunkach) oraz ul. Dudy-Gracza (zachodnia nitka) od skrzyżowania z al. Roździeńskiego do ul. Maślińskiego.
  • Od godz. 6.00 do końca wyścigu przejazd przez Rondo gen. Ziętka będzie możliwy jedynie w kierunku z Siemianowic do Chorzowa. Od tej godziny zamknięty będzie również wjazd w al. Korfantego na odcinku od skrzyżowania z ul. Moniuszki do Ronda.
  • Od godz. 11.00 za skrzyżowaniem z ul. Sokolską zostanie zamknięty wjazd w ul. Chorzowską w kierunku Ronda – dopuszczony będzie jedynie przejazd pojazdów uprzywilejowanych, komunikacji publicznej oraz taksówek. Ruch w kierunku wschód-zachód odbywać się będzie jedynie tunelem.
  • W godzinach 11.00-16.00 zostanie zamknięta trasa wyścigu Tour de Pologne Junior: Roździeńskiego – Korfantego – Olimpijska – Góreckiego – Dobrowolskiego - Roździeńskiego.
  • Od godz. 11.00 zostanie zamknięta cała trasa wyścigu na ulicach: Olimpijska, Góreckiego, Dobrowolskiego Dudy-Gracza, Graniczna do Powstańców, Damrota, Francuska, Trzech Stawów, Gospodarcza, Górniczego Dorobku, Szopienicka do Nałkowskiej, Zamkowa, Ociepki i Oswobodzenia. Trasa zostanie otwarta ok. godz. 13.00.
  • Ta sama trasa zostanie zamknięta na powrót kolarzy ok. 15.30.
  • Ponowne otwarcie ulic na trasie wyścigu będzie się odbywać sukcesywnie po zakończeniu etapu, tj. od godz. 17.00.
  • Otwarcie al. Roździeńskiego i ronda gen. Ziętka nastąpi około godz. 20.00

Ważne dla kierowców są także inne zmiany w organizacji ruchu:

  • W godz. 11.00–13.00 oraz 15.30-17.00 dojazd do cmentarza komunalnego przy Murckowskiej będzie niemożliwy, natomiast dojazd lub dojście do ogródków działkowych przy ul. Francuskiej w okolicy lotniska Muchowiec będą możliwe tylko wejściami od ul. Meteorologów;
  • dojazd do „Pierwszej Dzielnicy” będzie możliwy jedną nitką ul. Góreckiego od strony ul. Nadgórników ruchem wahadłowym;
  • na ul. Dudy-Gracza ruch będzie się odbywać wyłącznie wschodnią jezdnią w jednym kierunku, tj. od ul. 1 Maja do al. Roździeńskiego;
  • poza godzinami 11.00-13.00 oraz 15.30-17.00 możliwy będzie wyjazd z ul. Porcelanowej pod wiaduktem na DK86 w kierunku ul. Trzech Stawów lub w kierunku ul. Gospodarczej;
  • w ciągu ul. Damrota zamknięte dla ruchu zostaną skrzyżowania od ul. Francuskiej do ul. Powstańców;
  • zostanie zamknięty zjazd z autostrady A4 na ul. Damrota,
  • dojazd w kierunku centrum z autostrady A4 (z kierunku Krakowa) będzie możliwy ciągiem ulic: Francuska, Ceglana, Wita Stwosza/Kościuszki;
  • wyjazd i wjazd na osiedle Francuska Park będzie się odbywał przez ul. Lotnisko oraz Szybowcową.

Na całej trasie wyścigu będą obecni przedstawiciele służb porządkowych, którzy będą udzielać informacji na tematy związane z przebiegiem wydarzenia. Przy najczęściej użytkowanych ciągach pieszych wyznaczone zostaną również śluzy dla mieszkańców, pozwalające na bezpieczne przejście na drugą stronę ulicy w sytuacji na to pozwalającej. Korzystanie z nich będzie się odbywało wyłącznie pod nadzorem służb porządkowych.

Zatoki postojowe zlokalizowane wzdłuż trasy wyścigu zostaną wyłączone z użytkowania i zabezpieczone taśmami ostrzegawczymi. Warto śledzić tymczasowe znaki zakazu parkowania, który obowiązywać będzie od godz. 18.00 15.08 do godz. 18.00 16.08.

Ponieważ w dniu wyścigu ulegają zmianom rozkłady jazdy komunikacji miejskiej, szczegółowe informacje w tym zakresie dostępne będą także na stronie internetowej Zarządu Transportu Metropolitalnego: metropoliaztm.pl/news/.

W związku z wciąż trwającymi uzgodnieniami mogą się pojawić kolejne zmiany w organizacji ruchu, o których informacje będą publikowane na stronie internetowej miasta Katowice: katowice.eu/tourdepologne.

Podobnie jak w latach poprzednich dla mieszkańców i osób zainteresowanych zostanie uruchomiona specjalna infolinia, która będzie działać od środy 14 sierpnia do piątku 16 sierpnia. W tych dniach, w godz. 8.00–19.00 pod nr. tel. 32 778 89 60 będzie można uzyskać odpowiedzi na pytania związane z piątym etapem wyścigu.

Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter

Rowerzysci autostrada a4

Może Cię zainteresować:

Śląskie. Jechali autostradą A4 na rowerach! Policjanci z grupy Speed jeszcze czegoś takiego nie widzieli. WIDEO

Autor: Katarzyna Pachelska

15/08/2024

Czeslaw lang katowice 01

Może Cię zainteresować:

Z Katowic do Katowic przez Jurę Krakowsko-Częstochowską. Etap 5. Tour de Pologne 16 sierpnia będzie dość oryginalny

Autor: Katarzyna Pachelska

08/08/2024

Katowice wiadukty nad droga S86

Może Cię zainteresować:

Drogowcy wstrzymują ruch dwoma wiaduktami nad S86 w Katowicach. Objazdy i zmiany w komunikacji miejskiej

Autor: Michał Wroński

15/08/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon