Tramwaje Śląskie bez dostawcy energii elektrycznej. "To źle świadczy o spółkach skarbu państwa"

Trudno mi powiedzieć, dlaczego spółki skarbu państwa nie chcą dostarczać energii elektrycznej, aby zapewnić transport mieszkańcom województwa śląskiego. To źle świadczy o spółkach skarbu państwa - powiedział prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński na antenie Radia Piekary.

FB: Arkadiusz Chęciński
Arkadiusz Chęciński

Tramwaje Śląskie dwukrotnie ogłaszały przetarg na dostawę energii elektrycznej. Zarówno za pierwszym, jak i za drugim razem nikt się nie zgłosił, a dotychczasowa umowa wygaśnie wraz z końcem 2022 roku.

Dlaczego nie udało się znaleźć dostawcy?

- To pytanie do premiera Mateusza Morawieckiego, z którym nie mam zbyt wiele wspólnego. Trudno mi powiedzieć, dlaczego spółki skarbu państwa nie chcą dostarczać energii elektrycznej, aby zapewnić transport mieszkańcom województwa śląskiego. To źle świadczy o spółkach skarbu państwa - powiedział prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński w środę, 9 listopada, na antenie Radia Piekary.

- Można kupować energię elektryczną na bieżąco i pewnie tak będziemy sobie radzić. Dziś mamy monopol spółek skarbu państwa na rynku energii. To dziwne, że nie chcą dostarczać jej mieszkańcom, aby mogli dotrzeć do szkoły, pracy czy sklepów - dodał.

Tramwaj na rynku w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Nie ma chętnych, by dostarczyć prąd Tramwajom Śląskim. Obecna umowa wygasa za dwa miesiące

Autor: Michał Wroński

08/11/2022

"Koszty zawsze pokrywają mieszkańcy"

Przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak niedawno powiedział, że utrzymanie Tramwajów Śląskich może być w przyszłym roku o 100 mln złotych droższe przede wszystkim z powodu rosnących cen energii.

- Trudno prognozować, kiedy nie ma oferty. Może być i 200 lub 300 mln złotych. Niektóre samorządy otrzymywały ceny w granicach 3000 złotych za MWh, a GZM przy wspólnym zakupie płaci nieco ponad 500 złotych za MWh. Mamy ustawę o maksymalnych cenach energii, ale nie wiem, czy ona w końcu funkcjonuje, skoro Tramwaje Śląskie nie otrzymały żadnej oferty - skomentował Arkadiusz Chęciński w Radiu Piekary.

- Koszty zawsze pokrywają mieszkańcy. Jeśli nie będzie wzrostu cen biletów, to poprzez budżety miast i tak zapłacą mieszkańcy - podkreślił.

Pytani o sprawę przedstawiciele Tramwajów Śląskich zapewniają nas, że od nowego roku tramwaje na pewno nie staną wskazując, że w skrajnym przypadku można sięgnąć po pomoc dostawcy rezerwowego.

Strefa Kultury

Może Cię zainteresować:

Czy powstanie "Wielkich Katowic" to na pewno przyszłość Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii?

Autor: Patryk Osadnik

09/11/2022

Auto z węglem

Może Cię zainteresować:

Miasta oczywiście nie sprzedają węgla, tylko robią to za nich prywatne składy i spółki. Ale jest ustawa...

Autor: Michał Wroński

09/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon