Dobra wiadomość dla turystów: trasa zabytkowej kolei wąskotorowej w Rudach wydłuży się. Elementy niezbędnej infrastruktury przekazały PKP PLK

O pięć kilometrów wydłuży się wycieczka zabytkową wąskotorówką w Rudach. Odcinek między stacjami Stanica i Pilchowice zostanie odbudowany dzięki darowiźnie przekazanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe na rzecz Gminnego Ośrodka Turystyki i Promocji w Rudach.

Facebook/Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach
Wąskotorówka Rudy

PKP Polskie Linie Kolejowe przekazały Gminnemu Ośrodkowi Turystyki i Promocji w Rudach urządzenia sterowania ruchem i elementy torów. To miedzy innymi szyny, podkładki żebrowe, wkręty i łapki, o wartości ponad 496 tys. złotych.

Dłuższa podróż wąskotorówką

Gminny Ośrodek Turystyki i Promocji w Rudach w województwie śląskim organizuje całoroczne przejazdy zabytkową wąskotorową koleją na trasach: Rudy - Rybnik Stodoły - Rudy oraz Rudy - Stanica - Rudy. Pozyskane od PKP PLK elementy infrastruktury pozwolą na odbudowanie odcinka pomiędzy stacjami Stanica - Pilchowice, a trasa wąskotorówki wydłuży się o około 5 km.

– PKP Polskie Linie Kolejowe SA, jako zarządca narodowej sieci linii kolejowych, dbają nie tylko o utrzymanie obecnej infrastruktury, ale pamiętają także o historii dróg żelaznych. Wyrazem tego jest pomoc w propagowaniu tradycji kolei licznym instytucjom i organizacjom, zajmującym się ochroną zabytków techniki oraz promującym transport kolejowy. Wspieramy tę działalność przekazując m.in. elementy infrastruktury kolejowej oraz zabytkowy tabor – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Atrakcja dla pasjonatów i turystów

W ostatnich latach PKP Polskie Linie Kolejowe przekazały ponad sto darowizn instytucjom, które dbają o historię kolei. W tym roku Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych w Gdyni otrzymało urządzenia sterowania ruchem kolejowym, a wózki motorowe WM-10L i WŻA-10L oraz wagon osobowy typu 104 Af, przebudowany na socjalny, trafiły do Chojnickiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.

– Darowizny PKP Polskich Linii Kolejowych SA stają się atrakcją dla pasjonatów kolei i turystów. To korzyści nie tylko dla obecnych, ale i przyszłych pokoleń. Dla kolejarzy ważne jest bowiem utrzymywanie pamięci o historii kolei. Dlatego wspieramy m. in. muzea i skanseny kolejowe, przekazując materiały niewykorzystywane już na sieci zarządzanej przez PLK. Działania różnego rodzaju organizacji i stowarzyszeń, związane z zachowaniem tradycji i historii dróg żelaznych zasługują na wszelką pomoc i uznanie – powiedział Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon