12. edycja najważniejszego przeglądu polskiej grafiki
Triennale Grafiki Polskiej to przegląd organizowany od 1991 roku przez BWA Katowice. Od 2015 roku wydarzenie organizuje katowicka ASP i Muzeum Śląskie. Triennale ma zasięg ogólnopolski, a zwieńczone jest wystawą przyjętych prac i konkursem. Międzynarodowe Jury przyznaje 3 nagrody główne.
W tym roku nagrody przyznało jury w składzie:
- Heike Arndt (Niemcy),
- Vanessa Hall-Patch (Kanada),
- Naoji Ishiyama (Japonia/Finlandia),
- Marija Marcelionytė-Paliukė (Litwa),
- Piotr Policht (Polska).
Do tegorocznego konkursu przyjęto 607 prac, a do kategorii „Debiut” zgłoszono 108 prac. Artyści mogli zgłaszać swoje dzieła do 10 czerwca 2024 roku. Jury selekcyjne złożone z pracowników polskich Akademii Sztuk Pięknych zakwalifikowało do zaprezentowania na wystawie głównej 78 prac 63 artystów i artystek.
Rozłupywanie orzechów głową z Grand Prix
Tegoroczne Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz nagrodę pieniężną wysokości 20 tys. złotych zdobył Paweł Krzywdziak ze swoją pracą „Niska okazała się również dokładność wykonania” wykonaną techniką miedziorytu. Co ciekawe, pracy towarzyszy wideoart przedstawiający próbę pobicia rekordu Guinnessa w rozłupywaniu orzechów głową. Jury swoją decyzję argumentuje tak:
„Czego wymaga wykonanie perfekcyjnej odbitki? Paweł Krzywdziak odsłania żmudny proces dopieszczania pracy w tradycyjnej technice miedziorytu, liczne potknięcia i nieudane próby po drodze. Artysta odznacza się humorem i samoświadomością, umiejętnością zrobienia kroku wstecz i spojrzenia na tę dziwną niszę grafiki warsztatowej tak, jak może się ona jawić osobom z zewnątrz. W pewnym sensie długa pogoń za perfekcją w polu grafiki nie różni się tak bardzo od prób pobicia rekordu świata w rozbijaniu czołem orzechów włoskich. Ale jak udowadnia Krzywdziak - to, co niedorzeczne, bywa również piękne.”
Drugą Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego i 15 tys. złotych zdobyła Agata Gertchen ze swoją pracą „Korytarz” wykonaną technikami druki i linorytu. Trzecią Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice oraz 10 tys. złotych przyznano Marcie Tomczyk i jej pracy „Zapiski Przestrzeni vol.2” - praca została przygotowana w formie książki, wykonana w technikach druku, druku wklęsłego i drzeworytu.
Rozdanie nagród odbyło się 25 października 2024 roku o 18.00 w Muzeum Śląskim w Katowicach. Wystawę Główną można oglądać od 26 października 2023 roku do 2 marca 2025 roku.
Może Cię zainteresować:
Wyjątkowe urodziny w Tarnowskich Górach. Pani Urszula Gwóźdź świętowała sto lat
Może Cię zainteresować:
Młodzi pływacy z Bytomia w świetnej formie. Aleksandra Krawczyk poprawiła rekord Śląska
Może Cię zainteresować: