Trwa budowa szybkiej kolei do Pyrzowic. Przy lotnisku powstaje stacja, a także wiadukt kolejowy. Zobaczcie zdjęcia

Trwa budowa kolei do Pyrzowic. Przy samym lotnisku powstaje stacja, będąca jednym z najważniejszych elementów wartej 660 milionów złotych inwestycji. Jak postępują prace? Zobaczcie.

PKP Polskie Linie Kolejowe SA rewitalizują i modernizują częściowo nieczynna linię kolejową nr 182 Zawiercie – Tarnowskie Góry. W pobliżu Międzynarodowego portu Lotniczego „Katowice” budowana jest stacja kolejowa „Pyrzowice Lotnisko”. Widać już konstrukcje peronów i przejść podziemnych. Na stacji będą dwa perony. Pierwszy będzie miał długość 200 metrów, natomiast drugi, krótszy – 150 metrów. Na obu peronach postawione zostaną wiaty. Połączone zostaną przejściem podziemnym, z którego wyjść będzie można zarówno w kierunku lotniska (strona północna), jak i na ulicę Wolności (strona zachodnia). Co istotne, stacja „Pyrzowice Lotnisko” zostanie wyposażona w windy i pochylnię dla osób niepełnosprawnych.

W Pyrzowicach, na drodze wojewódzkiej 913, powstaje także nowy wiadukt kolejowy, który zastąpi dotychczasowy przejazd kolejowo-drogowy. Pod wiaduktem poprowadzone zostaną droga, chodnik oraz ścieżka rowerowa. Dodajmy, że na trasie powstaną także nowe przystanki (Miasteczko Śląskie Centrum, Mierzęcice, Zawiercie Kądzielów) i zmodernizowane zostaną perony na istniejących stacjach (Tarnowskie Góry, Siewierz, Poręba). Z kolei na stacji Zawiercie wybudowano nowy peron, który zostanie połączony z przejściem podziemnym. Tu również działać będą windy dla osób niepełnosprawnych.

Przypomnijmy, że tzw. kolej do Pyrzowic ma umożliwić szybki dojazd do lotniska ze strony Tarnowskich Gór (planowany czas podróży: niecałe 20 minut) i Zawiercia (23 minuty). Dłużej trwać będzie podróż z Katowic i Częstochowy (około godziny). W ramach inwestycji zostanie odbudowany 30-kilometrowy odcinek linii kolejowej między Tarnowskimi Górami a Siewierzem, a rewitalizacja i elektryfikacja dotyczyć będzie w sumie odcinka o długości ok. 48 kilometrów. Inwestycja kosztuje 660 mln zł netto, z czego unijne dofinansowanie to ponad 500 mln zł. Zgodnie z harmonogramem prace powinny zakończyć się w ostatnim kwartale 2023 roku.

Jakub Bednarz i jego sokół

Może Cię zainteresować:

Najszybsze zwierzęta świata i bezpieczeństwo na lotnisku? Sokoły Jakuba Bednarza mają w Pyrzowicach sporo pracy

Autor: Grzegorz Lisiecki

13/08/2022

Lotnisko w Pyrzowicach

Może Cię zainteresować:

Lotnisko w Pyrzowicach bez tajemnic? Byliśmy tam, gdzie pasażerowie wstępu nie mają. Płyta, bagażownia, hangar, dawna wojskowa baza... Zobaczcie

Autor: Grzegorz Lisiecki

30/07/2022

Antonov An-124 Rusłan

Może Cię zainteresować:

Jumbo Jet, Rusłan, Ił-76 i nie tylko. Najciekawsze samoloty, które w tym roku przyleciały do Pyrzowic

Autor: Grzegorz Lisiecki

10/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon