Trwa spór o Park Repecki w Tarnowskich Górach. Przeciwnicy rezerwatu zebrali już ponad 1 500 podpisów

Temat objęcia kolejnego terenu ściślejszą ochroną nie cichnie. RDOŚ w Katowicach planuje utworzyć rezerwat przyrody na terenie Parku Repeckiego. Tymczasem część mieszkańców demonstruje zdecydowany sprzeciw. Utworzono w tej sprawie petycję, pod którą codziennie podpisują się nowe osoby.

Park Repecki rezerwatem przyrody?

Takie są plany Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach we współpracy z Fundacją Srebrne Buki. W ten sposób ten wyjątkowe teren przyrodniczy w Tarnowskich Górach miałby przetrwać dla kolejnych pokoleń. Szczególną uwagę przywiązuje się do ekosystemów buczyny i doliny Dramy, a także chronionych gatunków roślin oraz zwierząt.

Planowany rezerwat przyrody Park Repecki zlokalizowany w przeważającej części na terenie gminy Tarnowskie Góry, będzie miał przede wszystkim charakter rezerwatu miejskiego – podobne obiekty chronione z powodzeniem funkcjonują i jednocześnie służą przyrodzie oraz oczekiwaniom ludzi w województwie śląskim m.in. w Cieszynie (Lasek Miejski nad Olzą i Lasek Miejski nad Puńcówką) oraz w innych częściach kraju głównie w Warszawie i Krakowie - podaje RDOŚ.

Tarnogórzanie nie tacy chętni

Wspomniane plany nie wszystkim się podobają. Wśród mieszkańców pojawiają się wątpliwości, czy nowa forma ochrony nie ograniczy możliwości rekreacyjnego korzystania z terenu parku. Warto wspomnieć, że zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim ciszy się on popularnością wśród spacerowiczów czy rowerzystów. Znajduje się tam także Sztolnia Czarnego Pstrąga - turystyczny obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Górnośląskie Centrum Rehabilitacji Repty oraz Salezjański Ośrodek Szkolno-Wychowawczy.

RDOŚ zapewnia, że w swoich zamierzeniach uwzględni aspekt społeczny Parku Repeckiego. Zapowiada konsultacje z mieszkańcami. Zaprezentowano także przestrzeń, jaką mógłby objąć przyszły rezerwat.

Z uwagi na to, że jest to szczególnie dla tarnogórzan ważny społecznie teren, zależy nam na możliwości przedstawienia założeń odnośnie do granic obszaru i rozwianiu wszelkich wątpliwości w zakresie jego przyszłego funkcjonowania na zasadzie otwartej możliwości wypowiedzi w ramach konsultacji. Chcielibyśmy wspólnie wypracować kształt i rozwiązania, które w dobie ciągłego zapotrzebowania na atrakcyjne do zagospodarowania tereny pomogą zabezpieczyć park dla przyszłych pokoleń, a jednocześnie umożliwią nieprzerwane korzystanie z jego walorów społecznościom lokalnym i nie tylko – dodaje Przemysław Skrzypiec, Regionalny Konserwator Przyrody.

1 500 głosów przeciwko

Odpowiedzi RDOŚ nie są jednak w stanie przekonać wszystkich. Grupa osób zainteresowanych dalszym losem Parku Repeckiego przygotowała petycję w sprawie potencjalnego rezerwatu. Twórcy pisma sprzeciwiają się temu pomysłowi, argumentując swoje stanowisko:

  • prawem do kontaktu z przyrodą w różnorodny sposób
  • zmianami wprowadzonymi w rezerwacie Segiet
  • brakiem zagrożenia dla parku
  • ograniczeniami organizowania imprez plenerowych
Po znalezieniu lakonicznej informacji o planach przekształcenia Parku w Reptach w rezerwat podjęliśmy działania w celu zwiększenia świadomości tarnogórzan o toczącym się postępowaniu. Naszym głównym celem jest uświadomienie, jak ta zmiana wpłynie na ludzi, którzy często korzystają z tych terenów - tłumaczy jeden z inicjatorów petycji.

Nasze obawy, że odebrana będzie możliwość chodzenia pierwotnymi szlakami, nie są bezpodstawne. Chcemy, aby nasze głosy były dostrzeżone, gdyż park to dziedzictwo i przyszłość, to przede wszystkim miejsce, które chcemy chronić i móc swobodnie korzystać z jego dóbr tak jak dotychczas - wyjaśnia.

Tekst petycji jest dostępny tutaj. Codziennie podpisują się pod nim kolejne osoby. Do tej pory organizatorom akcji udało się przekonać ponad 1 200 osób. Jak podaje jeden z inicjatorów, dodatkowe 300 podpisów znalazło się pod papierową wersją dokumentu. Docelowo pismo ma trafić do Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry, Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach oraz RDOŚ Katowice.

Katowice IKEA

Może Cię zainteresować:

Nowy sklep IKEA w Polsce! Powstanie w województwie śląskim, w centrum handlowym Gemini Park w Bielsku-Białej

Autor: Katarzyna Pachelska

10/04/2025

Dom nowa moderna Katowice DD Architekci

Może Cię zainteresować:

Działka kiszka w Katowicach, a na niej - biały nowoczesny dom odwołujący się do śląskiego modernizmu. ZDJĘCIA

Autor: Katarzyna Pachelska

07/04/2025

DK78 obwodnica Poręby i Zawiercia

Może Cię zainteresować:

Budowa DK78 w województwie śląskim, czyli obwodnice za ponad 1,7 miliarda złotych. Na jakim etapie są prace?

Autor: Grzegorz Lisiecki

10/04/2025

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon
Reklama