Trzy lata temu wybuchła wojna. 24 lutego 2022 r. Rosja zaatakowała Ukrainę

Dziś rocznica wybuchu wojny. Od rosyjskiej pełnoskalowej agresji na Ukrainę mijają trzy lata. Inwazja Ukrainy rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku.

Jacek Skorek
24 lutego 2022 roku zmienił się świat
Reklama

24 lutego 2025 to trzecia już rocznica wybuchu wojny w Ukrainie.

Totalna wojna w Ukrainie

Federacja Rosyjska naruszyła integralność terytorialną Ukrainy jeszcze w 2014 r., anektując Krym i inicjując utworzenie na terenie Ukrainy separatystycznych republik Donieckiej i Ługańskiej. Ale to dopiero zmasowany atak Rosji na Ukrainę przed dwoma laty zapoczątkował największy konflikt zbrojny w Europie od czasu II wojny światowej. Pod wieloma względami przypomina właśnie wojnę z lat 1939-1945, totalną i bezwzględną także wobec ludności cywilnej. Walki na terytorium Ukrainy często obracają w ruinę te same tereny i miejscowości, co w latach zmagań Wehrmachtu z Armią Czerwoną. A rosyjskie terrorystyczne ataki rakietowe na ukraińskie miasta przypominają niemieckie ataki pociskami V-1 i V-2 na wielką Brytanię.

Zbrodnie popełniane przez żołnierzy rosyjskich w Ukrainie przywodziły na myśl okrucieństwa Armii Czerwonej w 1945 r. Także na Śląsku.

Reklama

- Można obawiać się, że zostaną ujawnione kolejne zbrodnie na ludności cywilnej. Na Górnym Śląsku w 1945 roku nawet w małych miejscowościach czerwonoarmiści zabijali od kilku do kilkudziesięciu osób. Cywilów, zwykle całkowicie przypadkowych. Mechanizm tych mordów był podobny - zabijano na miejscu, w mieszkaniach, w schronach, przy okazji grabieży, albo wyprowadzano ludzi z domów, z mieszkań i rozstrzeliwano na ulicy, bez wyraźnych przesłanek - mówił nam w 2022 r. dr Sebastian Rosenbaum, historyk IPN Katowice.

Jeszcze w przeddzień rosyjskiej agresji większość z nas w wybuch wojny nie wierzyła. Łudziliśmy się, że do wojny nie dojdzie, bo żaden polityk o zdrowych zmysłach jej nie rozpęta. Tym bardziej więc rankiem 22 lutego 2022 roku, gdy dowiedzieliśmy się o pierwszych atakach rakietowych, nalotach i walkach, szok był powszechny.

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy

Przez pierwsze dominował szok, wywołany skalą agresji i jej brutalnością. Ale zaraz też narodziła się chęć pomocy Ukraińcom. Także żołnierzom walczącym na froncie, ale głównie cywilom. Polskę, w tym i województwo śląskie, zalała fala uchodźców z Ukrainy. Tylko do 9 marca 2022 granicę Polski z Ukrainą przekroczyło ponad 1 mln 300 tys. uciekinierów.

Reklama

W pierwszych miesiącach wojny pomoc dla uchodźców z Ukrainy, w formie zakwaterowania, żywności, środków czystości, opieki nad dziećmi i pracy, nieraz świadczyliśmy prywatnie i spontanicznie. Ale też udzielały jej samorządy, organizacje charytatywne czy społeczne. Przykładowo aż do czerwca 2022 przy ulicy Grabowej 1 w Katowicach działał magazyn z pomocą humanitarną. W kulminacyjnym okresie funkcjonował 12 godzin na dobę przez 7 dni w tygodniu. Kolejki uchodźców z Ukrainy wydawały się nie mieć tam końca. Codziennie wśród uchodźców rozdawano blisko 1000 paczek z darami.


Reklama

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon
Reklama
Reklama